bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Kniha, ktorú musíte mať. Slovník stratených slov

„Na to nikdy nezabudni, Esme. Slová sú nástrojom zmŕtvychvstania.“

 Slovník stratených slov je príbeh o magickej a úžasnej sile slov, vďaka ktorým môžu ženy zažiariť, pretože si to zaslúžia. Slová by totiž nemali byť iné pre mužom a iné pre ženy. Nemali by sa odlišovať...

Ocitáme sa v roku 1886, v anglickom Oxforde, kde trávi svoje detstvo malá Esme. Zdržiava sa najmä v Skriptóriu, záhradnom domčeku, kde jej otec a tím zanietených lexikografov zbierajú slová pre prvý Oxfordský slovník anglického jazyka.

Niektoré slová sú dôležitejšie ako iné – to ma naučilo detstvo v Skriptóriu. Trvalo mi však dlho, kým som pochopila prečo.

Počas dospievania si uvedomí, že niektoré slová a ich významy, hlavne tie týkajúce sa žien a skúseností obyčajných ľudí, sú podľa lexikografov menej dôležité ako iné, a preto ich do Oxfordského slovníka anglického jazyka nezaznamenajú. Esme sa tak dáva do vyhľadávania slov pre svoj vlastný slovník: Slovník stratených slov. Aby sa jej to podarilo, musí opustiť bezpečný svet univerzity a vydať sa za bežnými ľuďmi, ktorí jej chýbajúce slovíčka doplnia. Príbeh sa začína na konci viktoriánskej éry, pokračuje snahami hnutia sufražetiek o volebné právo žien až k prvej svetovej vojne.

Autorka zručne vystavala fiktívny príbeh Esme na historických základoch Oxfordského slovníka anglického jazyka. Pridŕžala sa faktov a udalostí, no celé to okorenila pútavým príbehom.

Podľa Library Journal kniha, ktorú musíte mať. „Očarujúco napísaná kniha je jedinečnou oslavou jazyka a jeho významu v našom živote.“
Je to jedinečný príbeh o dôležitosti slov a ich záchrane.

„Asi jednou z najdôležitejších postáv tohto príbehu je Edith Thompsonová. On a jej sestra boli veľmi zanietené a vážené dobrovoľníčky,“ vysvetľuje autorka Pip Williamsová. „Edith bola súčasťou slovníka od vydania prvého slova až po posledné. Zomrela v roku 1929, len rok po dokončení slovníka. Bližšie som ju spoznala vďaka materiálom, ktoré sa zachovali v archívoch Oxfordského slovníka anglického jazyka. Bol to neuveriteľný pocit – čítať si poznámku napísanú jej rukou a pripnutú na obťahu. Jej pôvodné listy doktorovi Murrayovi odhaľujú inteligenciu, zmysel pre humor aj iróniu. Keď chcela nejaké slovo lepšie vysvetliť, mala vo zvyku dokresliť k nemu obrázok.“

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.