bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skIkariáda 2021. Oceňovali najpredávanejších slovenských autorov

Vydavateľstvo Ikar každý rok oceňuje najpredávanejších slovenských autorov na slávnostnej Ikariáde. Najviac ocenení opäť získali Táňa Keleová-Vasilková a Jozef Karika. Cenu literárnej kritiky, Zlaté pero 2021, si odniesla Mariana Čengel Solčanská za knihu Proces s mŕtvym.

Pozrite si VIDEO reportáž z Ikariády:

Zlatá kniha (predaj viac ako 15.000 kníh)

 • Táňa Keleová-Vasilková za román Skúšky
 • Jozef Karika za príbeh Na smrť II – Bez milosti
 • Jozef Banáš za beletrizovaný životopis Som Baťa, dokážem to!

Platinová kniha (predaj viac ako 25.000 kníh)

 • Jozef Karika za mafiánsky príbeh V tieni mafie 2 – Čas dravcov
 • Táňa Keleová-Vasilková za príbeh Rodinné klbko
 • Táňa Keleová-Vasilková za román Manželky po rokoch
 • Ivona Ďuričová a Adrián Macho za detskú knihu Zvieratká z abecedy

Kráľovná slovenského ženského románu

Spisovateľka Táňa Keleová-Vasilková je stále najúspešnejšou slovenskou autorkou vôbec. Z jej románov sa doposiaľ predalo viac ako 1 500 000 kusov. Každá z jej kníh sa v priebehu pár mesiacov dostáva na 25 000 predaných kusov, čím spĺňa podmienky na získanie Platinovej knihy.

Jozef Karika – majster mrazivých trilerov

Knihy Jozefa Kariku s úspechom vychádzajú okrem Slovenska aj v Česku, Maďarsku, Poľsku a Macedónsku. Takmer za všetky svoje knihy získal ocenenia Zlatá alebo Platinová kniha.
Na jeseň sa chystá nové vydanie jeho dilógie Na smrť – dve knihy v jednom zväzku, v luxusnom a nádhernom grafickom prevedení. „Tento príbeh vyšiel pred desiatimi rokmi, no mám pocit, že dnes je oveľa aktuálnejší ako vtedy,“ povedal J.Karika na margo príbehu o dvoch priateľoch, z ktorých jeden emigruje do Ameriky a stáva sa z neho člen obávaného židovského gangu. Druhý sa nechá zverbovať do nacistickej tajnej služby a postupne sa zmení na beštiálneho dôstojníka SS.

Po vypuknutí 2.svetovej vojny sa obaja stretávajú na Slovensku – stoja na rôznych stranách, no dokáže ich spojiť staré priateľstvo? Alebo niekdajšia láska k jednej žene?

Ocenená detská kniha

Tandem Ivona Ďuričová a Adrián Macho sa ukazuje ako výborná voľba.
Ivona píše nádherné básničky a príbehy pre deti. Láska k hudbe jej pomohla k tomu, že jej texty majú rytmus, melódiu a vydarené rýmy. Možno poznáte niektorú z jej knižiek ako Veselá abeceda, Básničkový karneval, ale najmä Zvieratká z abecedy a Písmenká z abecedy.

Adrián zasa patrí k najúspešnejším slovenským ilustrátorom. Svetové meno si získal vytvorením ilustrovaných obálok k úspešnej sérii detských kníh o Harrym Potterovi. Jeho ilustrovaný box vytvorený k dvadsiatemu výročiu Harryho Pottera na Slovensku patrí medzi najkrajšie vydania na svete a bol vysoko ohodnotený aj tímom samotnej J.K. Rowling.

Ocenenie Zlaté pero

Ocenenie Zlaté pero každoročne udeľuje literárna kritika. Tento rok o ňom rozhodovala odborná porota v zložení: Dado Nagy, Martin Kasarda, Viera Némethová a Ivana Zacharová. Vyberali z desiatok kníh, napokon sa do prvej päťky dostali tieto:

 • Jonathan Gresty: Cudzincov kabát
 • Václav Neuer: Priveľa podozrivých
 • Radoslav Procházka: Brichtov boj
 • Mariana Čengel Solčanská: Proces s mŕtvym
 • Arpád Soltész: Zlodej

Porota ocenenie udelila spisovateľke, scenáristke a režisérke Mariane Čengel Solčanskej za jej román o Jozefovi Tisovi Proces s mŕtvym.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.