bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skHýb sa. Kniha, ktorá vás nakopne

Dnes som behala tri minúty. Potme, pomaly a s prestávkami. Zabehla som o tri minúty viac ako kedykoľvek predtým. Lapám po dychu a pichá ma v boku, no aj tak sa cítim dobre, ako už dávno nie. Na prvý pokus to stačí...
 

Hýb sa je veľmi inšpiratívny príbeh o tom, ako beh dokáže upokojiť a naozaj zmeniť život.

Nie, nezmení sa všetko na dobré akoby lusknutím prstov. Beh nie je čarovný. Ale môže byť dobrým impulzom.

Bella Mackie mala dlhé roky pocity úzkosti, skutočný strach, obavy, vyhýbala sa nepríjemným situáciám. Nezvládala problémy. Rozpadlo sa jej manželstvo a padla na úplné dno.
A celý ten čas na šport ani nepomyslela. Potom sa však začala hýbať.
Nuž, nazvime to pohyb, ešte nie beh. Jej prvý beh skutočne netrval dlho. A bolo to skôr trápenie...ale rozbehla sa. Pohla. Robila niečo...

Asi po týždni svojho nového života nezadanej ženy som dostala chuť zabehať si. V románe Kto chytá v žite je scéna, v ktorej Holden Caulfield beží cez školské ihrisko a vysvetľuje to slovami: „Ani neviem, prečo som vlastne utekal, proste sa mi chcelo.“ Asi som len mala po krk toho, že sa cítim tak mizerne, alebo som pochopila, že musím niečo zmeniť – v ten deň som jednoducho dostala chuť zabehať si.

V knihe Hýb sa Bella Mackie popisuje svoje stavy bez obalu, úprimne a otvorene. Nehanbí sa za ne. Práve to je na nej sympatické. Opisuje, ako behom bojovala s paralyzujúcou úzkosťou a depresiou.
Na sebe vysvetľuje, ako sa dá prekonať panika a smútok. Ako začať, prekonať sa a vybehnúť. Ako spoznať svoje limity, načúvať telu a dať si pozor na nástrahy. Svoj inšpiratívny skutočný príbeh dopĺňa zaujímavými štatistikami, prieskumami a štúdiami.

Je to zábavná a predovšetkým inšpiratívna kniha, ktorá vás povzbudí a možno aj nakopne. Verme, že áno. Pretože so svojimi problémami môžete pohnúť len vy sami a beh je jednou z možností, ktoré fungujú a sú účinné.

„Stále neviem, prečo som si v tom ťažkom období vybrala práve tento nástroj. Nikdy predtým som sa nevenovala žiadnemu namáhavému športu. Celý život som však bojovala s potrebou utiecť – od svojej mysle, od negatívnych myšlienok, od obáv, ktoré sa vrstva po vrstve kopili a skôrnateli natoľko, že sa nedali odstrániť. Možno bola moja náhla potreba behať fyzickým prejavom túžby uniknúť pred vlastnou mysľou. Asi som po tom naozaj túžila,“ vysvetľuje Bella Mackie.

Milan Buno, literárny publicista

 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.