bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skHollywoodska herečka Salma Blair v autobiografii Protivné decko

Všetci pátrame po príbehu, ktorý nám objasní to, kým sme. Ako napísala Joan Didionová: „Príbehy si rozprávame preto, aby sme prežili.“ Neformujú nás len príbehy, ktoré rozprávame sami sebe, ale taktiež príbehy všetkých ostatných – príbehy, ktoré rozprávajú nám, a príbehy, ktoré rozprávajú o nás.

A toto je príbeh hollywoodskej herečky Selmy Blair. Je známa hlavne pre svoje úlohy vo filmoch Pravá blondínka, Veľmi nebezpečné známosti, Jednoducho sexy a Hellboy. V roku 2017 ju vyhlásili za Time osobnosť roka ako jednu z ich Silence Breakers a taktiež bola nominovaná na Grammy za najlepšie nahovorenú audioknihu, za jej prácu na knihe Denník Anny Frankovej. Stala sa námetom dokumentárneho filmu Introducing, Selma Blair, ktorý odhaľuje jej intímny a úprimný boj so sklerózou multiplex.

Teraz vyšla jej autobiografia Protivné decko, v ktorej išla až na dno svojej duše.
Pretože prv než Selmu Blair spoznal celý svet, jej rodina ju považovala predovšetkým za protivné decko.
Selma celé roky ostávala verná svojej reputácii: hrýzla sestry, klamala, ako sedemročná sa opíjala z vína počas Pesachu a správala sa teatrálne, aby bola stredobodom pozornosti. Dlho sa nevedela zbaviť presvedčenia, že jej život v sebe ukrýva jednu veľkú neznámu. Často mávala pocit, že jej horia ruky, akoby sústavne dostávala elektrické šoky, a potajomky pila, aby unikla všetkým svojim démonom.

Do Prahy som išla natáčať film Hellboy, v ktorom som stvárnila postavu Lizy Shermanovej, pyrotelekinetičky, ktorá v zúrivosti nechtiac upáli celú svoju rodinu a teraz sa musí naučiť ovládať svoje schopnosti. Režisér Guillermo del Toro ma videl hrať vo filme Storytelling (Odpísané zo života) a v tvári sa mi podľa neho odrážala obrovská strata. Povedal, že strata bola jadrom Lizinej osobnosti, pretože sa nemohla nikoho dotknúť...

Protivné decko je mimoriadne úprimná autobiografia, ktorá odhaľuje Selminu závislosť od alkoholu, oddaný vzťah s geniálnou, no komplikovanou matkou, ale aj chvíle, keď koketovala so smrťou. Nájdete v nej násilie, vášnivú lásku, pravé priateľstvo, dar materstva a nakoniec aj prekvapivé vykúpenie vo forme diagnózy skleróza multiplex.
Vďaka originálnemu a inteligentnému hlasu presiaknutému ťažko nadobudnutou životnou múdrosťou je kniha Selmy Blair hlbokým ľudským životopisom a skutočným literárnym klenotom.

S hereckou kolegyňou Sarah Michelle Gellar vo filme Veľmi nebezpečné známosti.

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.