bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Hodiny od Michaela Cunninghama v novom vydaní

Momentálne číta Virginiu Woolfovú, celú Virginiu Woolfovú, knihu za knihou, a fascinuje ju predstava takejto ženy, takej úžasnej, takej zvláštnej a tak nezmerateľne smutnej ženy, ženy, ktorá mala geniálny talent, ale aj tak si vložila do vrecka kameň a vošla do rieky...

Spisovateľ M. Cunningham je jeden z najbrilantnejších autorov svojej generácie. Románom Hodiny vzdáva poctu anglickej spisovateľke Virginii Woolfovej. Tak ako autorka vo svojom slávnom diele Pani Dallowayová opísala jediný deň v živote titulnej hrdinky, aj Cunningham sa zameral na jeden deň v živote troch postáv. 

Prvou z nich je samotná Virginia Woolfová, ktorá v dvadsiatych rokoch 20. storočia zápasí s duševnou chorobu a pokúša sa písať ďalší román.
Druhou je Laura Brownová, mladá žena v domácnosti v povojnovej Kalifornii, ktorá vychováva malého syna a bojuje s obmedzeniami manželstva z rozumu.
A napokon je to Clarissa Vaughanová, vydavateľka a matka dospelej dcéry v New Yorku deväťdesiatych rokov. V ten deň chystá večierok pre svojho ťažko chorého priateľa Richarda, ktorý získal literárnu cenu.

„Hoci Virginia Woolfová, Leonard Woolf, Vanessa Bellová, Nelly Boxallová a ďalší ľudia, ktorí skutočne žili, sa v tejto knihe vyskytujú ako fiktívne postavy, pokúsil som sa čo najpresnejšie zachytiť vonkajšie detaily ich životov, aké by boli v deň, ktorý som im vymyslel v roku 1923,“ píše M.Cunningham.

Cunningham úžasne popísal hodiny v živote troch žien a vykreslil pestrú paletu emócií. Zdravie a chorobu, lásku i nenávisť, bolesť i radosť, utrpenie aj šťastie. Na jednej strane plánovanie oslavného večierka, na strane druhej myšlienky na samovraždu.

Spolu s hrdinkami prežívame jeden deň v ich živote.
S Woolfovou premýšľame nad románovou postavou, ale obklopuje nás aj jej smútok a hlasy v hlave.
S tehotnou Laurou zažívame každodenný stereotyp a depresie ženy v domácnosti.
S Clarissou chystáme oslavu pre jej priateľa chorého na AIDS a sledujeme jej spomienky, myšlienky o živote, láske, vzťahoch...

Hodiny boli knihou roka podľa prestížnych denníkov ako New York Times, Los Angeles Times, Borton Globe alebo Chicago Tribune. Okrem Pulitzerovej ceny získal román aj prestížnu PEN/Faulknerovu cenu, ktorú udeľuje americká pobočka celosvetovej spisovateľskej organizácie.

Americký spisovateľ Michael Cunningham je autorom siedmich románov, z ktorých v slovenskom preklade doposiaľ vyšiel len Domov na konci sveta (Odeon, 2005). Venuje sa aj tvorbe poviedok, scenárov a literatúry faktu.
Za román Hodiny získal v roku 1999 Pulitzerovu cenu a v roku 2002 vznikla jeho rovnomenná filmová podoba.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.