bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skKeď ťa každý má rád, nikto ťa neberie vážne!

„Na čo dnes myslíš, tým zajtra budeš,“ povedal Budha. „Väčšina ľudí nezlyhá pre to, čím je, ale pre to, čo si o sebe myslí. Myšlienky utvárajú skutočnosť. Svet nie je taký, aký je, ale akí sme my.“

Kariérny a osobný kouč Martin Wehrle vás naučí, ako si v každej životnej situácii zachovať sebaúctu. Ako sa brániť, nedať sa zmanipulovať, ako zvládať náročné konverzácie a ako dosiahnuť svoje ciele.

V knihe Keď ťa každý má rád, nikto ťa neberie vážne sa dozviete, ako vám môžu iní ľudia rafinovanými psychologickými hrami nenápadne podkopať sebaúctu, ale aj ako si možno účinne stanoviť hranice a presadiť svoju vôľu.

Ak chcete zistiť, či si vás niekto váži, všimnite si, ako sa s vami rozpráva. A váš postoj k neúctivému správaniu vám prezradí, či si vážite sami seba.

Ako zareagujete, keď vám partner v rozhovore povie, že nerozumiete téme?
Ako sa zachováte, keď skupina ignoruje váš názor alebo vám niekto ukradne nápad?
Čo urobíte, keď vám niekto obsadí rezervované miesto vo vlaku?
Čo poviete šéfovi, keď opätovne zamietne vašu žiadosť o zvýšenie platu a vyhovára sa na nepriaznivú finančnú situáciu?

Wehrle tvrdí, že sa nesmiete zmieriť s tým, čo sa vám nepáči. Ak sa voči neúctivému tónu ohradíte, vzrastie vaša sebaúcta. Ak sebavedome odrazíte útok, vzrastie vaše sebavedomie. Naopak, všetko, čo strpíte, z  vás urobí trpiteľa a  vyvolá len ďalšie útoky.

Manipulatívne techniky

Veľmi zaujímavá je napríklad 2.kapitola o manipulatívnych technikách. Autor najskôr opisuje situáciu, v ktorej sa ocitli účastníci vedeckého experimentu, a potom vás požiada, aby ste odhadli svoju reakciu. Odhalíte manipuláciu?

Ešte pred vyhodnotením prenesie príslušnú manipulatívnu techniku do bežného života a opäť sa vás spýta, či ste odhalili manipulatívne správanie. Tak sa postupne oboznámite s jednotlivými manipulatívnymi technikami. Návrhy riešení nasledujú neskôr, čiže nebudú ovplyvňovať vaše odpovede.

Potrebujete 3 veci!

Podľa štúdie, ktorú vypracovala profesorka psychológie na univerzite v Bambergu Astrid Schützová, je veľký rozdiel v  tom, ako ľudia diskutujú o  umeleckých dielach:
Kto si sám seba váži, kritizuje otvorene, formuluje svoj názor ako fakt, chce pôsobiť kompetentne.
Naopak, ľudia s nižšou sebadôverou zaobalia kritiku do pekných slov, vyjadrujú sa veľmi zdržanlivo a cítiť z nich pochybnosti. Chcú pôsobiť sympaticky.

Oba spôsoby majú svoje opodstatnenie, každý v správnom čase a v správnej miere. Aby ste sa vedeli majstrovsky presadiť, potrebujete tri veci:

  1. Sebadôveru: Verte v seba a vo svoje ciele, to vám dodá charizmu a silu.
  2. Vytrvalosť: Keď spadnete, zasa vstaňte, a  keď kráčate proti vetru, držte kurz.
  3. Empatiu: Vcíťte sa do toho druhého a prihovorte sa mu tak, aby sa pohol vaším smerom.

Foto: Tatran, wikimedia/Andre Heeger

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.