bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Koľko zarábajú spisovatelia? (27.4.2011)

Koľko zarábajú spisovatelia? Dá sa písaním uživiť?

Spisovatelia boli vždy chudobnejší príbuzní svojich umeleckých kolegov – hudobníkov, či hercov. Existuje však množstvo známych autorov, ktorí sa bez problémov písaním uživia. Dokážu sa písaním uživiť aj slovenskí či českí spisovatelia?
Koľko zarábajú spisovatelia? Podľa amerického ekonomického magazínu Forbes je J.K.Rowlingová spisovateľskou superstar a bezpečne si udržiava prvé miesto v rebríčku najlepšie zarábajúcich spisovateľov. Za ňou nasleduje thrillerový James Patterson, hororový Stephen King, dobrodružný Tom Clancy a prvú päťku uzatvára kráľovná romancí Danielle Steelová. V desiatke nájdeme aj ďalšie svetoznáme mená – John Grisham, Nicholas Sparks či Ken Follett.

Koľko zarábajú spisovatelia? Slovenskí autori môžu o sedemciferných honorároch autorov ako Michael Crichton či Dean Knootz iba snívať. Aj o predaných miliónoch výtlačkov. Prirodzene, preraziť s knihou v medzinárodnom meradle závisí nielen od jeho kvality, ale aj od silného marketingu. A s ním sú spojené veľké financie. Mnohí zahraniční autori majú svojich agentov či reklamné agentúry. Navyše spisovateľské esá ako King či Crichton profitujú aj z filmových práv. Veď o ich knihy sa bijú filmári ešte pred samotným vydaním. Treba tiež priznať, že sa vedia aj predať – prednášajú študentom, ukazujú sa v televízii, cestujú, podpisujú, diskutujú...

Koľko zarábajú spisovatelia? Slovenský knižný trh je príliš malý a počet predaných výtlačkov sa bežne pohybuje v tisícoch. Desiatky tisíc kníh predajú známejšie tváre ako Táňa Keleová-Vasilková, Jozef Banáš, Maxim E.Matkin, Dominik Dán či Eva Urbaníková. Len málokedy sa podarí našim autorom preraziť do zahraničia, nanajvýš do Česka či Maďarska. Aj preto sa slovenskí autori ťažko uživia písaním, najčastejšie pracujú ako publicisti alebo sú v reklamných agentúrach.

V susednom Česku sa písaním určite uživí Michal Viewegh, ktorý je najpredávanejším českým autorom aj na Slovensku. Veď napríklad z knihy Báječná léta pod psa sa predalo vysoko nad 200.000 kusov. A najrýchlejšie predávaným dielom je jeho Román pro muže – len za prvé mesiace po vydaní v roku 2008 sa predalo vyše 100-tisíc výtlačkov. Výborne sa darí aj Haline Pawlowskej a pred časom bola aférka aj okolo pražského primátora Pavla Béma. Ten priznal honorár 700-tisíc korún za spoluautorstvo knihy o Nepále Třetí Everest, no z luxusného cestopisu s DVD za 1200 korún sa nepredali desaťtisíce kusov, ale necelé štyri tisícky.

Koľko zarábajú spisovatelia? Ten honorár bol nadštandardne vysoký, tvrdili českí vydavatelia a bežná provízia nemôže byť podľa nich vyššia ako 10%. Inak by to bola pre vydavateľa samovražda. Aj na Slovensku sa provízie pohybujú v rozpätí od 6-10%, lepší autori samozrejme dostávajú viac. „Keď som pracoval v Českom spisovateľovi,“ spomína M.Viewegh, „autorské odmeny tam boli sedem, osem, deväť, dvanásť percent. Tých dvanásť mal pritom iba naozaj známy, slávny autor typu Ivan Klíma.“

Koľko zarábajú spisovatelia? „Niektorí spisovatelia majú fixný honorár,“ vysvetľuje Jozef Banáš, ktorý z poslednej knihy Kód 9 predal neuveriteľných 23-tisíc výtlačkov. „Keď dostanú autori za knihu tisíc eur, tak sú spokojní. Ale máme aj spisovateľov, ktorí majú podiel z každého predaného kusa, čo sa pohybuje na úrovni 10 percent z ceny. Keď predajú desaťtisíce kusov, nie sú na tom zle,“ odpovedá na otázku, či sa dá z písania na Slovensku uživiť. Nadštandardne odmeňuje na Slovensku napríklad literárny projekt Mám talent. Keďže ide o začínajúcich autorov, honorár 2000 eur + provízia z predaja je podľa viacerých už zavedených spisovateľov viac ako príjemná.

Zdroj: Forbes, Mešec, Blesk, Ikar, Život