bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skKlasika Búrlivé výšiny v novom, nádhernom vydaní

Čitatelia poznajú Emily Brontëovú do veľkej miery iba ako autorku Búrlivých výšin. Kým klasici ako Ernest Hemingway prežívajú v mysliach čitateľov ako ľudia, ktorí viedli aj iný ako literárny život – pri tomto slávnom autorovi nám okamžite napadne jeho láska k divočine, alkoholu a ženám –, mnohí autori a častejšie autorky sa zredukujú na svoju tvorbu...

Burlive vysiny

O čom sú Búrlivé výšiny?
Pán Lockwood, nový nájomník usadlosti Drozdovo, nachádza v nehostinných vresoviskách yorkshirského panstva pokoj od ruchu spoločnosti. Jednej noci je nútený vyhľadať prístrešok v neďalekom sídle Búrlivé výšiny. Tam sa dozvedá o dramatických udalostiach z minulosti, o vášnivom vzťahu siroty Heathcliffa a Catherine Earnshawovej, dcéry pána domu, ktorá pred láskou uprednostnila spoločenské očakávania. Zatrpknutý Heathcliff je po zrade odhodlaný pomstiť sa nasledujúcej generácii a prinútiť nevinných dedičov čeliť osudnej minulosti.

Aký zmysel by mal život, keby som hľadela iba na seba? Najväčšie trápenie môjho života je Heathcliffovo trápenie. Sledujem ho a prežívam od začiatku. On je zmyslom môjho života. Ak by všetko zaniklo a zostal by iba on, zostala by som s ním...

Búrlivé výšiny sú napínavým mystickým príbehom plným vášne, zrady a pomsty. V príbehu odhalíme tajomstvo lásky až za hrob a osudy rozochvejú nejedno ženské i mužské srdce.
Brontëová výborne vykreslila vtedajšiu anglickú spoločnosť i myslenie; chladné zmýšľanie, túžbu po pomste, materiálno, neúprimnosť, zrada.

Reakcia na Búrlivé výšiny bola v dobovej kritike zmiešaná. Kritici síce oceňovali literárnu hodnotu diela, no nepáčila sa im vykreslená krutosť a surovosť. V niektorých recenziách sa objavuje ostrá kritika v podobe komentára o jedinej úteche pri čítaní, ktorou je fakt, že román sa nikdy nedostane do povedomia čitateľov.

Napríklad literárna kritička a spisovateľka Virginia Woolfová napísala, že Búrlivé výšiny sú na pochopenie náročnejšie než román jej staršej sestry, pretože Emily bola lepšia poetka než Charlotte. A v 21. storočí sa dostali do rebríčkov najlepších kníh na svete.

Emily Brontëová sa narodila 30. júla 1818. Jej otec bol kaplán vo farnosti Haworth v grófstve Yorkshire. Matka jej zomrela v roku 1821 a z piatich dcér a jedného syna sa stali polosiroty.

V roku 1824 Charlotte, Maria, Elizabeth a Emily odišli do Cowan Bridge, školy pre dcéry duchovných. Maria a Elizabeth ochoreli na tuberkulózu a zomreli. Odvtedy sa deti vzdelávali doma a spoločne si vymýšľali fantastické svety. Poviedky zasadili do nich. V roku 1838 Emily chvíľu pracovala ako učiteľka, no vrátila sa domov.

V roku 1846 vyšli Emiline básne spolu s básňami jej sestier Charlotte a Anne vo zväzku Poems by Currer, Ellis, and Acton Bell. O rok neskôr vyšli Búrlivé výšiny. Emily Brontëová zomrela na tuberkulózu 19. decembra 1848.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.