bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skKaždým dňom je cesta domov čoraz dlhšia... Nový Fredrik Backman

Toto je príbeh o cene za záchranu života. O tom, že pre to treba obetovať nielen budúcnosť, ale aj minulosť. Nielen miesta, ku ktorým smeruješ, ale aj všetky zanechané stopy. Ak toto všetko dokážeš obetovať, pre koho by si to urobil?

Fredrik Backman je autorom megahitu Muž menom Ove, či série Medveďovce. Teraz prichádza s knihou, ktorá ukrýva hneď tri príbehy.
Každým dňom je cesta domov čoraz dlhšia a iné príbehy.
Je to útlejšia kniha, nejakých 130 strán, zbierka troch noviel. No sú to príbehy, ktoré sa dotknú vášho srdca, potešia každú čitateľskú dušu a možno vás nenásilne prinútia zamyslieť sa nad tými naozaj dôležitými vecami...

V prvom príbehu Najlepší obchod tvojho života dostane úspešný obchodník noc pred Štedrým dňom nečakanú ponuku od samotnej smrti. Môže pomôcť dievčatku, ktoré miluje pastelky a ktoré si veľmi obľúbil. No pod jednou podmienkou, musí vymeniť svoj život a všetko, čo je s ním spojené, za jej záchranu. Tá najväčšia a najťažšia obeta však prináša viac, než si berie.

„Prvý raz v živote rozprávam príbeh, ktorý sa odohráva v Helsingborgu, kde som vyrastal. Začína sa v nemocnici. Za ňou stojí škola, do ktorej som chodil. Na tunajšom nábreží pri mori som sa prechádzal, keď som prežíval niektoré zo svojich najkrajších a najhorších dní v živote,“ píše Fredrik Backman.

V poviedke Sebastian a troll spoznávame zvláštneho chlapca Sebastiana, ktorý väčšinu života strávil v bubline, odrezaný od okolitého sveta. Jedného dňa sa v jeho bubline objaví troll a ukáže mu, čo všetko by mohol zažiť. Predtým však musí nabrať odvahu a vykročiť z vlastného strachu.

Sebastian žije v sklenej bubline. Pochopiteľne, je to problém, a v tom sa zhodujú všetci, ktorí žijú mimo nej. Sklené bubliny sú veľmi nepraktické napríklad v triede či na narodeninovej oslave. Spočiatku si všetci mysleli, že problém spočíva v skle, no keď za ním žil už dosť dlho, zhodli sa, že problémom je Sebastian. Tí vonku hovorili, že s ním nevedia nadviazať očný kontakt, že im pripadá „neprítomný“, akoby to tam uňho nemalo veľký význam.

Poviedkovú zbierku uzatvára príbeh Každým dňom je cesta domov čoraz dlhšia, v ktorom Noah so svojím dedkom každý deň sedáva na lavičke. Rastú pod ňou hyacinty a ich výrazná vôňa starému pánovi pripomína milovanú ženu. V rozhovoroch s vnukom sa vracia do minulosti. Pamäť ho zrádza a je čoraz ťažšie spomenúť si na to podstatné. Rád by ostal s Nohaom na lavičke a hovoril s ním o všetkom a zároveň o ničom. Možno je však najťažším umením dokázať sa rozlúčiť.

Vtom sa starký usmial, hoci nepohol perami. Noah mu vtisol do ruky šnúrku s balónom a ukázal, že aj on ju drží.
„Sme v stane, v ktorom sme prespávali, keď sme si vyšli na jazero. Starký, spomínaš si? Keď si túto šnúrku priviažeš k zápästiu, balón môžeš držať aj v spánku, a keď sa začneš báť, stačí, že ju potiahneš a ja ťa za ňu pritiahnem späť. Zakaždým.“

Ak máte radi štýl písania Fredrika Backmana, ak máte radi dojímavé príbehy o tom, ako čeliť veľkým životným problémom; ak vám sedia rozprávania o objavovaní toho najcennejšieho a naozaj dôležitého v našich životoch, tak nie je čo riešiť. Nová kniha Každým dňom je cesta domov čoraz dlhšia a iné príbehy vás nesklame.

Fredrik Backman

Narodil sa v Štokholme a vyrástol v Helsingborgu. Študoval religionistiku, ale štúdium nedokončil a pracoval ako vodič kamióna. Dnes je spisovateľom a známym blogerom. V roku 2012 debutoval naraz dvomi románmi, z ktorých mimoriadny ohlas zaznamenal Muž menom Ove (IKAR 2015). Vo Švédsku sa doteraz predalo takmer milión výtlačkov. Sfilmovaná verzia v réžii Hannesa Holma sa stala tretím najnavštevovanejším filmom v dejinách švédskej kinematografie a nominovali ju na Oscara v kategórii najlepších zahraničných filmov.

Backmanov osobitý humor nájdeme aj v jeho ďalších románoch Babička pozdravuje a ospravedlňuje sa (IKAR 2016), Tu žila Britt-Marie (IKAR 2017) a Medveďovce (IKAR 2018) s voľným pokračovaním My verzus vy (IKAR, 2018) a Víťazi (IKAR 2022) Vo svete sa už predalo viac ako 18 miliónov výtlačkov jeho kníh. Žije v Štokholme s manželkou a dvomi deťmi.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.