bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skJohn Grisham a jeho Vražda na ostrove Camino

John Grisham, majster právnických trilerov, vie však písať aj špičkové detektívky. Pred pár rokmi to dokázal knihou Ostrov Camino a teraz prichádza voľné pokračovanie Vražda na ostrove Camino.

„Ostrov Camino bol fiktívny príbeh, ktorý sa odohrával na ostrovčeku na Floride. Vražda na ostrove Camino je akési pokračovanie. Má celkom iný dej, ale veľa postáv je rovnakých a v centre pozornosti je tajomná vražda, tak dúfam, že sa vám bude páčiť,“ odkazuje svetoznámy spisovateľ.

Ak ste čítali Ostrov Camino, rozhodne siahnite aj po novinke. Ak nie, pokojne môžete začať aj touto novou. Sú tam nejaké malé odvolávky, ale pozadie prvej knihy, čiže prípad ukradnutých vzácnych rukopisov, je neskôr vysvetlený. Pokojne teda funguje ako samostatná kniha.

Vitajte vo svete literatúry, spisovateľov a kníh. Majiteľ kníhkupectva Bruce Cable sa pripravuje na návrat úspešnej spisovateľky Mercer Mannovej...

Bay Books patrilo k popredným kníhkupectvám v Amerike, keďže Bruce vždy dokázal pritiahnuť davy a tovar sa uňho nikdy dlho neohrial. Newyorskí vydavatelia sa usilovali dostať na ostrov svojich autorov, bolo medzi nimi dosť mladých žien, ktoré cestovali samy a rady sa zabavili. Bruce miloval spisovateľov, hostil ich, propagoval, organizoval pre nich večierky.

No hurikán Leo nečakane zmení smer a rúti sa rovno na ostrov Camino. Floridský guvernér nariadi povinnú evakuáciu, väčšina obyvateľov preto zabezpečí svoje domy a ujde na pevninu, lenže Bruce sa rozhodne zostať. A s ním pár jeho priateľov – spisovateľov.

Hurikán dorazí, narobí obrovské škody, zrovná so zemou domy, zničí hotely a obchody, zaplaví ulice, pripraví o život desiatku ľudí. Tieto pasáže vykreslil Grisham dokonale a máte pocit, že ste priamo v tom hurikáne a sledujete jeho dôsledky. Niečo, čo ste asi ešte nezažili.

No a jednou z obetí je aj Nelson Kerr, Bruceov priateľ a autor úspešných trilerov. Čoskoro vysvitne, že jeho smrť nezapríčinil hurikán, ale niekto ho brutálne zavraždil.
Bol to nejaký jeho konkurent, ktorý sa ho chcel zbaviť? Alebo niekto, koho Nelson naštval predchádzajúcimi trilermi?

Miestna polícia má plné ruky práce s následkami prírodnej katastrofy a nie je schopná riešiť prípad. Bruceovi napadne, či pochybné postavy z Nelsonových románov nemajú základ v skutočnosti. V priateľovom počítači je uložený rukopis nového románu a na povrch vyplávajú prvé indície. Bruce sa pustí do pátrania na vlastnú päsť, a vtedy objaví medzi riadkami čosi, čo prekoná všetky Nelsonove zápletky...

Vražda na ostrove Camino od Johna Grishama je veľmi čítavý, detektívno-právnický príbeh. Pútavý, spletitý s výborne vykreslenými postavami a literárnym svetom. V niektorých situáciách cítite až túžbu byť tam, priamo na mieste a užívať si ten knižný ruch.

Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Vlado Kobielsky:

Prečítajte si krátky úryvok:

Dámy tvorili dvojicu viac než tridsať rokov. Ako spisovateľky ledva vládali platiť účty, až kým neobjavili žáner erotických romancí. Pod rôznymi pseudonymami ich zosmolili okolo stovky a zarobili dosť, aby sa mohli utiahnuť na ostrov do malebného starého domčeka neďaleko Brucea. Teraz mali vyše sedemdesiat rokov a písali čoraz menej.

Najmladšia členka skupiny Amy Slaterová zarábala viac než všetci dokopy. Narazila na zlatú žilu so sériou o mladých upíroch, práve podľa nej nakrúcali film. Prišla s manželom Danom a Andym Adamom. Zakrátko nasledoval Jay Arklerood, a keď sa všetci zvítali, dokonca sa usmial. Zadumaný básnik málokedy prijal pozvanie na spoločnú večeru.

Posledným hosťom bol Nick Sutton, študent, ktorý trávil každé prázdniny na ostrove a strážil dom starých rodičov. Tí sa rok čo rok túlali po krajine v obytnom aute, aby unikli pred floridskou horúčavou. Nick pracoval v kníhkupectve, vo voľnom čase surfoval, prevážal sa na plachetnici a striehol na dievčatá. Prečítal najmenej jeden krimi román denne a sníval o písaní bestsellerov. Bruce čítal jeho poviedky a usúdil, že chlapec má talent. Nick sa veľmi usiloval o pozvanie na večeru a bol celý uveličený...

Milan Buno, knižný publicista
Foto: Ikar, Washington Post

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.