bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skJazvy. Severské krimi od skúseného nórskeho dua Horst-Enger

„Alexander Blix a Emma Rammová sú späť, a to zatiaľ v najlepšej knihe celej série. Najlepšie nórske kriminálne duo napísalo jednu z najlepších kníh sezóny,“ napísali v Randaberg24. Jazvy nie sú síce mrazivé, drsné a krvavé severské krimi, ale ak poznáte Thomasa Engera a najmä Jorn Lier Horsta, viete, že to bude najmä o poctivom vyšetrovaní.

Jazvy

Na také rany nemôžeš len capnúť náplasť a myslieť si, že sa bez všetkého zahoja. Po ranách ostávajú jazvy, to by si mal vedieť – a tie nikdy nemiznú. Sú červené, krikľavo červené a idú až na kosť.“

Alexander Blix je zlomený muž. Odsúdili ho za usmrtenie dcérinho vraha a umiestnili do väzenia s maximálnym stupňom stráženia. Bývalý policajný vyšetrovateľ to nemá za jeho múrmi ľahké. Jeho kolegovia zatiaľ pátrajú po Walterovi Kroosovi, nemeckom väzňovi na úteku, ktorý podľa všetkého skončil v Nórsku. Zhodou okolností sa s ním kedysi v minulosti stretol práve Blixov spoluväzeň. Nie je však jedinou osobou, ktorú v krajine pozná.

Novinárka Emma Rammová sa snaží Blixovi pomôcť. Hoci aj tým, že zistí, prečo presne sa Kroos vybral práve do Nórska. Stopy vedú do malej obce na sever od hlavného mesta, kde majú všetci svoje tajomstvá a nikomu nie je veľmi do reči. Najmä nie o tých, ktoré na nich zanechali hlboké jazvy.

Možno sa chcel s niekým stretnúť alebo sa s niekým rozlúčiť – s umierajúcim príbuzným... alebo starou láskou. Možno túžil dokonať niečo, čo začal, dotiahnuť to do konca. Ale ani jedna z jeho teórií sa mu nepozdávala do takej miery, že by si ju poznačil. Zabubnoval si ceruzkou o zuby a potom ju znova pritisol k papieru. V tomto bol dobrý. Vedel uvažovať a tvoriť teórie. Podľa neho jediné, čo by takto živilo plán úteku, bola nenávisť a intenzívna túžba po pomste.

Jazvy je skvelá severská detektívka dvoch špičkových autorov. Obaja majú na konte viacero úspešných bestsellerov. Jorn Lier Horst sériu s Williamom Wistingom a Thomas Enger s novinárom Henningom Juulom, ktorý stratil pri požiari syna a vracia sa do internetových novín.

Autori spojili sily a evidentne sa pri písaní bavili. Je to premyslené, majú výborné dialógy, ktoré veľa vysvetľujú a posúvajú vás ďalej v príbehu aj v samotnom pátraní. A hoci tam nenájdete toľko napätia, či akčných scén, budete si príbeh vychutnávať.

Ako viete, spojenie Blixa a Emmy siaha až do dávnej minulosti. Blix totiž zachránil Emmu pred smrťou, keď ju ohrozoval jej vlastný otec. Krátko predtým zabil svoju manželku a bol rozhodnutí zabiť aj svoju dcéru.
Práve táto dvojica je veľmi sympatická, ich vzťah akoby otca s dcérou, čo dodáva príbehom iskru a emócie.

Enger Horst

Milan Buno, knižný publicista
Foto: Premedia, Solomonssonagency.se/Jarli & Jordan

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.