bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skJedinečná biografia o Jozefovi Béďovi Bednárikovi

Jozef Bednárik. Milovaný a uznávaný. Ani najbližšej rodine sa nezveroval so svojím súkromím. Jeho partnerom za múrmi bytu boli denníky. Dokonale si dokumentoval život, písal si, čo jedol, ako to chutilo.

Písal si, s kým sa stretol a čo si o ňom myslí. Písal si, o čom sníva a čo ho čaká. Aj keď prišiel domov neskoro, unavený a hladný, vždy si čiernou fixkou do denníka zaznamenal svoj deň. Teraz môžete do jeho denníkov nazrieť aj vy v jedinečnej biografii.

Na pulty kníhkupectiev sa dostáva kniha, ktorá mapuje súkromný aj profesionálny život Jozefa Bednárika.  Krátko po jeho smrti vlani v auguste začala na knihe pracovať skúsená autorka viacerých bestsellerov Andrea Coddington, aby kniha vyšla takmer presne na výročie Béďovej smrti. Kniha Jozef Bednárik odkrýva tajomstvá národom milovaného herca a režiséra, o ktorých doteraz vedel len zasvätený okruh jeho najbližších. Biografia okrem iného otvorene rozpráva aj o nezdravom životnom štýle uznávaného umelca, ktorý išiel často z extrému do extrému.

JozJedol veľa a všetko
Bednárik bol známy nielen láskou k umeniu, ale aj k jedlu. Niekedy to však poriadne preháňal. „Pracovné tempo mal vražedné, životosprávu hrôzostrašnú. Spával tri hodiny denne a vstával o piatej ráno. Počas skúšok nikdy nejedol, aby sa mu nechcelo spať. V nedeľu urobil mäsový deň. Jedol všetko, klobásky, slaninu, bôčik a hovorieval, že keď do pekla, tak na dobrom koni,“ prezradila vo svojej knihe Jozef Bednárik spisovateľka Andrea Coddington. Bednárika okrem nadváhy trápila aj silná cukrovka, bolesti chrbtice, kĺbov a vysoký krvný tlak. Ani to mu však nezabránilo, aby si doprial, čo mu chutilo.

„V ničom nemal mieru. Predovšetkým nie vo fázach obžerstva alebo diétovania. Keď jedol, tak veľa a všetko, keď chcel schudnúť, tak žil zo vzduchu,“ dočítate sa ďalej v knihe, ktorá otvorene odkrýva umelcove neresti. „Za život zjedol hádam tonu umelého sladidla - dával si ho do polievky... a dal si ho aj do červeného vína, keď si ako prvý Slovák pripíjal v Monaku s Grace Kellyovou,“ dodáva autorka A.Coddington.

Objednajte si novinku Jozef Bednárik s 20% zľavou!
Kupit bux.sk

Režisér Jozef Bednárik († 65)Čo možno neviete, Bednárik bol veľký trémista. „Do istej miery mal v sebe enormnú zodpovednosť spojenú s večnou snahou dostať zo seba to najlepšie. Stále hovoril, že si nemôže dovoliť žiadny prešľap, pretože pochádza z malej dediny a jeho mama a tato musia byť na syna hrdí, nie sa hanbiť,“ dodáva A.Coddington.

Knihu pokrstia vo štvrtok
Kniha Jozef Bednárik vychádza takmer presne na deň rok po jeho smrti (J.Bednárik zomrel 22. augusta). Vo štvrtok 21.augusta pokrstia túto knihu v bratislavskom hoteli Kempinski jeho kolegovia a herecké hviezdy Milka Vášáryová, Eva Pavlíková, Marián Slovák, Eva Matejková a Viktor Horján. Večerom bude sprevádzať Zdena Studenková, zahrá Andrea Zimányiová.

bed

V knihe Jozef Bednárik nájdete množstvo zaujímavostí a pikošiek zo života obľúbeného Béďu. Napríklad:

O konfliktoch
Na skúškach sršal vtipom a v sále bol vždy hercom. Keď prišli konfliktné situácie, bolo zle. Jemné baletky neboli zvyknuté, aby na ne niekto hulákal a hrešil ich po slovensky. Po skúške sa vždy snažil o zmier, neťahal problémy von zo sály, ale niekedy aj riadne prepískol. Plač v šatniach, ohováranie na schodoch, nervy na javisku odbíjal – ak sa im nepáči, on ich tam predsa nedrží.

Bednárikov vzťah s Danielom Hůlkom bol turbulentný.Objavil Hůlku
Draculu obdivuhodne stvárnil operný spevák z Mestského divadla v Ústí nad Labem Daniel Hůlka. Ich vzťah bol turbulentný, hádali sa, raz tiekli nervy jednému, raz druhému. Keď sa Hůlka dal vyprovokovať, nadával Bednárikovi najnevyberanejšími spôsobmi. Potom, keď už sa slová nedali vziať späť, ho jeho nekontrolovateľné výstupy mrzeli.
„Prišiel som za ním a ospravedlnil som sa mu.“
Beďo ho odpoveďou prekvapil: „Dane, nie. Ja som režisér, ja sa ti ospravedlňujem, ty si umelec. Ty máš právo vypeniť. Ja som tu na to, aby sa to nestalo.“
Obdobie skúšania Draculu bolo pre dovtedy pomerne neznámeho Hůlku rýchlokurzom herectva od Bednárika.
Keď si Dan myslel, že už by bol spokojný aj tamten hore, Bednárik len kričal: „Chodíš, akoby si mal namiesto nôh žehličky, ty kokotia hlava jedna...“

bedŽracie hody
Počas jednej skúšky v Kongresovom centre nejaký chytrák oznámil, že je tam bomba. Polícia prehľadávala priestor a celý drakulovský tím sa pobral do blízkej reštaurácie. Beďo bol nervózny, neskúšalo sa v čase, keď sa malo. Nevedel sa cez to preniesť. Nikoho nepustil domov, stále čakal, že sa vrátia na javisko. Posedenie sa nakoniec zmenilo na večierok, Lucie Bílá zrazu spontánne spievala svadobčanom.
Objednal si zemiakovú placku s údeným, niekto iný zase vyprážaný syr s tatárskou omáčkou. Len tak, bez opýtania si vzal tú tatársku a nalial si ju na mäso…
Mľaskal a užíval si svoje žracie hody v deň, keď by inak na jedlo ani nepomyslel, keďže počas skúšok nikdy nejedol. Len pil. Vodu alebo kávu. Jedol až večer, v pokoji a tichu svojho prenajatého pražského bytu. Cestou domov sa zastavil v lahôdkach, nakúpil si jedlo a doma to rozbalil naplno.

M. Absolonová (vľavo) mala pri Beďovi blízko k samovražde.Zvláštna pochvala
Monika Absolonová bola v pôvodnom Draculovi až treťou alternantkou.
Mladá a plachá, väčšinou stála bokom.
„Mona, a čo si ty na osemdesiatej premiére v Hornej Dolnej?“
„Nie, neviem, čo mám robiť.“
„No tak keď sa to naučíš, tak sa vráť. Lebo takto nedostaneš premiéru ani v Užhorode.“
Aj v prípade Absolonovej sa akoby z náhody stala diva. Musela zo dňa na deň naskúšať nymfu.
Beďo prišiel za ňou s nečakanou pochvalou: „Mona, ty si ozajstná hviezda. Hovno si vedela, ale tvárila si sa ako cárovná!“
Ako Absolonová sama hovorí, boli momenty, keď mala blízko k rituálnej samovražde.

Milan Buno
19.8.2014

bed 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Komentáre

(19. augusta 2014 v 14:46)
Veľmi sa na túto knihu teším,dúfam,že si ju čoskoro doprajem.Béďo bol umelec telom i dušou,čo na srdci,to na jazyku,bol taký náš maskot muzikálov.Dúfam,že kniha odhalí aj tú stránku jeho života,keď nesršal vtipom,keď nebol režisér,ale obyčajný človek so svojími skrytými bolesťami...