bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Kniha, ktorá nesmie chýbať v žiadnej domácnosti

Predstavte si, že dieťa práve prehltlo čistiaci prostriedok. Priateľa uhryzol had. Kyselina vám vstrekla do oka. Váš psík zožral návnadu na potkany. Neviete, či látka, ktorú ste náhodne požili vy alebo vaše dieťa, nemôže spôsobiť otravu.

http://data.bux.sk/book/020/231/0202314/medium-neotravte_sa_najcastejsie_priciny_otrav_v_domacnosti.jpgČo by ste urobili? Viete presne, ako by ste reagovali?

Práve vyšla kniha Neotrávte sa! s podtitulom Najčastejšie príčiny otráv v domácnosti. Vypracovali ju odborníci z Národného toxikologického informačného centra a nájdete v nej všetky informácie o otravách od A po Z.

dddNa Slovensku sa ročne zbytočne otrávi vyše 4 000 ľudí, pričom viac ako polovicu tvoria deti? Hrozivé číslo, ale najstrašnejšie na tom je, že sa veľkej časti dalo predísť. Viete napríklad, aké u nás rastú jedovaté rastliny a jedovaté živočíchy? Vyznáte sa v hubách? Viete poskytnúť prvú pomoc pri otrave? Viete ako v snahe pomôcť neublížiť?

Najohrozenejšou skupinou sú deti. Pre akútnu otravu sa každý rok na Slovensku lieči v nemocniciach vyše 2 000 detí. Voľne položené lieky, ale aj chemikálie v domácnostiach, pesticídy, jedovaté huby a rastliny. To všetko ich láka svojou farbou, tvarom a často aj chuťou (sladké a voňavé sirupy).

Áno, väčšina otráv vzniká v domácnosti, až 80 %. Príčinou u detí býva zväčša náhoda (zvedavosť, nevhodné uchovávanie liekov či chemikálií v domácnosti, podanie nesprávneho lieku alebo omyly v dávkovaní). U starších detí a dospelých ide často o úmyselné zneužívanie liekov, alkoholu a drog alebo o samovražedný úmysel.

Objednajte si užitočnú príručku Neotrávte sa!

Kupit bux.sk

ddd

Prvé minúty rozhodujú. Musíte rýchlo zistiť, či ide naozaj o otravu a zakročiť.
Ako si však byť istý, že ide o otravu?
Napríklad dieťa sa sťažuje na bolesti bruška, vracia, má kŕče, hnačku, poruchu vedomia, dýchania, respektíve poruchu srdcového rytmu. Zmení sa jeho správanie, má nekoordinované pohyby, zle artikuluje, má halucinácie, zúžené alebo rozšírené zreničky. Z úst dieťaťa cítiť zápach, prejavuje sa uňho zvýšené, respektíve znížené potenie, suché sliznice alebo zvýšená tvorba slín.

V knihe Neotrávte sa! sa dozviete, ako rozpoznať jednotlivé druhy otráv a základné princípy poskytnutia prvej pomoci. Práve tie prvé sekundy a minúty môžu zachrániť život alebo zmierniť poškodenie zdravia.

dddČo nemá chýbať v domácej lekárničke?
V každej domácnosti (najmä ak sú v nej menšie deti) by malo  byť aktívne čierne uhlie, ľudovo nazývané živočíšne, vo forme tabliet (napr. Carbosorb, Carbotox). Optimálne je však mať v zásobe aj práškovú formu čierneho uhlia (Carbosorb vo vrecúškach), ktoré je vhodné podať iba u detí starších ako tri roky. Rozpustený prášok vo vode dokáže v tráviacom ústrojenstve vytvoriť väčšiu plochu schopnú pohltiť toxíny, čo sa drvením tabliet aktívneho uhlia nedosiahne.
Efekt je najväčší, keď sa čierne uhlie podá hneď, najlepšie do jednej hodiny. Účinné je najmä po nadmernom užití liekov, konzumácií húb a častí rastlín. Nemá veľký význam podávať ho v prípade vypitia napríklad alkoholu. Nepodávajte ho ani po požití leptavých látok (kyselín, zásad). Nepomôže a len skomplikuje situáciu.

Po požití penivých látok – saponátov (pracie prášky, prostriedky na umývanie riadu) – môžete podať liek s obsahom simetikonu (Espumisan, Sab simplex), ktorý zabráni tvorbe peny.
Pri prvej pomoci pri otravách saponátmi podávame 1 – 2 čajové lyžičky simetikonu.

Objednajte si užitočnú príručku Neotrávte sa!
Kupit bux.sk

Čo všetko môže uškodiť?
ddddOkrem vyčerpávajúceho zoznamu liekov a látok, ktoré môžu spôsobiť otravu organizmu, nájdete v knihe aj kapitolu s rôznymi látkami, ktoré by sme bežne možno nepovažovali za rizikové.

Napríklad batérie. „Gombíkové“ batérie, malé batérie, napríklad z hračiek, kalkulačiek a pod., po prehltnutí dieťaťu zvyčajne nespôsobujú ťažkosti. Vo väčšine prípadov prejde batéria tráviacim traktom a vylúči sa stolicou. Výnimočne môže batéria uviaznuť napríklad v pažeráku alebo v iných častiach tráviaceho traktu a časom spôsobiť poleptanie.

Alebo éterické oleje (aromatické, prchavé, vonné oleje) ako eukalyptový olej alebo čajovníkový olej. Používajú sa v arómoterapii, pridávajú sa do aromatických lámp i zvlhčovačov vzduchu. Požitie aj malého množstva koncentrovaného éterického oleja môže byť pre dieťa nebezpečné. Po požití dráždia tráviaci trakt, môžu vyvolať závraty, kŕče, poruchy vedomia.
Prvá pomoc? Po vypití nikdy nevyvolávajte vracanie, mohlo by dôjsť k vdýchnutiu tekutiny alebo výparov do pľúc a následnému zápalu. Prvým príznakom vdýchnutia je kašeľ. Nepodávajte mlieko ani tuky. Nepodávajte aktívne uhlie. Kontaktujte lekára.

Máte doma tekutý podpaľovač? Pri vypití aj malého množstva môže dôjsť k vniknutiu výparov alebo aj tekutiny do pľúc a vzniku chemického zápalu pľúc. Vypitie väčšieho množstva môže ovplyvniť stav vedomia a spôsobiť závažnú otravu s celkovými príznakmi.

A čo gélové sviečky? Pre deti majú atraktívnu farbu a vôňu, no keďže obsahujú ropné deriváty a minerálne oleje, môžu deťom uškodiť.

Kniha Neotrávte sa! je neoceniteľnou domácou príručkou. Prináša abecedný zoznam látok, ktoré môžu spôsobiť otravu vrátane jej príznakov a prvej pomoci. Spolu s pohotovostnými telefónnymi číslami sú to užitočné informácie pre všetky rodiny, najmä pre ľudí, ktorí si myslia, že im sa to nemôže stať. Autorky sú odborníčky z Národného toxikologického informačného centra, majú na konte viaceré odborné publikácie u nás na Slovensku, ale aj v zahraničí.

Do pozornosti tiež dávame praktickú knihu Rodičia sa pýtajú ortopéda, v ktorej sa dozviete všetko o topánkach, správnom chodení, zlozvykoch a získate množstvo tipov.

Milan Buno, 28.1.2015

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.