bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skKniha, ku ktorej sa budete vracať...

Máte chuť na naozaj silný a citlivý príbeh, ktorý vo vás bude žiť ešte dlho po dočítaní? Tak najskôr otázka - viete si predstaviť, že by ste boli zo dňa na deň odkázaní na pomoc okolia, rodiny a známych? Že by ste stratili chuť žiť, lebo už nemôžete robiť nič z toho, z čoho ste sa tešili doteraz? A potom jedného dňa ktosi vstúpi do vášho života ako farebná búrka...

Predtým ako som ťa poznala Asi si nedokážete ani predstaviť  rozdielnejšiu dvojicu. Lou je obyčajné 26-ročné dievča, ktoré žije obyčajným životom, miluje prácu v bistre, svojho dlhoročného priateľa a jej svet sa končí za hranicami malého rodného mestečka. Will miloval šport, adrenalín a dobrodružstvo. Miloval svoj život a užíval si ho naplno. Jedného dňa však skončil po nehode na invalidnom vozíku a zrútil sa mu celý svet. Zanevrel na všetkých, bol protivný a vzdával sa. A potom mu Lou vstúpila do života ako farebná búrka.

Predtým ako som ťa spoznala je romantický príbeh o dvoch ľuďoch, ktorí nemajú nič spoločné. Keď Lou dostane výpoveď v bistre, začne si hľadať inú prácu, ale nedarí sa jej. Willova matka ju najme na pol roka ako ošetrovateľku, aby vrátila jej synovi radosť zo života. Nie je to však ľahké. Will sa v noci prebúdza s plačom, pretože sa mu zdalo, že chodil alebo plával. No okamih po prebudení, keď si uvedomí, že už nikdy nič z toho nebude robiť, je hrozne krutý.

Lou sa po dvoch týždňoch rozhodne odísť, keďže Will ju evidentne nenávidí a nechce prijať žiadny jej návrh. Napokon ju presvedčí Willova matka, štedrý plat a rozhovor, ktorý si u nich náhodou vypočuje. Will dal rodičom polročnú lehotu, počas ktorej ho majú presvedčiť, že život stojí za to žiť aj s vážnym postihnutím. Ak neuspejú, odletí v auguste do Švajčiarska a podstúpi eutanáziu...

Žena

Autorka Jojo Moyesová síce napísala romantickú drámu, no vyhla sa klišé na spôsob hollywoodskych filmov, či nekonečných telenoviel. Predtým ako som ťa spoznala je citlivý príbeh, ktorý vyvolal u čitateľov po celom svete nadšenie. Hovorí aj o tom, ako dokáže ľudí zmeniť láska, ktorá im položí k nohám doslova celý svet. A prinúti zamyslieť sa, akú vysokú cenu ste ochotný zaplatiť za šťastie toho, koho milujete.Žena

Jojo Moyesová sa inšpirovala príbehom o mladom rugbyovom hráčovi, ktorý po nehode zostal ochrnutý a presviedčal rodičov, aby ho vzali do Švajčiarska na asistovanú samovraždu. Predtým ako som ťa spoznala je neuveriteľne silný a nezvyčajný príbeh, pri ktorom netušíte ako sa skončí a zároveň vás necháva nahliadnuť do iného sveta. Do sveta ľudí, ktorým sa za pár hodín zrútil život...do sveta rodičov, ktorý sa musia prizerať, ako ich vlastné dieťa nechce žiť a stáva sa z neho večne nahnevaný človek, ktorý od seba každého odháňa.

Jojo Moyesová pracovala pre britský The Independent, aj ako dopisovateľka z Hong Kongu pre Sunday Morning Post. Jej knihy vychádzajú v 35 krajinách a každý nový príbeh sa pravidelne umiestňuje na najvyšších priečkach európskych aj amerických rebríčkov bestsellerov. Je jednou z mála autoriek, ktorá získala dvakrát prestížne britské ocenenie Romantic Novel of the Year Award.

Milan Buno

Jojo Moyesová

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Komentáre

(21. júna 2013 v 14:22)
Tak a už viem, akú knihu si najbližšie kúpim.. :) Práve teraz čítam od Jojo knihu Posledný list od milenca a je úžasná, neviem sa od nej odtrhnúť, tak verím, že aj táto bude skvelá. :)
(21. júna 2013 v 15:05)
romantika pritiahne skoro kazdeho