bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Jednoducho život. Tak si ho užívajte

Mnoho ľudí je vo svojom živote nešťastných, nadáva naň a kladie si otázku, prečo sa práve im vo všetkom nedarí. Možno to nie je život, kto stojí za tým zlým. Možno ste to vy sami!
Zistite, ako si užívať život a vychutnávať si ho plnými dúškami?

„Mojou snahou je povedať  veľmi jednoducho, že  nie je vôbec ťažké žiť spokojne, ak si sami ťažkosti nenaplánujeme. Ak pochopíme niektoré zákonitosti, zmeníme svoj postoj k určitým veciam. Možno po prečítaní prebudíte v sebe pocit, že netreba brať príliš vážne seba ani svet naokolo,“ tvrdí autorka knihy Jednoducho život Inka Janotková.

Možno po prečítaní knižky prídete k pochopeniu, že naozaj každý človek má v sebe niečo dobré a že to len treba vedieť nájsť.
Keď sa do knihy začítate, postupne vám odhalí, že všetko, čo vám osud postaví do cesty, má svoj dôvod. A nie všetko na prvý pohľad zlé, tým zlým aj v konečnom dôsledku je.

Zmeňte uhol pohľadu a nič nebude také tragické! Dôležitý je váš postoj k veciam, ľuďom a situáciám. Každý problém má svoje riešenie, aj keď môže byť na prvý pohľad skryté. Možno je len ťažké urobiť nejaké rozhodnutie alebo trvá dlhšie, kým sa veci vyriešia. Ale riešenie vždy EXISTUJE!

Nepotrebujete veľa a ešte viac. Ak si niečo plne vychutnávate, stačí vám málo. Fakt. Toto viem z osobnej skúsenosti. Spomaľte, ochutnajte, privoňajte, započúvajte sa... Nechajte vaše zmysly prebudiť sa! A uvidíte, aké zažijete zázraky, ak im to dovolíte.

Kniha Jednoducho život z vydavateľstva Ikar pomôže prísť na koreň vášho problému a odhalí, že človek k životu vôbec nepotrebuje komplikované veci.

Sama autorka to nemala v živote a najmä v detstve ľahké. Bola najstaršia z troch súrodencov a neraz si veci odniesla. „Od rodičov som si veľa lásky neužila. Žiadne pohladenia, rozhovory mamy s dcérou, pomoc, keď som ako puberťáčka mala nejaký problém. Vlastne – mama o mojich problémoch ani nevedela. Nezaujímalo ju to. Otec bol človek dvoch tvárí – doma bol agresívny a išiel miestami z neho strach,“ spomína autorka.

Napriek tomu časom zistila, aké dary jej dali rodičia. Napríklad dar nezávislosti, keď sa musela o všetko postarať...áno, vtedy to bolo ťažké, aj si poplakala, ale perfektne ju to pripravilo do života.
Alebo jej ukázali, ako vzťah rodič-dieťa určite nemá fungovať. Tiež sa naučila, čo všetko treba urobiť pre domácnosť, aby bola čistá a fungovala...

Kým toto všetko pochopila, vnímala veľa vecí negatívne. No práve o tom nastavení a pohľade je náš život. Bude taký, akým si ho spravíme my. „Každá reakcia na situácie, ktoré sa nám v živote dejú, ovplyvňuje naše vnútorné nastavenie, pocity, emócie,“ dodáva autorka Inka Janotková.

Inka Janotková sa rozpráva s dušou človeka. V odborných kruhoch sa táto práca nazýva psychoterapia. Ona ju však vníma ako poslanie. Zaoberá sa tiež Etikoterapiou - duchovnými príčinami zdravotných problémov. Je majsterkou reiki. Ľudské telo vníma ako celok - telo, duch a duša totiž patria neoddeliteľne k sebe. Je certifikovanou lektorkou a svoje skúsenosti a vedomosti odovzdáva ďalej na seminároch, či kurzoch.

Začítajte sa do jej knihy Jednoducho život:

ODPUSTENIE

Slovo odpustenie som nikdy zvlášť nevnímala a v podstate som ani nepoznala jeho silu. Z môjho pohľadu to slovo znamenalo – niečo si urobila, povieš prepáč, ten druhý ti odpustí a bodka.
Veľmi dlho som žila v tomto presvedčení. Prišlo však obdobie života, kedy sa mi začali diať veci, ktoré ma vedeli zložiť na kolená. Prišli situácie, ktoré som nechápala a nevedela som, ako ich vyriešiť. Prežívala som emócie, ktoré mi odoberali veľmi veľa energie a ja som bola slabá, zraniteľná, stratená sama v sebe. Niekedy by som kričala do neba od bezmocnosti a to hlavne vtedy, keď som už naozaj nevedela „kudy kam“ a počula som okolo seba iba: „Neboj, ty to zvládneš, ty si veľmi silná!“ Poviem pravdu, keď som to počula, až mi voda zo zubov tiekla. „Ľudia, aj ja mám svoje pocity, aj moja duša vie plakať a možno niekedy viac, ako si myslíte!“ rezonovalo vo mne. Veľakrát som sa sama seba pýtala: „Prečo práve ja?“Nad vodou mi pomáhali sa udržať múdri a láskaví ľudia, ktorí patria do môjho života už nezmazateľne. Určite tam patrí moja milovaná Ana. Tá ma viedla a myslím si, že stále vedie, aj keď už nie je so mnou tak ako kedysi. Jej slová som veľakrát vôbec nechápala a ani mi ich v danej chvíli nechcela vysvetliť. Verila mi, že sama pochopím. Aké úžasné! Verila vo mňa v čase, keď ja som bola úplne mimo seba. Stále mám pri sebe ľudí, ktorí mi pomáhajú v ťažkých chvíľach. Tých chvíľ je, chvalabohu, čoraz menej a menej. A je to aj preto, že veľa vecí už vnímam inak.
Na ceste poznania, na ceste pochopenia, ako vlastne ten náš život funguje, som začala slovo odpustenie vnímať úplne inak a zistila som, že pre život je veľmi dôležité jeho hĺbku pochopiť správne. Na internete čítam veľa rôznych článkov a komentárov k nim. Je v nich toľko zloby, nenávisti a hnevu. Veľa z nich má spoločného menovateľa – ľudia nevedia odpúšťať. Negatívne emócie, ktoré nimi lomcujú, im zahalia oči tmavým závojom. Sú zlí, podráždení, útoční až agresívni. Z môjho pozorovania sú tí ľudia veľmi nešťastní. Sú to ľudia, ktorí nezvládajú svoj vlastný život, majú veľa nevyriešených vlastných problémov. Nemajú vo svojom okolí asi nikoho, kto by im ukázal, povedal, že takto predsa iba ubližujú sebe samým.
A tu prichádza ten správny čas pre odpustenie. Odpustenie totiž znamená koniec nášho trápenia, ktoré vzniká z toho, že potláčame hnev, hlavne voči sebe, ale aj voči ostatným. Odpustenie znamená vzdať sa tejto emócie a nechať ju ísť (vzdať sa, nechať ísť – mám vyryté na čele, pretože sú to dve veľmi dôležité veci pre to, aby človek neprešľapoval na jednom mieste).Veľa ľudí zvykne povedať: „Ale ten človek mi predsa ublížil, ako mu môžem odpustiť?“ Tu je namieste si uvedomiť, že odpustenie nemá nič spoločné s tým, že by ste ospravedlňovali chybu alebo nejaký trestný čin. Vy totiž neodpúšťate to, čo niekto urobil, neospravedlňujete jeho konanie. Ide o to, aby ste vy sami už neniesli tú ťarchu, ktorá vznikla zo situácie, kedy vám bolo ublížené.
 

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.