bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skKadiaľ vedie Cesta za šťastím?

Sarah Larková to vie. Teda aspoň sa to pokúsila vyrozprávať cez svoj nádherný príbeh zasadený do 19.storočia. Ak si spomínate na prvú knihu Vysnívaná krajina, Nový Zéland mal byť pre nemeckých osadníkov z Meckleburska naozaj vysnívanou krajinou.

Realita je však na míle vzdialená od naivných predstáv. Namiesto hospodárenia na prisľúbených pozemkoch bojujú o holé životy. Záplavy v osade im vzali aj tú biednu strechu nad hlavou, ktorú horko-ťažko nadobudli.

Po Vysnívanej krajine s podtitulom Čas ohnivých kvetov je tu pokračovanie, ktorého ste sa mnohí nevedeli dočkať: Vysnívaná krajina - Cesta za šťastím. Autorka Sarah Larková (na fotke z práve prebiehajúceho Knižného veľtrhu vo Frankfurte, kde sme ju stretli a výborne sme sa porozprávali) sa inšpirovala zachovanými historickými záznamami z osídľovania Nového Zélandu v polovici devätnásteho storočia.

sAle späť k príbehu.
Hlavná hrdinka Ida naďalej trpí v dohodnutom manželstve. Puritánska výchova jej nedovolí opustiť tyrana Ottfrieda. Hoci zákony a zvyky, ktoré platili v Nemecku, sú v tamojších pomeroch cudzie, Ida sa len veľmi ťažko vymaňuje z bigotného staroluteránskeho zmýšľania. Výchova a viera ju natoľko poznačili, že sa neodváži na rozumný krok. Jej manžel Ottfried v opitosti znásilní mladú Cat a tá otehotnie. Tehotenstvo však tají. Ida, ktorá takisto nosí pod srdcom nechcené dieťa, sa preto odhodlá na milosrdný čin.

Jej milovaný Karl žije na Severnom ostrove v presvedčení, že Idu už navždy stratil. Darí sa mu a snaží sa na bývalú lásku zabudnúť. Napokon zasiahne osud a Karl sa s Idou opäť stretne. Medzi nimi však stojí neprekonateľný múr v podobe Ottfrieda a vštepených mravných zásad.

Objednajte si novinku Vysnívaná krajina – Cesta za šťastím.
Kupit bux.sk

Sarah Larková vyštudovala psychológiu. Ako turistická sprievodkyňa navštívila exotické krajiny a miesta, o ktorých bežní ľudia iba snívajú. Jej romány o Novom Zélande upútali čitateľov na celom svete a stali sa bestsellermi. Sarah Larková je pseudonym úspešnej nemeckej spisovateľky. Žije v Španielsku a pracuje na ďalšom výpravnom románe, ktorý sa odohráva v stredoveku.

Prečítajte si úryvok z knihy Vysnívaná krajina – Cesta za šťastím:
 „Podľa mňa to zľahčuješ, ak vravíš, že s Ottfriedom to nie je ľahké. Veď on pije, Ida. Nepracuje. A všetky peniaze prehrá.“
„Ale na ovce mu ostalo,“ rozhodne namietla Ida.
Pritisla si Lindu tak silno, že maličká  sa hlasno vzoprela. Žartovať s Karlom bolo príjemné. Prečo to teraz kazí? Neznášala, keď musela obhajovať Ottfrieda. Na druhej strane – je to jej muž.
„Ktovie, kde na ne vzal,“ nadhodil Karl. „Bije ťa, Ida. Nikto mi to nemusel hovoriť, ani Cat, hoci tá vždy pohľadom metá blesky, keď sa zjavíš v stajni uplakaná. Počujem predsa brechať psa a plakať deti, Ida. Ja... cítim, že si nešťastná, že sa bojíš. Priznám sa, neviem, dokedy to vydržím.“
Doteraz sa díval pred seba, naraz sa obrátil k nej. V očiach sa mu zračila starosť, ale aj nádej, že sa mu konečne zdôverí.
„Ak to vydržím ja,“ poznamenala ticho Ida, „vydržíš to aj ty. Alebo azda ešte vždy uvažuješ o úteku? Že sadneme na najbližšiu loď do Bahie?“
Karl si preložil opraty do jednej ruky, druhou objal Idu aj s deťmi okolo pliec.
„Stačí slovo, Ida. Ak chceš, ak to dokážeš, ak si to vieš vyriešiť so svojím Bohom i so svedomím, alebo čo ťa to drží pri Ottfriedovi, tak nasadneme na najbližšiu loď a odídeme na druhý koniec sveta.“

Milan Buno, 11.10.2014

http://data.bux.sk/book/020/221/0202210/medium-vysnivana_krajina_cesta_za_stastim.jpg  http://data.bux.sk/book/020/220/0202209/medium-vysnivana_krajina_cas_ohnivych_kvetov.jpg

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.