bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skHygge. O tom ako byť šťastný

Počuli ste už o hygge? Je to najnovší trend ako nájsť šťastie v tom, čo robíte. Hygge dosiahnete tým, že začnete hľadať krásu a pohodlie v malých bežných veciach a činnostiach, napríklad v recepte na koláč od starej mamy, ktorý ste u nej celá rodina kedysi jedávali za prestretým stolom pri zapálenej sviečke.

hyggeHygge spočíva v tom, že vieme vychutnať aj málo a v drobných radostiach nachádzame ľahkosť bytia. Pri hygge zažívame hojnosť v prenesenom zmysle slova, ktorá kontrastuje s materiálnym bohatstvom, v ktorom hľadá naplnenie mnoho ľudí. Je to štedrý a slávnostný spôsob, ako si pripomenúť, na čom v živote naozaj záleží.

Zoznámte sa s hygge.

Ako možno viete, Dáni sú pokladaní za najšťastnejší národ na svete. Za ich spokojnosť môže hygge, pocit tepla a istoty, okamih pohodlia a radosti. Kniha o hygge vám pomôže nájsť hygge a naučí vás, ako ho vytvárať každý deň. Uvarte si kávu, sadnite si do obľúbeného kresla a hľadajte spôsob, ako si zlepšiť život pomocou hygge.

Hygge (vyslovujtea hü-ga) je pojem súvisiaci s pocitom prítomnosti a spolupatričnosti. Najčastejšie ho charakterizuje potreba tepla, pohodlia, bezpečia a ochrany.

Hygge je zážitok sebauvedomenia a pocitu, že sme súčasťou komunity podobne zmýšľajúcich ľudí, ktorí sú pre nás zároveň oporou, dodávajú nám odvahu a poskytujú útechu.

„Hygge je pocit, ktorý poznajú mnohí z nás, ale veľmi ťažko sa definuje,“vysvetľuje autorka Knihy o hygge Louise Thomsen Brits. „Ak chceme tento zážitok pomenovať, musíme mu venovať trochu pozornosti, lebo hygge je slovo, ktoré zahŕňa dôverne známe pocity. Spýtajte sa sami seba, kde sa cítite najviac doma, z ktorých činností a zvykov máte radosť, kedy ste najviac v pohode a čo k tomuto pocitu najviac prispieva. Čo robíte, keď si chcete oddýchnuť? Ako si okolo seba vytvárate pohodlie?“

Presne to je hygge a každý z nás by ho chcel zažívať čo najčastejšie a najdlhšie.


Objednajte si Knihu o hygge.

Kupit bux.sk

Pre autorku znamená hygge rôzne činnosti:

Zapaľovanie sviečok patrí k našim každodenným hygge rituálom, keď trávime spolu najviac času a tešíme sa zo vzájomnej prítomnosti.
Hygge má aj podobu rozprávok na dobrú noc. Tento zvyk dodržiavam už dvadsaťtri rokov na oslavách narodenín alebo štedrovečernej večere.
V každom ročnom období si chodím zaplávať do blízkej rieky, vodím psov na vychádzky na veľké lúky a kúpem sa vonku.
Hygge tiež robím, keď varím rizoto alebo čaj, milujem sa s partnerom, i pri večernom čítaní v posteli.
Nachádzam ho uprostred tanečného parketu, pri prechádzkach mestečkom, kempovaní na lokálnych festivaloch alebo pri stretnutiach s priateľmi pri šálke kávy.
Hygge sa nachádza v pracovni môjho otca, v záhrade mojej matky, v tichom byte mojich tiet v Århuse či na verande pod šírym africkým nebom pri návšteve manželovej rodiny.
Hygge k nám prichádza spolu s našimi štyrmi deťmi, keď si všetci posadáme okolo ohniska pod duby v záhrade, hráme karty, prečesávame pláž, tancujeme v kuchyni alebo sa všetci schúlime pod deku a spoločne sledujeme filmy.

Stačí sa naladiť a nechať inšpirovať Knihou o hygge, aby ste aj vy zažívali osviežujúcu pohodu a šťastie.

hygge

Vďaka Knihe o hygge zistíte, ako urobiť v živote drobné zmeny, aby sa hygge stalo súčasťou vášho každodenného života. Autorka vysvetľuje, čo hygge predstavuje, a nájdete tu aj niekoľko praktických rád.

Hygge predstavuje základný rámec uspokojovania bežných ľudských potrieb, túžob a návykov. Za týmto abstraktným pojmom sa však ukrýva aj materiálna rovina.
Hygge v zásade znamená toto: uchovávať, hromadiť, uzavrieť, pritúliť sa, potešiť a vzájomne si poskytnúť teplo. Aby sa hygge stalo bežnou súčasťou života, je nevyhnutné dosiahnuť rovnováhu, žiť v striedmosti a poskytnúť si vzájomnú oporu a starostlivosť.

Objednajte si Knihu o hygge.
Kupit bux.sk

Ako sa tešiť z maličkostí

Dáni sa vedia tešiť z maličkostí a oceniť všetko, čo im život ponúka. Dôraz kladú na okruh ľudí, v ktorom sa pohybujú, na miesta a drobné každodenné radosti.
Hygge pomáha ponoriť sa do konkrétneho momentu alebo miesta. Prihovára sa našim zmyslom a sľubuje bezpečnosť. Pritiahne nás k sebe, dovolí nám naladiť sa na správnu atmosféru, umožňuje nám odpočinúť si a spojiť sa so svojím vnútorným ja, ale aj s ostatnými ľuďmi. Uľahčuje nám pocit bytia v prítomnom okamihu a otvára nám možnosti vychutnať výnimočné príležitosti.

hygge

Kniha o hygge

Niektoré miesta a predmety, ako napríklad kreslo v kúte na čítanie či pracovný stôl na ručné práce, využívame len pri špeciálnych príležitostiach, čo uľahčuje hygge. Vytvorením takéhoto centra záujmov sa môžeme sústrediť iba na seba a prostredie okolo nás. Niekedy stačí naozaj málo, čajová sviečka na stole alebo vhodne zvolený film, a hygge sa dostaví. Sýtenie zmyslov teplom, dobrým jedlom, dotykom, vôňou alebo hudbou prispieva k slávnostnému okamihu hygge.

Naše vypestované rituály zlepšujú sústredenie a sú pokračovaním života a nás samých. Hygge nám pomáha držať sa rytmu života a sledovať, ako sa dni a ročné obdobia striedajú jedno za druhým. Ak si uchovávame svoje prirodzené životné vzorce, ľahšie sa dokážeme napojiť na zdroj vitality, ktorý prúdi svetom prírody okolo nás.

Milan Buno, 24.1.2016

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.