bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Tajný kód o Da Vinciho kóde (6.4.2011)

Tajný kód Čo skrýval rozsudok o plagiátorstve?

Spomínate si na rok 2006, keď súd rozhodol, že bestseller Da Vinciho kód amerického spisovateľa Dana Browna nie je plagiátom? Autor knihy podľa verdiktu nekradol námety z už napísanej knihy Svätá krv a svätý grál od Novozélanďana Michaela Baigenta a Američana Richarda Leigha, ktorí žiadali miliónové odškodné. V konečnom rozsudku bol vtedy skrytý kód, ktorý sa podarilo rozlúštiť presne pred piatimi rokmi. Pripomeňme si tento zaujímavý prípad.
Tajný kód Súdny proces s vydavateľom svetového bestselleru Da Vinciho kód sa začal vo februári 2006 a Dan Brown v ňom vystupoval ako svedok obhajoby. Mal svojimi výpoveďami pomôcť americkému vydavateľstvu. Sudca vyššieho súdu Peter Smith zamietol tvrdenia oboch žalujúcich autorov, že Dan Brown porušil ich autorské právo a vo svojom diele Da Vinciho kód ”ukradol stavbu” ich vlastnej knihy, ktorú vydali ešte v roku 1982. Prípad bol zamietnutý spolu so žiadosťou porazenej strany o odvolanie.

Dan Brown bol s verdiktom spokojný a cítil zadosťučinenie z osobného i profesionálneho hľadiska. Podľa neho rozhodnutie súdu len potvrdilo, že obvinenia žalujúcej strany boli absolútne neopodstatnené. Podobne sa vyjadrilo aj americké vydavateľstvo Random House, ktoré vydalo obidve knihy.

Právnici v Londýne a americkom New Yorku si však v 71-stranovom dokumente všimli nezvyčajne umiestnené písmená v kurzíve. Napríklad v slove claimants je niekde kurzívou napísané písmeno S, inde písmeno M. Tieto písmená v prvých niekoľkých odsekoch dávajú spolu výraz ”Smithy code” v zrejmej narážke na meno sudcu najvyššieho britského súdu. Sudca Smith sa vyjadril, že o rozsudku diskutovať nemôže, nevidí však dôvod, prečo by nemohol byť niečím zábavný.

Tajný kód Rozlúštiť tajný kód sa vtedy podarilo britskému právnikovi Danovi Tenchovi. Sudcov kód bol založený na sekvencii Fibonacci, čo je matematický proces, o ktorom sa píše aj v samotnej knihe. Sudcova správa po rozlúštení znie: ”Jackie Fisher, kto si? Nebojsa.” Sudca Smith je známy ako nadšenec námorníctva a Fisher bol admirál Kráľovského námorníctva, ktorý začiatkom 20. storočia predložil návrh na obriu vojnovú loď s názvom HMS Dreadnought (Nebojsa).

Je milé, že aj do serióznych rozsudkov súdnych procesov sa dostanú zábavky tohto typu a ľudia vrátane sudcov majú ešte stále zmysel pre humor, tajomno a záhady.:-)

Zdroj a foto: Ipkitten blogspot, BBC, Wordpress, TASR