bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skKeď robíme OMYLY, máva to svoje DOHRY

 „Neznášala som ho od prvej chvíle, čo prekročil prah nášho bytu. Rozvalil sa v kresle, v ktorom kedysi sedával môj otec, spokojne natiahol nohy a usmieval sa. Nechutnými ozrutnými rukami sa dotýkal vecí, ktoré predtým držal otec. Obul si jeho papuče, česal sa jeho hrebeňom a nosil jeho košele. Z Edovej, spotenej na chrbte, sa mi dvíhal žalúdok...“ 

Vo svojom najnovšom románe Omyly a dohry sa Adriana Macháčová pokúša odhaliť dôvody, prečo aj v spočiatku šťastných rodinách nezostáva po rokoch miesto pre vzájomnú úctu a porozumenie.

Laura už v detstve veľmi ťažko znášala napätie premenlivého vzťahu svojich rodičov. Po smrti otca sa s matkou odcudzili, pretože Laura jej nevie odpustiť vzťah s iným mužom. Zmäkne, až keď matka ochorie...

Anna sa túžila zbaviť temných spomienok. Často sa pýtala samej seba, či niečo neprehliadla a či nemala urobiť viac. Mala pochybnosti a tiesnivý pocit. Napokon odhalila dcére tajomstvo, ktoré ju dlho ťažilo.

„Chcem ti niečo povedať,“ súkala zo seba. Želala si, aby ju Laura zastavila a upokojila, že už o všetkom dávno vie, nechcela sa k tým spomienkam zasa vracať. Zaostrila na dcéru pohľad. Vzdialenosť medzi nimi sa jej zdala obrovská, aj keď Laura sedela blízko postele. Túžila k nej vystrieť ruky. Objať ju, privinúť k sebe, ale telo ju neposlúchalo. Neznášala bezmocnosť. Nikdy si s ňou nevedela dať rady, ani vtedy, keď sa to stalo.
„Martin, tvoj otec, bol...“

Jej priznanie otriaslo Lauriným svetom, ktorá zrazu nevedela, čo si má myslieť, čo má robiť...bola zmätená a zaskočená. No jedno vedela. Musí začať pátrať, ako to v skutočnosti bolo...

 „Tento román sa mi nepísal ľahko, keďže sa opiera o skutočné udalosti a hlavná hrdinka Laura je tak trochu ako ja. V pozadí jej vzťahu s matkou ide o čosi nevypovedané, čo sa medzi nimi dlho vznášalo. Dávno sa mali objať a to, čo si mali povedať, sa čitateľ dozvedá až na stránkach príbehu,“ tvrdí Adriana Macháčová o svojom románe Omyly a dohry.

Prečo podľa Adriany zvykneme byť vo vzťahoch chápavejší, ústretovejší, až keď sa niečo pokazí, až keď možno dôjde k tragédii?
„Na toto nemám odpoveď. Prešla som si tým a dodnes sa na seba hnevám, i keď sa presviedčam, že som urobila viac než bolo treba. Ale nie je to tak,“ hovorí autorka.

ADRIANA MACHÁČOVÁ

Doteraz vydala: Cudzie vzťahy (2011), Žena vplyvného muža (2012), Dobré dni sa začínajú v noci (2012), Striptíz duší (2013), Hubertove ženy (2015), Keď láska zabíja (2016), A teraz ma pobozkaj (2017), Milujem tvoje lži (2018), Niekto ako ty (2018), Tak trochu ženatý (2019), Čo má ona a ja nie? (2019), Dokonalý manžel (2020) a Slepý dážď (2021).
S Róbertom Dydom vydala romány Šokujúca aféra (2014), Vieme prví (2014) a Škandál v lepšej spoločnosti (2016).
Knihy Adriany Macháčovej vychádzajú aj v českom preklade.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.