bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







John Grisham a jeho nový príbeh Smeč

Mužom zhromaždeným pred kostolom rozkázali povstalci vojsť dovnútra, a keď sa naplnil, vtláčali dnu ďalších mužov a chlapcov, až kým neboli na seba takí natisnutí, že ledva dýchali... V tej chvíli povstalci vhodili dovnútra cez štyri okná a vchodové dvere zápalné fľaše a tristo uväznených mužov a chlapcov kričalo v spaľujúcej agónii. Jeden muž v horiacom odeve vyskočil cez okno a skosila ho spŕška guliek... Zabíjali bezhlavo, akoby im išlo o život. Plamene a hustý čierny dym sa valili z okien kostola, kde umierajúci muži a chlapci nariekali od bolesti. Nárek postupne slabol.

Novinka pre fanúšikov Johna Grishama, majstra právnických trilerov. Tentoraz však z iného súdka – športová kniha s problematikou utečencov na pozadí... „Napísal som ďalšiu knihu, no tentoraz je trochu iná – žiadni právnici, súdy, ani súdne spory. Je to kniha o športe, o basketbale, ktorý, ako vieme, je mimoriadne populárny na celom svete, najmä v Európe a východnej Európe,“ približuje exkluzívne pre slovenských čitateľov slávny spisovateľ.

Kniha má v origináli názov Sooley (v slovenčine Smeč) a Sooley je meno hlavnej postavy.
17-ročný Samuel „Sooley“ Sooleymon pochádza z Afriky, z Južného Sudánu, vojnou zničenej krajiny s množstvom problémov. Má však veľké sny.

Sooley je vynikajúci hráč, takže v lete cestuje do Spojených štátov, aby na basketbalovom turnaji predviedol svoje zručnosti – tieto basketbalové turnaje sú športové podujatia, na ktorých americké univerzity draftujú najlepších hráčov. Sooley hrá proti hráčom z celého sveta.
No kým je v Amerike, v Južnom Sudáne začne občianska vojna a Sooley sa zrazu nemôže vrátiť domov, pretože žiadny domov už nemá. Jeho dom podpálili povstalecké vojská a zvyšky jeho rodiny sa dostali do utečeneckého tábora.

„V tomto príbehu sa zaoberám tým, čo sa deje v Afrike a utečeneckých táboroch, ale píšem aj o tom, ako vyzerá študentský život a svet basketbalu. Písanie tejto knihy ma veľmi bavilo, pretože je to trochu zmena a dúfam, že sa bude páčiť aj vám,“ odkazuje John Grisham.

Smeč z vydavateľstva Ikar je naozaj úplne iný John Grisham, na akého sme zvyknutí. Je fajn nazrieť do sveta basketbalu, ako to beží v USA, lanárenie hráčov, vyhľadávanie po celom svete, stredoškolský a vysokoškolský basketbal, agenti, peniaze, zápasy a šampionáty.
A na pozadí toho všetkého sa odvíja situácia s utečencami.

Na jednej strane teda Sooley, ktorý si začal plniť americký sen: začal hrať milovaný basketbal, americká univerzita mu dala štipendium, prijali ho medzi seba...
A na strane druhej jeho zavraždený otec, matka so synmi v utečeneckom tábore, on sa nemohol vrátiť po nich, zachrániť ich, pomôcť im...a tak chcel hrať čo najlepšie, aby zarobil a dokázal ich priviezť do Štátov.

Tieto dva svety John Grisham skvele opísal a preplietol. A možno si na tomto kontraste americký sen/basketbal a utečenci (nielen) v Afrike uvedomíme, ako dobre a šťastne si žijeme. Ako nemusíme riešiť elementárne veci potrebné na prežitie a neraz sa utápame v pseudoproblémoch.

Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Boris Farkaš:

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.