bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Je neskoro, aby sme zachránili našu planétu? Toto je Veľká kniha o klíme

„Dostávame nepredstaviteľné množstvo nenávisti a hrozieb. Vysmievajú sa nám, šikanujú nás a zosmiešňujú. Za to, že sme poukázali na fakt, že naši politickí vodcovia strávili tridsať rokov diskusiami, kým s úrovňami emisií sa nestalo nič, len stále stúpali,“ tvrdí švédska aktivistka Greta Thunbergová, ktorá zozbierala výpovede vyše 100 odborníkov z rôznych oblastí do Veľkej knihy o klíme. Ukazujú, čo sa deje a kam to smeruje, ak nezačneme výraznejšie konať. Či zanecháme naším deťom a vnúčatám zničenú planétu, alebo je ešte čas...

Geofyzici, matematici, oceánografi, meteorológovia, inžinieri či ekonómovia na celom svete využívajú svoje odborné znalosti na to, aby porozumeli kríze, ktorej čelíme. Greta Thunberg vytvorila túto knihu v spolupráci s viac ako stovkou odborníkov, aby nám tieto vedomosti sprostredkovala. Spolu odhaľujú „zelené“ podvody na celom svete a vysvetľujú, ako veľmi sme udržiavaní v nevedomosti. Keď získame úplný obraz, budeme môcť konať. Ak štrajk školáčky dokázal podnietiť protesty na celom svete, akú silu potom môžeme mať my všetci spoločne?

Žijeme v najrozhodujúcejšom období ľudských dejín a môžeme dosiahnuť nemožné. No musíme to byť my a musí to byť teraz.

Veľká kniha o klíme sa zaoberá všetkým, od roztápajúcich sa ľadovcov po ekonómiu, od rýchlej módy po ubúdanie živočíšnych druhov, od pandémií po zanikajúce ostrovy, od odlesňovania po úbytok úrodnej pôdy, od nedostatku vody po suverenitu domorodých obyvateľov, od budúcej produkcie potravín po uhlíkový rozpočet – a odhaľuje aktivity tých, ktorí sú zodpovední, aj zlyhania tých, ktorí už mali tieto informácie odovzdať obyvateľom sveta.

Pozrite si EXKLUZÍVNE video Grety Thunbergovej:

Vďaka vedcom a ich krátkym článkom si veci dávate lepšie do súvislosti. Dosahy chápete zrazu oveľa jasnejšie a prehľadnejšie.
Krásne to vystihla jedna z autoriek v knihe, bývalá právnička:
„Milovala som vzrušenie pri vyšetrovaní vrážd a napätie v súdnej sieni. Klimatické zmeny boli pre mňa nudné a nezaujímavé. Plné suchých, ťažko pochopiteľných faktov a grafov, ktorým som nedokázala rozumieť. Iste, bolo tu riziko, že príde katastrofa. No upokojovala som sa, že situácia je nejakým spôsobom pod kontrolou. Ľudia za to zodpovední musia mať určite nejaký plán...

No rýchlo zistila, že nemali, veď už desiatky rokov len diskutujeme o hrozbe klimatických zmien a urobilo sa minimum. V knihe to viacerí autori pekne dokumentujú – to, čím sa chvália vlády, štáty alebo firmy, je neraz len naoko, alebo nepodstatné. Iba marketingový trik.

Drastické vlny horúčav

Čo je ohrozené častejšími a nebezpečnejšími vlnami horúčav? Nie je to planéta ako taká, sú to skôr živé organizmy, pre ktoré je Zem domovom. Od roku 2010 bolo v oceánoch zaznamenaných osem z desiatich najextrémnejších morských horúčav. Vlny horúčav v moriach a oceánoch bielia koralové útesy, detské škôlky oceánov, zabíjajú miliardy mäkkýšov a iných morských živočíchov, topí sa ľad v arktických moriach, od ktorého sú závislé ľadové medvede, aby si dokázali uloviť korisť. Na súši extrémne teplo stresuje a zabíja rastliny i zvieratá. Môže viesť k hromadnému úhynu, napríklad keď mladé vtáky vyskočia z hniezd, aby sa ochladili – ale ešte nie sú schopné lietať. Extrémne horúčavy podnecujú vypuknutie lesných požiarov, napr. v Austrálii v roku 2020 zabili alebo vyhnali z domovov takmer 3 mld. zvierat. Do roku 2050 by nekontrolovaná zmena klímy spôsobená človekom mohla viesť k vyhynutiu jednej tretiny rastlinných a živočíšnych druhov na planéte. My ľudia sme takisto živé bytosti, aj pre nás je táto planéta domovom a rovnako sme aj my v ohrození. Extrémne teplo vplýva na náš fyzický stav, zvyšuje riziko ochorení súvisiacich s teplom, dokonca riziko smrti, ovplyvňuje naše duševné zdravie.

Bodaj by si Veľkú knihu o klíme z vydavateľstva Ikar prečítalo čo najviac ľudí. Lebo ako tvrdí Greta, „prvý krok pri riešení krízy nie je hodnotiť celkovú situáciu alebo okamžité konať. To bude až potom. Prvý krok je uvedomiť si, že sme v kríze. A tak ďaleko sme sa ešte nedostali. Ešte si neuvedomujeme naliehavosť klimatickej situácie. Neuvedomujeme si, že už sme v klimatickej kríze...“

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.