bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skKnižný kompas - jeseň 2020 prinesie v dvoch vlnách 45 nových titulov a dve unikátne knižné série

Už tretí rok prichádza vydavateľstvo IKAR s projektom na podporu čítania - Knižný kompas. Každú jar a jeseň prináša množstvo nových titulov, vďaka ktorým si nájde svoju knihu takmer každý dospelý, či každé dieťa. Tento rok jarný Knižný kompas zastavila pandémia korona vírusu, preto najsilnejšie tituly roka vychádzajú práve na jeseň. Prvá vlna začala 22. 10. 2020 a druhá vlna štartuje 3. 11. 2020.
 

Aké tituly prinesie 1. vlna Knižného kompasu:

V prvej vlne sa môžete tešiť na mnohé bestsellerové tituly. Jozef Karika prináša nový mysteriózny triler Smršť, Jozef Banáš mystický motivačný román Nádherná smrť v Altaji. Úspešná autorka Andrea Coddington predstaví svoju novinku Prečo ja?, Adriana Macháčová vydáva nový román Dokonalý manžel. Novinkou je aj prvá kniha známeho kondičného trénera Maroša Molnára Gauč alebo šťastie a tešiť sa určite môžeme aj na novinku Lucie Saskovej Unesená (vydáva Slovenský spisovateľ) a Encyklopédiu vojen od Vladimíra Segeša a kolektívu.

Zo zahraničných autorov sú to opäť veľké mená. Detské knihy prekvapivo prinášajú Dan Brown (Divoká symfónia) a Samuel Björk (Detektívi z dvora - Prípad strateného náhrdelníka). Zo severského krimi určite poteší novinka od Larsa Keplera Zrkadlový muž. Unikátna je aj kniha Malcolma Gladwela Ako sa vyznať v cudzích ľuďoch, či psychologický triler od Sandry Brown Dokonalá lesť (Slovenský spisovateľ) ako aj mnohé krásne detské knihy: Vietor vo vŕbach a Zooptika.

Krásnym darčekom, ktorý získajú čitatelia ku každému nákupu kníh, ktoré im odporučí knižný kompas je Čitateľský zápisník Knižkomila.

Vaša cesta ku knihám už odmalička.

 

Informácie o knižných novinkách slovenských autorov v prvej vlne:

Andrea Coddington: Prečo ja?

Ženský román od úspešnej slovenskej bestsellerovej autorky, ktorého jednou z tém je aj onkologické ochorenie. Hlavná hrdinka Saša je v manželstve nešťastná. Dusí v sebe odpor k vlastnému mužovi, no napriek všetkému vo vzťahu zotrváva, veď navonok sa niet na čo sťažovať. Za výbuchov prvých silvestrovských ohňostrojov sa jej život dramaticky zmení a ona vstupuje do nového roka vystrašená, s otázkou, na ktorú neexistuje odpoveď — Prečo ja? Doteraz zdravá žena sa ocitá na onkológii, odstrihnutá od svojich najbližších pre pandemické opatrenia. V hlave sa jej vynárajú najhoršie scenáre. Celý život sa starala o blaho ostatných, robila len to, čo sa od nej očakáva, a pritom si odopierala vlastné šťastie. Čo je však horšie, aj lásku. Dostane ešte šancu napraviť to?

Jozef Karika: Smršť

Hrdinovia nového Karikovho mysteriózneho trileru zažívajú tú najhoršiu nočnú moru. V pustom regióne poľsko-slovenského pohraničia ich prenasleduje veterný démon, pred ktorým niet úniku... Nočná jazda autom, naokolo tma a ľudoprázdna pustina. Prízrak stareny v pohrebných šatách, ktorý je bližšie zakaždým, keď čo i len na chvíľu zastanete...Fenomén halného vetra je v Poľsku dobre známy a zdokumentovaný. Keď fúka, stúpa počet násilností, nehôd, vrážd aj samovrážd. Ako však tento vietor súvisí s prekliatym cestným úsekom pri Západných Tatrách a s prízrakom stareny v čiernom, ktorý sa tam zjavuje?

Maroš Molnár, Lucia Pastierová Čarná: Gauč alebo šťastie

Kondičného trénera Maroša Molnára pozná celé Slovensko z televíznych obrazoviek, kde v relácii Extrémne premeny pomáhal chudnúť obéznym ženám aj mužom. Teraz prichádza s motivačnou knihou Gauč alebo šťastie, aby pohodlných postavil z gaučov, kde uvelebení čakajú na zázrak, a umožnil im nájsť skutočné šťastie v zdravšom životnom štýle. Maroš svojím nasadením, príbehom a sériou účinných cvičení inšpiruje a odovzdáva skúsenosti, nadobudnuté rokmi, ktoré strávil s profesionálnymi športovcami, ale aj trénovaním bežných klientov. V knihe sa dozviete o jeho spolupráci so slovenskými a svetovými športovými hviezdami, ale aj o detstve v Žiari nad Hronom či o krásnom vzťahu s manželkou Zuzanou. Nájdete v nej aj viac ako stopäťdesiat cvikov, ktoré sa môžete naučiť robiť správne, tak aby vás nič nebolelo a cítili ste sa fit bez ohľadu na vek či váhu. A nechýbajú stravovacie odporúčania a tipy. Nie každý má možnosť cvičiť s Marošom Molnárom naživo, ale vďaka tejto knihe môže mať každý jeho rady poruke a meniť sa deň čo deň. Tak čo si vyberiete - gauč alebo šťastie?

Jozef Banáš: Nádherná smrť v Altaji

Motivačný román odohrávajúci sa v mysterióznom Altaji z pera Jozefa Banáša pripomína atmosférou jeho slávne Kódy. Úspešný podnikateľ Martin Vodnár dosiahol azda všetko, o čom sníval: majetok, úspech, obdiv okolia. Napriek tomu nie je šťastný. Rodina sa mu rozpadá, nenašiel cestu ani k manželke a svojim dvom deťom, stráca zmysel života. Má nepokojné sny, stále niečo hľadá, do jeho dní a nocí vstúpil strach. Uvedomil si, že sa zaradil do zničujúceho kolobehu súťaže, z ktorého sa vytratilo šťastie. Po oslave narodenín v New Yorku sa zatúla k múzeu ruského maliara Nikolaja Rericha. Stretne tam altajského šamana Četa Čelpana a rozhovor s ním ho inšpiruje podstúpiť strastiplnú cestu za prerodom. Rozhodne sa prežiť svoju smrť a letí do ďalekého Altaja, štyrikrát rozsiahlejšieho ako Alpy. Altaj je najväčšou nekropolou na svete, má viac ako štyridsaťtisíc mohýl. Aj preto je tým pravým miestom na „sokratovské“ debaty medzi Martinom a Četom, bývalým vysokoškolským profesorom. Nerozprávajú sa však o smrti fyzickej, ale o smrti pýchy, ega, žiadostivosti a najmä strachu.

Peter Šloser: Polícia v rukách mafie

Peter Šloser je bývalý policajt, ktorý kariéru ukončil hodnosťou plukovník. Za prvú knihu Mafiánska poprava? získal ocenenie Panta Rhei Awards – Slovenský knižný debutant roka 2019. V službách štátu začínal od piky ako policajt zakročujúci proti pouličným výtržníkom a kriminálnikom. Svoje skúsenosti zúročil aj vo svojej novej knihe. Dej najnovšej Šloserovej knihy sa odohráva v rokoch 2017 – 2030 a čitateľovi poskytuje zriedkavú príležitosť nahliadnuť do zákulisia vzniku PaKA (Policajná kriminálna agentúra), zahaleného rúškom tajuplnosti. Dozviete sa, či boss podsvetia môže byť naviazaný na najvyššie články polície a slovenskej politiky, ale aj to, ako prebiehajú personálne čistky v PaKA a či sa poctivým elitným policajtom podarí vyšetriť záhadné úmrtie spred niekoľkých rokov, pri ktorom podozrievajú z vraždy „svojho človeka“. Autor opäť prejavil dokonalú znalosť policajného prostredia. Čitateľom predkladá príbeh s nečakaným vyvrcholením a poskytuje im nové podnety na zamyslenie nad prítomnosťou i nedávnou minulosťou.

Vladimír Segeš, Tomáš Klubert a Matej Medvecký: Encyklopédia vojen

Dejiny ľudstva sú v prevažnej miere dejinami vojnových konfliktov. Vojny a násilie sprevádzajú ľudstvo odnepamäti. Cieľom tejto knihy nie je ich propagácia ani glorifikácia, práve naopak. Analýza temnej stránky histórie ľudstva má slúžiť predovšetkým ako zdroj poučenia umožňujúci zachovávať mier a predchádzať vojnovému násiliu. Ak kniha obohatí poznanie čitateľov o tento rozmer, splní svoje poslanie. Kniha predstavuje výber z vojnových konfliktov, pričom opisuje a objasňuje vojensko-politické pozadie a dôsledky vojen v celosvetovom meradle s dôrazom na naše národné dejiny. Autori knihy ponúkajú čitateľovi prehľad o vyše 200 vojnách a takmer 70 bitkách od najstarších čias po súčasnosť. Lepšiu názornosť a pochopenie udalostí zvyšuje nielen množstvo ilustračných obrázkov, ale aj mapy a schematické náčrty bojových situácií.

Lucia Sasková: Unesená

Po tragickej smrti rodičov čaká hlavnú hrdinku život, na aký nebola pripravená. Trápia ju vážne finančné problémy, a tak žije od výplaty k výplate a okrem práce nikam nechodí. Hoci nikoho nehľadala, úplnou náhodou jej do života vstúpi príťažlivý muž, ktorý na rozdiel od nej nemá núdzu o peniaze. Zdá sa jej však až príliš dokonalý a najmä príliš záhadný, aby s ním riskovala hlbší vzťah. Čím dlhšie sa s ním stretáva, tým viac znepokojivých otázok si kladie: Prečo sa s ňou Dávid neukazuje na verejnosti? Kde sa skrýva, keď sa neozve niekoľko týždňov? A prečo o svojej práci zaryto mlčí? Naozaj je to len pre jej dobro, alebo je za tým niečo viac? Hlavná hrdinka sa proti svojej vôli postupne ocitá vo svete, v ktorom neexistuje dobro, ale iba zlo, vo svete, v ktorom ide o peniaze a o život – o nič viac, o nič menej. Odrazu nič nie je, ako sa zdá, nikto nie je tým, za koho sa vydáva, a ona sa musí rozhodnúť, na ktorej strane bude stáť.  

Adriana Macháčová: Dokonalý manžel

Skvelá Adriana Macháčová sa v novom románe dostáva pod kožu svojej vlastnej hrdinke Nine a odhaľuje pravdu o jej manželstve s Oliverom. Povedal niekto skutočnú pravdu o svojom manželstve? Nina Martinková rozhodne nie. Po rozvode rodičov na vlastnej koži spoznala, čo je to vyrastať bez matky. Viera Baumannová mala totiž jediný cieľ – urobiť skvelú kariéru. Nina bola presvedčená, že keď sa vydá, rodinu zabezpečí manžel a ona sa bude venovať iba výchove detí. S Oliverom si spoločný život starostlivo naplánovali: najprv luxusný byt v centre mesta s oleandrami na terase, potom auto, cestovanie a napokon dieťa. Idylka sa skončí vo chvíli, keď sa Nina dozvie, že jej muž ho čaká s inou. A aby toho nebolo málo, mladučká Kristína záhadne zmizne. Nina je zmätená, nevie, či ešte môže Oliverovi veriť. Najhoršie je, že jej krehké sebavedomie nahlodáva strašné podozrenie.

O ďalších novinkách Vás budeme informovať pri uvedení druhej vlny 3. 11. 2020.

Všetky informácie nájdete na www.kniznykompas.sk  

 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.