bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Igor Bukovský: Túto knihu vrelo odporúčam!

„Dr. Michael Greger je človek s hlavou plnou informácií  a so srdcom na správnom mieste! Túto knihu som si kúpil hneď po jej vydaní v angličtine a som nesmierne rád, že bude k dispozícii aj v češtine – vrelo Vám ju odporúčam! Bude to čítanie, ktoré mnohých poučí a niektorých asi šokuje,“ tvrdí známy výživový poradca MUDr. Igor Bukovský, PhD.

Vyskytuje sa vo vašej rodine rakovina prostaty?
Odložte pohár mlieka a pridajte do vášho jedálnička ľanové semienka.
Máte vysoký krvný tlak?
Ibištekový čaj účinkuje lepšie ako liek proti hypertenzii, a to bez vedľajších negatívnych účinkov.

S knihou Jak nezemřít objavíte potraviny, ktoré dokázateľne pomáhajú pri prevencii pred ochoreniami a predĺžia vám život!

Takmer 600-stranová kniha vás zoznámi s prelomovými vedeckými štúdiami, ktoré dokazujú, že potraviny rastlinného pôvodu môžu výrazne ovplyvniť vaše zdravie. Pri čítaní tejto knihy začnete robiť zmeny vo svojom jedálničku. Jednoducho budete musieť, pretože tu nejde len o predpoklady, dohady a „myslím si“. Ide o reálne výskumy, dôkazy, fakty, ktoré vás proste musia presvedčiť. Ide o kontrolované štúdie, lekárske výskumy, ktoré sú nespochybniteľné.

„Jak nezemřít je jedna z najdôležitejších kníh o zdraví, ktorá bola kedy napísaná,“ tvrdí generálny riaditeľ spoločnosti Whole Foods Market John Mackey. „Máme genetický potenciál žiť bez príznakov ochorení a s potrebnou vitalitou až do sto rokov. Kniha je ako presná vedecká navigácia, ktorou by sme sa mali riadiť na našej ceste životom.“

Dr. Igor Bukovský sa s autorom stretol osobne a jeho prednáška naňho urobila nesmierne pozitívny dojem. Presne ako kniha Jak nezemřít. „Prejav doktora Gregera je navyše nielen vzdelávací, ale aj zábavný,“ dodáva Bukovský.

 „Pre väčšinu našich hlavných zabijakov platí, že z 80 až 90% tu hrajú rolu negenetické faktory, ako je práve strava,“ píše Michael Greger. To, že ste sa narodili napríklad so zlými génmi ešte neznamená, že sa tieto gény automaticky zaktivujú. Svojou voľbou životného štýlu a stravovaním ich môžete „vypnúť“.

Kniha Jak nezemřít je rozdelená na dve časti.
Prečo jesť zdravo. A ako jesť zdravo.
V prvej časti autor rozoberá úlohu, ktorú môže strava zohrávať pri prevencii, liečbe a zvrátení priebehu ochorení.
V druhej časti sa zameriava na praktické aspekty zdravého stravovania. Ako a kedy najlepšie konzumovať tú ktorú potraviny. V čom nám môže pomôcť.
Greger ponúka tipy a konkrétne rady pre nakupovanie a plánovanie jedálnička, aby ste našli čo najjednoduchšiu cestu k zdravému stravovaniu. Vy aj vaša rodina.

Prečítajte si úryvok z knihy Jak nezemřít:

Jsou konzervované luštěniny stejně zdravé jako ty doma vařené?

Luštěniny v konzervách jsou pohodlné, ale mají stejný obsah živin jako ty, které si uvaříme doma? Jedna studie nedávno zjistila, že konzervované luštěniny jsou skutečně stejně zdravé jako ty domácí, jen s jednou výjimkou, a tou je sodík. Do konzervovaných luštěnin se často přidává sůl, takže výsledný obsah soli je až stokrát vyšší, než když je budete doma vařit nesolené.
Když konzervované fazole slijete a propláchnete čerstvou vodou, odstraníte asi polovinu přidané soli, ale zároveň s ní odplavíte i živiny. Doporučuji kupovat konzervované luštěniny bez přidané soli a do pokrmu použít i všechen nálev.
Luštěniny vařené doma bývají chutnější, především co se týká struktury. Fazole z konzervy jsou někdy poměrně rozbředlé, zatímco když je doma necháte pěkně nabobtnat a pečlivě uvaříte, budou lahodné, pevné a přitom měkké.
Vaření ze sušených fazolí je levnější. Vědci zabývající se využitím fazolí v kuchyni spočítali, že vaření z konzervovaných fazolí může být až třikrát dražší, než když pokrm připravíte ze sušených, ale výsledný rozdíl je stejně jen pár centů na porci.
V mé rodině raději utratíme o něco víc a ušetříme si spoustu hodin vaření. Z výchozích surovin si připravuji jedinou luštěninu – na čočku mi trpělivost stačí. Čočka je rychle hotová a nemusíte ji předem máčet. Prostě ji povaříte stejně jako třeba těstoviny v hrnci se spoustou vody, stačí asi půl hodiny. Když se chystáte dělat těstoviny a máte dost času, zkuste do vroucí vody dvacet minut před přidáním těstovin nasypat čočku. Čočka je výborná k omáčce na těstoviny. Když vařím rýži nebo merlík, do rýžovaru přihodím hrst suché čočky, která je hotová zároveň s rýží. Z rozmačkané a ochucené čočky se dá vyrobit skvělá omáčka, do které můžete namáčet zeleninu!
A z Denní dvanáctky si rovnou odškrtnete dvě položky!

Milan Buno, 29.9.2017

 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.