bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skHlavu hore! Je tu malá kniha prežitia

Možno aj vám chýba pocit spokojnosti, šťastia a smútok vás navštevuje akosi často.
Mávate depky, chytá vás splín a veľmi sa vám nechce do ničoho púšťať.
Viete, čo určite pomôže? Je to taká jednoduchá vec, že by ste ani neverili!
Zmeňte držanie tela!

To vážne? pomyslíte si. Ale verte tomu.
Stav mysle ovplyvňuje, okrem iného, aj držanie tela. A naopak, držanie tela, resp. jeho fyzické aktivity, ovplyvňujú stav mysle alebo naše emócie.
Na základe tejto interakcie vznikla metóda Body2Brain. Jej autorkou je neurologička a psychiatrička Dr. Claudia Croos – Müller.
Vo svojej novej knihe Hlavu hore! Malá kniha prežitia názorne ukazuje, ako vďaka jednoduchým cvikom bojovať so stresom a zlou náladou.

Keď sa cítime zle, celé telo máme napäté. Chrbtica je ohnutá, zle sa nám dýcha. Prichádza však niečo ešte horšie: automaticky začneme myslieť negatívne a nezriedka konáme nešikovne. Dostávame sa do začarovaného kruhu.
Keď sa cítime dobre, chrbát máme vystretý a hlava sa prirodzene vzpriami. Môžeme vidieť svet okolo seba a zhlboka dýchať. Samozrejme, povzbudí to aj naše myšlienky, dôverujeme si a reagujeme uvoľnene.

Keď sme v strese, sme nahnevaní a máme skutočnú depresiu: existujú telesné cvičenia, ktoré v priebehu niekoľkých sekúnd zlepšia naše pocity, myslenie i konanie – je to dokázané medicínsky – neurofyziologicky. Neurofyziológia je učenie o tom, ako funguje nervová sústava.

V knihe Hlavu hore! Malá kniha prežitia nájdete 12 cvikov, ktoré môžu vyzerať pre niekoho možno až smiešne či primitívne, no dokážu efektívne regulovať emocionálny stav človeka. Nepotrebujeme pritom žiadne mimoriadne podmienky, oblečenie, náradie či kondíciu. Iba vôľu niečo pre seba urobiť. Stačí len malá chvíľa a budete sa cítiť lepšie.

A pri tomto cvičení nebudete sami. Vždy dobre naladená ovečka Oscar predvedie cviky, vďaka ktorým ovplyvníte svoj nervový systém, mentálne a emocionálne sa upokojíte, uvoľníte a budete silný.

12 účinných cvičení

Možno ste vedeli, že v medzimozgu vznikajú pocity: radosť, strach, zlosť či sklamanie. Filtruje sa tu informačný tok zmyslových orgánov k veľkému mozgu a chráni ho (zvyčajne!) pred preťažením. Reguluje sa v ňom aj celkové hospodárenie s hormónmi, okrem iných s tzv. mediátorom – serotonínom a so stresovými hormónmi adrenalínom a kortizolom.

Malý mozog koordinuje tvoje pohyby a udržiava telo v rovnováhe. A ukladá naučené pohybové sledy.

Všetky tieto funkcie a spôsobilosti sú navzájom prepojené.

Vaše pocity a nálady sú výsledkom súhry nervovej sústavy. Keď napríklad stretnete príjemného človeka, ktorého poznáte, idete k nemu, pozdravíte ho, spolu sa zasmejete a potom máte ešte chvíľu dobrú náladu: prostredníctvom telesnej akcie sa spustil pozitívny duševný stav.

A určitými technikami (napríklad joga, meditácia alebo aj 12 cvičení v knihe Hlavu hore! Malá kniha prežitia) môžete vedome a cielene ovplyvňovať veľmi veľa oblastí svojej nervovej sústavy i svoje zdravie.

Nestresujte sa!

Psychické ochorenia sa v súčasnosti dostali už na tretie miesto najčastejších ochorení.
Často sa to začína stiesnenou náladou, podráždenosťou, bolestivým napätím svalov, poruchami koncentrácie, stavmi bez nálady alebo poruchami spánku. Rizikový faktor predstavuje najmä chronický stres.

Koncentrácia mediátorov, takzvaných neurotransmiterov, v krvi (napríklad sérotonín, adrenalín, kortizol) je potom privysoká alebo prinízka. Alebo sa ani neuvoľnia z nervového zakončenia. Určité časti mozgu preto nemôžu optimálne fungovať. A to vedie ku všetkým možným telesným i emocionálnym problémom.

V živote existuje svetlo a tieň.
Ázijské príslovie znie: „Človek sa nemá tisíc dní dobre, kvet nezostane sto dní červený.“ Záťaže sú nevyhnutné. Môžeš sa však postarať, aby ťa nezožrali, aby si neochorel z hnevu.
Staraj sa o seba: posilňuj svoju odolnosť a dobrú náladu.
Vplývaj na svoju nervovú sústavu, rob stabilizujúce telesné cvičenia a pomocou nich sa mentálne i emocionálne upokoj, uvoľni a posilni. K tomu skvele poslúži knižka Hlavu hore! Malá kniha prežitia.

Mimochodom, spomínaná metóda Body2Brain je chránená značka a jej postupy uplatňuje mnoho ľudí a inštitúcií. Claudia Croos – Müller je odborná lekárka pre neurológiu, psychiatriu a psychoterapiu. Je certifikovaná terapeutka EMDR (Eye movement desensitization and reprocessing) a traumaterapeutička.
Metóda Body2Brain je určená na regulovanie emocionálnej pohody prostredníctvom tela.

Milan Buno, 13.11.2017

 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.