bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skKniha o rally Dakar a Štefan Svitko

„Števo má za sebou takú bohatú a úspešnú kariéru, že ani nie je možné venovať sa jej celej,“ vysvetľuje motoristický novinár Peter Haršani. „Preto opisujeme iba preteky, ktorými sa preslávil aj mimo motoristické kruhy. Slováci poznajú hlavne jeho účinkovanie na Dakar Rally a tak kniha opisuje príbehy na tomto podujatí.“

http://data.bux.sk/book/037/695/0376958/medium-stefan_svitko_a_dakar.jpgŠtefan Svitko je najúspešnejší slovenský motocyklový pretekár poslednej dekády. Jazdí enduro, motokros aj rally. Nečudo, že vyšla o ňom kniha s názvom Štefan Svitko a Dakar.

dakarNa očiach verejnosti sa totiž zviditeľnil najmä úspechmi na Dakar Rally. 2x získal 5. miesto a tento rok dokonca vynikajúce 2. miesto. Celkovo absolvoval sedem ročníkov Dakar, každý nájdete v knihe – mapu, jednotlivé etapy, zážitky, pikošky a množstvo farebných fotografií.

Kniha sa venuje iba jeho účasti na rally pretekoch, ktoré absolvoval v rokoch 2010 - 2016. Opisuje samotné zápolenie, ale aj zákulisie, techniku a históriu Dakaru.
Viac ako pol roka intenzívne na nej pracoval samotný Štefan Svitko a skúsený motoristický novinár Peter Haršáni, ktorý je amatérsky rally pretekár, autor vyše 300 odborných článkov z prostredia diaľkových súťaží a dvojnásobný účastník 6000 km dlhej Intercontinental Rally (Almeria - Dakar).

Objednajte si novinku Štefan Svitko a Dakar.
Kupit bux.sk

„Dakar mi pripadal ako niečo, čo je mimo môjho dosahu,“ spomína si Štefan Svitko. „Africké dobrodružstvo som samozrejme sledoval, dokonca s napätím. Na sklonku africkej verzie Dakaru totiž pretekal Jaro Katriňák, k nemu časom pribudol Ivan Jakeš. Jasné, že som chlapcom fandil a inak tieto preteky neriešil.“

svitkoŠtevo dlho nad Dakarom neuvažoval, pretože preteky si vyžadovali špeciálnu motorku, veľa peňazí a vo vzduchu viselo aj viacero nezodpovedaných otázok. Sústredil sa preto na ľahké endurá, výkonnostne postupne rástol a sen o Dakare v ňom stále vŕtal.
Napokon prišiel koniec roka 2009, v novembri sa so všetkým vybavením presunuli do prístavu vo francúzskom Le Havre a následne loď odplávala do Južnej Ameriky. Prvý tím bol jednoduchý: Štefan Svitko ako pretekár, Fero Hostinský ako mechanik a Ivo Kaštan v úlohe poradcu.

Tak sa začala písať história Štefana Svitka na Dakare. Začínalo sa v argentínskom Buenos Aires, išlo sa cez Čile, aby sa po takmer 9000 kilometroch vrátili do hlavného mesta Argentíny. „Dá sa povedať, že od začiatku nám nebolo jasné, čo vlastne robiť a ako postupovať,“ spomína si Števo s úsmevom v knihe Štefan Svitko a Dakar.

svitko

Výťažok z predaja knihy Štefan Svitko a Dakar bude použitý na ďalšie pretekanie Števa, ktorý pravidelne s problémami zabezpečuje financie na Dakar.
180 farebných strán je rozhodne odmenou za vynaloženú námahu.

Milan Buno, 18.3.2016

 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Komentáre

(16. marca 2016 v 19:46)
Aktívne jazdím na koni a pasívne pozerám mnoho športov, ale najviac asi snooker. :)