bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skKnižná lahôdka Divy Bratislavy

Knižná lahôdka Divy Bratislavy

Divy BratislavyBratislava sa stáva atraktívnou turistickou destináciou v ponuke renomovaných cestovných kancelárií.  S Viedňou a Budapešťou patrí medzi vrcholy tzv. zlatého stredoeurópskeho trojuholníka, čo je jeden z najperspektívnejších regiónov v Európe. No nielen cudzincom Bratislava pripravuje príjemné prekvapenia. Aj Bratislavčanom vie ponúknuť  veľa zaujímavých a vzrušujúcich divov.

BratislavaDokazuje to nová kniha Divy Bratislavy od vedca a odborníka na krajinársku fotografiu Jána Laciku. Pamiatky, hrady, paláce, kláštory, kaplnky, mlyny, lesy, vinohrady...

Cudzinci často vedia o Bratislave iba to, že leží neďaleko Viedne a na návštevu im postačí jeden deň. Mnohí, čo tento výlet absolvujú, však zistia, že Bratislava si zaslúži viac ako letmú prehliadku miestnych pamätihodností spojenú s obedom.  Presvedčíte sa o tom v knihe Divy Bratislavy – na vyše 200 stranách nájdete pútavé texty, fakty z histórie i geografie, rôzne legendy, povesti a rozprávky, a samozrejme stovky nádherných fotografií.

Prezidentský palácAutor Ján Lacika sa už dlhé roky venuje krajinárskej fotografii, tvorbe máp a písaniu populárno-náučnej a turistickej literatúry. Na konte má desiatky kníh o Slovensku i ďalších krajinách a európskych metropolách. V jeho pohľade na Bratislavu sa mieša starobylé s novým. Veď história Bratislavy sa meria na tisícročia. Mestom bola už v dobách Keltov, pred viac ako dvoma tisícami rokov.

Do roku 1919 bola typickým trojjazyčným mestom s obyvateľstvom plynulo hovoriacim po nemecky, maďarsky aj po slovensky. Tomu zodpovedalo aj používanie troch názvov, nemeckého Pressburg, maďarského Pozsony a slovenského Prešporok. To všetko nájdete aj na fotografiách Jána Laciku – Bratislavu v premene stáročí. Veľkomestsky dynamickú metropolu, živú aj provinčne pokojnú a pohodovú.

Rusovce

V uličkách a malých námestiach, ktoré sa do mapy mesta zakreslili už v stredoveku, nájdeme rušné korzo, žijúce do neskorých nočných hodín, aj tiché, intímne zákutia, poskytujúce blahodarný oddych. Najnavštevovanejším turistickým cieľom v meste je Bratislavský hrad. Na západnom okraji mesta objavíme romantickú zrúcaninu hradu Devín a prírodovedne zaujímavý masív Devínskej Kobyly. Hneď v susedstve veľtoku sa rozprestiera jeden z najstarších európskych verejných parkov, južnejšie sú turistickým lákadlom rímske vykopávky a kaštieľ v Rusovciach. Autentický vidiek sa zachoval vo Vajnoroch, Rači a Záhorskej Bystrici.

Encyklopédia Divy Bratislavy je citlivo namiešanou zmesou odborných faktov, výpovedí subjektívnejšej povahy. Nechýbajú odľahčujúce texty patriace do sveta rozprávok, no hlavným nástrojom tejto knihy je fotografia, ktorá často dokáže povedať viac ako stovky slov.

Pozrite si zopár fotografií z novinky Divy Bratislavy.

Mamut

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Komentáre

(14. júna 2013 v 10:28)
nie je zle sa dozvediet nieco o minulosti