bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Kniha, ktorú by mal mať každý rodič!

Na tejto knihe sú sympatické už prvé dve strany. Na tej úplne prvej je napísané: „Nič vzácnejšie doma nemáme!“ povedali nemenovaní rodičia pri návšteve detskej ortopedickej ambulancie na margo svojich detí. A na ďalšej strane je zeleným napísané: „Táto publikácia je venovaná skupine ľudí s najzodpovednejšou funkciou – rodičom.“ Výstižné, krásne...a to ste ešte nevideli, aká praktická a užitočná je táto knižná novinka!

Rodičia sa pýtajú ortopéda je príručka pre všetkých rodičov, ktorí sa okrem iného dozvedia:
- ako neprehliadnuť včasné príznaky začínajúcich ortopedických ochorení;
- ako v rámci rodiny a domáceho prostredia podporiť priaznivý pohybový vývin dieťaťa;
- ako spoznať nevhodné pohybové aktivity a návyky a ako predísť tvorbe pohybových zlozvykov;
- kedy treba vyhľadať ortopéda a ako mu pomôcť pri určení správnej diagnózy a liečby.

Obsahuje odpovede na množstvo rodičovských otázok, užitočné tipy a rady, ako predísť problémom s pohybom či držaním tela u detí. Novinka Je to jedinečná publikácia na našom trhu, ktorá vznikla na základe dlhoročných skúseností a praxe na ortopedickom a pediatrickom oddelení a v odbornej ortopedickej ambulancii. „Túto knihu sme pripravili, aby sme pomohli niektoré vaše obavy zmierniť a zároveň umožnili predísť mnohým zbytočným starostiam,“ tvrdia autori-odborníci, medzi nimi skúsené ortopédky, pediatričky, alebo prezident Slovenskej ortopedickej a traumatologickej spoločnosti profesor Milan Kokavec.

NohyAko sú na tom vaše deti?
Aké topánky potrebuje dieťa, keď už chodí a behá?
Čo treba robiť, ak má prekrížené prsty na nohách?
Má moje dieťa skoliózu?
Prečo sa hrbí?
Ako má byť správne fixovaná školská taška?
Treba preventívne používať bandáže alebo ortézy pri športoch?

Ak vás trápia podobné otázky, pomôže vám príručka mapujúca optimálny pohybový režim dieťaťa Rodičia sa pýtajú ortopéda. Jej cieľom nie je urobiť z rodiča všeobecného odborníka v detskej ortopédii, ale špecialistu na spozorovanie zlozvykov a podporu dobrých pohybových návykov dieťaťa počas jeho rastu a vývinu.

Príručka Rodičia sa pýtajú ortopéda má dve časti.
V prvej sú otázky a odpovede, s ktorými sa lekár najčastejšie stretáva v ortopedickej ambulancii. Otázky sú zoradené podľa vekových období dieťaťa od novorodenca cez batoľa až po adolescenta a podľa typických problémov, ktoré sa v danom veku objavujú.
Čo si máme na bábätku všímať? Ako to je so sedením a prvými krôčikmi? Aké sú najčastejšie problémy skôlkarov a školákov?
Na konci každej kapitoly nechýbajú Rady na záver.

Druhá časť knihy je určená tým čitateľom, čo sa chcú dozvedieť viac. Obsahuje ucelené kapitoly venované rozličným témam, napríklad vývoju dieťaťa, správnym režimovým opatreniam či rizikám a prednostiam obľúbených športov.
Samostatná kapitola sa venuje aj problémom detskej chrbtice, vhodným topánkam, ortopedickým pomôckam a diagnostickým metódam využívaným v ortopédii.

Slovníček na konci knihy vysvetľuje lekársku terminológiu, ktorou sa opisujú ochorenia, chorobné stavy, vyšetrenia či špeciálne liečebné postupy. Orientáciu v knihe vám uľahčí aj podrobný register.

Topanky

Máte školáka...?
Možno vás v knihe Rodičia sa pýtajú ortopéda budú zaujímať tieto otázky (vyberáme):

14. Ako má vyzerať správne sedenie v školskej lavici, doma za stolom alebo pri počítači?
Ideálne je, keď sú členky aj kolená pri sedení v pravom uhle a chrbát je vzpriamený. Výšku stola a stoličky treba prispôsobiť výške dieťaťa. Opierka na stoličke by mala umožňovať vzpriamený sed a rešpektovať prirodzené krivky chrbta. Tento ideál však v škole nie je možný, lebo v jednom ročníku sú deti s veľkým výškovým rozdielom a lavice sú rovnaké. Voľakedy sa sedávalo s rukami za chrbtom, čo malo svoj význam, lebo sed bol vzpriamený. Dieťa však nedokáže sedieť celé vyučovanie vzpriamene, preto je dôležité, aby sa počas prestávok postavilo, povystieralo, prešlo, prípadne si pobehalo.

15. Aké sú vhodné prezuvky pre školáka?
U detí v interiéri, ktoré najmä sedia, je dôležitá predovšetkým správna veľkosť a tvar obuvi, ktorá vyhovuje aj po hygienickej stránke (priedušnosť a zdravotná neškodnosť materiálu). Na prevažné sedenie v interiéri možno pre zdravú detskú nohu akceptovať textilné papučky s pružnou podrážkou.

16. Ako vybrať správnu školskú tašku?
Nevhodná školská taška môže narobiť veľa škody. Rodičia sa často pýtajú, či môže dieťa nosiť batoh. Keď je batoh na chrbte voľný, popruhy sú dlhé a potom si ho dieťa nadhodí, pričom ešte zaguľatí chrbát, tak to škodí. Ale keď má dieťa batoh s vystuženým chrbtom, dobre nastavenými popruhmi a so zapínaním okolo brucha, tak môže byť. Samozrejme, ak nie je príliš ťažký. Dieťa by v nijakom prípade nemalo nosiť batoh alebo tašku len na jednom pleci, lebo si tak môže vypestovať skrátenie šijového svalstva. Vhodné je ťahanie tašky na kolieskach, ak si dieťa strieda ruky.

17. Akú maximálnu hmotnosť môže mať naplnená školská taška nášho dieťaťa?
Hmotnosť tašky by mala predstavovať maximálne 15 percent z hmotnosti dieťaťa.

Dievca18. Ktoré športy prospievajú chrbtici? Traduje sa, že je to plávanie...
Najlepší je všestranný pohyb, ktorý je pre dieťa prirodzený. Chvíľu behať, potom sa ponaťahovať na preliezačke, hojdať sa na hojdačke atď. Hlavná je rôznorodosť pohybov. Zo športov je vhodná turistika, ale nie so záťažou. Výborné sú úpolové športy – bojové umenia, kde sa dieťa učí stabilnému postoju, napätiu brušného svalstva, správnemu dýchaniu aj disciplíne. Bicykel je vhodný, ale tiež iba rekreačne. Dôležité je mať správne nastavené riadidlá, aby sa plecia príliš nepredsúvali a chrbát nehrbil. Rekreačné plávanie a všeobecne pohyb vo vode zlepšuje kondíciu, no treba sa vyvarovať dlhému plávaniu, lebo spôsobuje zmršťovanie najširšieho svalu chrbta a chrbtica nemá možnosť rozvinúť sa. Pri plávaní štýlu prsia zasa dochádza k nadmernému zakláňaniu hlavy a prehýbaniu sa v drieku, čo je nevhodné najmä u detí so zvýšenou lordózou. Vhodné je teda striedať štýly, nepretekať a plávať iba na krátke vzdialenosti. Pokiaľ ide o športovanie, na podporu správneho vývoja chrbtice je dobrý pohyb takrečeno „z každého rožka troška“, nie súťažne, ale rekreačne.

Alebo máte bábätko..?
Tu je zopár praktických tipov:
– Nenechávať dieťa dlho sedieť v sedačkách, kočíkoch či podopreté na gauči. Dĺžku sedenia si dieťa určuje samo, v závislosti od kondície trupového svalstva. Má mu vždy umožniť, aby si mohlo aj ľahnúť.Dieta
– Aj u sediaceho, resp. samo sa polohujúceho dieťaťa treba dávať pozor, aby podnety (svetlo, zvuky, hračky, TV) pôsobili rovnomerne zo všetkých strán.
– Nie je vhodné urýchľovať jednotlivé etapy pohybového vývinu dieťaťa. Nestavať ho predčasne, ale ani ho nebrzdiť v spontánnych aktivitách.
– Dieťaťu v tomto veku môže uškodiť i prudké natriasanie a vyhadzovanie do výšky pri hre.
– V tomto veku sa formujú prvé stravovacie návyky, preto dieťaťu netreba zamieňať hračky za potraviny (keksíky, čokoláda atď.).

Kniha Rodičia sa pýtajú ortopéda ponúka informácie o úskaliach pohybového vývoja počas celého rastového obdobia dieťaťa, takže rodič ju bude používať v priebehu viacerých rokov.

Prečítajte si prvé kapitoly venované bábätkovskému obdobiu.

Milan Buno
30.januára 2014

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.