bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skKen Follett a jeho nový historický román Výzbroj svetla

Výzbroj svetla je dlho očakávané pokračovanie románu Ohnivý stĺp, čo bol tretí diel fenomenálne série Kingsbridge.
Opäť sa vyberieme do anglického mestečka Kingsbridge, ktoré stojí na úsvite novej éry. Pokrok naráža na tradície, triedny boj preniká do všetkých vrstiev spoločnosti a európsky kontinent sa zmieta vo vojne.

„Výzbroj svetla som si za názov vybral preto, lebo v 18. storočí sa ľudia aktívne snažili zlepšiť prostredníctvom vzdelania. V tomto prípade je teda tma symbolom nevedomosti a svetlo predstavuje zbavovanie sa nevedomosti prostredníctvom vzdelania,“ vysvetľuje Ken Follett.

Vynález tkáčskeho stroja v roku 1770 prináša novú éru výroby a priemyslu, ktorá v priebehu jednej generácie zmenila ľudské životy na nepoznanie.

Istý robotník tragicky zahynie pri pracovnom úraze z nedbanlivosti a zanechá za sebou vdovu s dieťaťom.
Iná mladá žena sa snaží zachrániť školu pre chudobné deti.
Dobromyseľný mladík nečakane zdedí podnik na pokraji krachu
A ďalší za každú cenu chráni svoj majetok.

Medzitým sa z Francúzska ozývajú bojové výkriky a Napoleon Bonaparte sa vyhlasuje za jediného cisára sveta...
Revolučné zmeny zasahujú do životov postáv, ktoré musia čeliť nejasnej budúcnosti a z popola vojny znovu vybudovať svet.

Výzbroj svetla je presne v duchu Folletových predošlých kníh – veľkolepý historický román o boji obyčajných ľudí za slobodu. Za svoje práva a to, na čo majú nárok. Či už je to lepší, slobodnejší život, alebo lepšie platové a pracovné podmienky. Aj v tomto sú jeho romány aktuálne, pretože tieto veci riešime dodnes, sú pre nás rozhodujúce a príbehy jeho postáv blízke.

Jeho kniha je doslova lahôdkou pre milovníkov historickej fikcie. Výzbroj svetla je dobrodružná, napínavá a premyslená kniha. Follett šikovne využíva historické detaily a pútavo zobrazuje technické vymoženosti. V jeho knihách je láska i násilie, dobro aj zlo, výborne rozpracované vzťahy.  

Historické pozadie

Tak ako sme u Folletta zvyknutí, jeho príbehy sú neuveriteľne autentické, akoby autor v danom období žil. Na toto si dáva veľký pozor a skutočne precízne a dôsledne študuje všetky relevantné historické pramene, archívy, mapy a ďalšie knihy. Rád navštevuje konkrétne miesta.
„Pomáha mi to vizualizovať si udalosti príbehu, takže ich môžem čitateľovi lepšie priblížiť. Navštívil som napríklad múzeum Quarry Bank Mill v anglickom grófstve Cheshire, ktoré mi priblížilo najmä stroje, ktoré moje postavy používali. A neznesiteľný hluk, ktorý tieto stroje vydávali. Týždeň som strávil aj na bojisku pri Waterloo s odborným sprievodcom, ktorý je sám generálom vo výslužbe. Chodil som po teréne a študoval polia, lesy a hospodárske budovy,“ dodáva úspešný autor.

Ken Follett mal dvadsaťsedem rokov, keď napísal román Oko ihly. Tento triler získal ocenenie a stal sa medzinárodným bestsellerom. Po niekoľkých úspešných trileroch prekvapil svojich priaznivcov románom Piliere zeme, v ktorom zachytáva stavbu stredovekej katedrály. Kniha upútala milióny čitateľov po celom svete.

Jeho ďalší historický román Na veky vekov je voľným pokračovaním Pilierov a obsadil prvú priečku na zozname bestsellerov v Spojených štátoch amerických, Veľkej Británii, Nemecku, Taliansku, Španielsku a Francúzsku.

Úspech, ktorý mu priniesli historické romány, ho podnietil k napísaniu trilógie Storočie, aby pripomenul najvýznamnejšie medzníky 20. Storočia, ktoré hnali ľudstvo do záhuby alebo k obrovským úspechom, ako bolo pristátie na Mesiaci. Žije v Anglicku so svojou manželkou Barbarou Follettovou.

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.