bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Kráľ amerických bítnikov (21.10.2009)

Kráľ amerických bítnikov 40. výročie úmrtia Jacka Kerouaca

Jack Kerouac, americký prozaik francúzsko-kanadského pôvodu, básnik a príslušník generácie beatnikov, autor kultového románu Na ceste (On the Road), zomrel presne pred 40 rokmi. Osudným sa mu stal hýrivý život plný žien, alkoholu a výstredností, v ktorom mu boli spoločníkmi priatelia básnici Allen Ginsberg a William S. Burroughs. Po celý život ho sprevádzala záhada jeho pôvodu a pátranie po predkoch tvorilo dôležitú súčasť cesty do Európy v roku 1965...
Kráľ amerických bítnikov Jack Kerouac sa narodil 12. marca 1922 v meste Lowell v americkom štáte Massachusetts s občianskym menom Jean-Louis Kerouac. Na strednej škole sa Kerouac stal perspektívnym atlétom. Športové štipendium mu umožnilo dostať sa na Columbijskú univerzitu, štúdium však nedokončil. Dal sa k námorníctvu, ale počas druhej svetovej vojny ho z armády uvoľnili pre psychické ochorenie. Počas nasledujúceho obdobia precestoval USA i Mexiko. Ešte počas štúdia na univerzite sa stal súčasťou bohémskej skupiny hľadajúcej nový životný štýl a novú filozofiu, ku ktorej patrili aj spomínaní William S. Burroughs a Allen Ginsberg. Po krátkom neúspešnom manželstve s Edie Parkerovou sa dostal do područia lieku benzedrín a musel byť hospitalizovaný. Drogám však prepadol na celý život.

Najznámejší román Jacka Kerouca Na ceste je inšpirovaný jeho cestou naprieč Spojenými štátmi. Dvojica kamarátov (cestu s rozprávačom Salom Paradisom absolvoval Neal Cassady) s ďalšími spoločníkmi v románe absolvuje putovanie štátmi Colorado, Kalifornia, Virgínia, New York a Mexiko. Kerouac napísal román v jeho výslednej podobe počas 20 dní na písacom stroji pri kuchynskom stole formou automatického písania (známeho z obdobia surrealizmu v 20. rokoch v Paríži) na 36-metrovú rolku papiera. Autor vykresľuje život mladíkov ako šnúru krásy, drogového opojenia, sexu, džezu a mystiky, prezentujúc svojský, spontánny nevybrúsený štýl. Hoci podľa amerického spisovateľa Trumana Capoteho je tento štýl nie tvorbou, ale písaním na písacom stroji, vyniesol Kerouaca medzi celebrity a jeho postava Neal Cassady sa stal ikonou alternatívneho životného štýlu. Kráľ amerických bítnikov

Mestská knižnica v New Yorku získala v roku 2001 za utajovanú sumu literárny a osobný archív Jacka Kerouaca. Súčasťou precízne zostaveného archívu je viac ako 1050 rukopisov, 130 blokov s autorovými poznámkami a čiastočne nikdy nezverejnenými prácami, 1800 listov - vrátane listov od Allena Ginsberga, Williama F. Buckleyho a Timothyho Learyho -, ale aj články pre časopisy a osobné Kerouacove predmety z obdobia od 11 rokov až do jeho smrti.

Rolka papiera, na ktorú Kerouac napísal prvú verziu románu Na ceste, nie je súčasťou archívu. Tento predmet vydražili v máji 2001 v New Yorku za 2,4 milióna dolárov. V roku 2006 sa na povale domu v New Yorku našla Kerouacova nezverejnená dráma Zabudnuté dielo, ktoré v troch aktoch opisuje deň v živote Kerouacovho alter ega Jacka Duluoza, hazardného hráča, ktorý prepadol alkoholu. V dráme vystupujú aj legendy generácie beatnikov ako Allen Ginsberg a Neal Cassady. Podľa slov Kerouacovho agenta Sterlinga Lorda chcel spisovateľ svojho času získať pre divadelnú verziu drámy herca Marlona Branda, no nepodarilo sa mu to. Rukopis potom zapadol v Lordovom archíve.

Múzeum beatového hnutia sprístupnili v januári 2006 v kalifornskom San Franciscu, teda v meste, odkiaľ sa pred polstoročím vydalo na celosvetovú púť. Na ploche necelých 92 metrov štvorcových ponúka múzeum rukopisy, korešpondenciu, plagáty, ale aj výtvarné práce a prvé vydania diel popredných predstaviteľov generácie beatnikov.Kultové dielo kráľa amerických beatnikov Jacka Kerouaca Na ceste vyšlo v roku 2007 v doposiaľ nevydanej originálnej podobe na rolke papiera. Príbeh putovania Kerouacovho alter ega Sala Paradisa po Spojených štátoch sa na pulty kníhkupectiev dostalo presne 50 rokov po jej prvom vydaní. Kvôli neviazanej štylistike a slovníku našla kniha vydavateľa až v roku 1957 - autor ho písal sedem rokov. Časom sa stala klasickým dielom a bibliou generácie amerických beatnikov, ktorá prežila zlaté časy v 50. až 60. rokoch dvadsiateho storočia.

Zdroj a foto: www.nytimes.com, www.kirjasto.sci.fi, Wordpress, MHPBooks, TASR