bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skIan McEwan a jeho ľúbostný trojuholník – muž, žena a robot

Jeden z najslávnejších britských autorov a jeho retrofuturistická lahôdka, v ktorej sa venuje téme umelej inteligencie...a spolužitiu ľudí a robotov. Ian McEwan sa vracia v čase do roku 1982. Fiktívna románová Británia prehrala vojnu o Falklandy, Margaret Thatcherová odstupuje z úradu a krajina opúšťa európske štruktúry...

Novinka Stroje ako ja.  

Charlie je počítačový nadšenec a na živobytie si zarába online nakupovaním.
Keď nečakane príde k peniazom, neodolá kúpe Adama, jedného z prvých umelých ľudí a s výdatnou pomocou svojej priateľky Mirandy pracuje na zostavovaní jeho osobnosti. Výsledkom ich spolupráce je takmer ideálna bytosť – príťažlivý, silný a múdry mladý muž. Je iba otázkou času, kedy sa stane nevyhnutné a všetky tri strany budú musieť čeliť hlbokej morálnej dileme.

Ian McEwan sa hrá s čitateľom, niektoré udalosti sú až príliš podobné súčasnosti, iné sú čistá fikcia. Napríklad technologická vyspelosť krajiny, ktorá je kompletne digitalizovaná a jedným z najmodernejších produktov je ľudský robot blížiaci sa inteligenciou, pohybmi a emóciami svojim tvorcom.

Autor vďaka svojim trom postavám otvára filozofické otázky ako je koncept vedomia, pýta sa akú rolu zohráva v dejinách náhoda, alebo ktorým smerom sa bude uberať umelá inteligencia.
Prečítajte si novinku Stroje ako ja.

 „McEwan je jeden z najelegantnejšie píšucich autorov dneška. Rafinovane tvorí morálne dilemy, ktoré sú súčasťou každodennej drámy našich životov.“
Washington Post

Ian McEwan sa v súčasnosti radí medzi najuznávanejších svetových spisovateľov. Narodil sa v Alderhorste v Anglicku. Na Sussexskej univerzite vyštudoval anglickú literatúru a neskôr študoval na University of East Anglia.
Napísal dve zbierky poviedok Prvá láska a posledné pomazanie (First Love, Last Rites, 1975), Medzi plachtami (In Between the Sheets, 1978), štrnásť románov, dve knihy pre deti, dve divadelné hry a iné.
Medzi jeho najznámejšie diela patria prózy Betónová záhrada (The Cement Garden, 1978), Čierne psy (Black Dogs, 1992), Amsterdam (1998) a Pokánie (Atonement, 2001).
Je nositeľom viacerých prestížnych literárnych ocenení, za román Amsterdam získal Bookerovu cenu. Podľa viacerých McEwanových románov boli nakrútené úspešné filmy.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.