bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skHitler. Nezvyčajný pohľad na jeho život

Hitler bol vášnivým konzumentom amerických filmov vrátane niektorých, ktoré boli režimom zakázané, ako napríklad Mickey Mouse. A to aj preto, že domáca nemecká produkcia nestačila uspokojiť jeho požiadavky. Nové nemecké filmy teda nenahradili Hollywood, ale koexistovali s ním a konkurovali mu...

Pred viac ako dvadsiatimi rokmi jeden nemecký kritik spočítal, že o Hitlerovi a o Tretej ríši bolo napísaných viac než 120-tisíc kníh a článkov, pričom tento počet sa odvtedy výrazne zvýšil. Biografia Hitler: Posadnutý túžbou ovládnuť svet prináša tri veľké a vzájomne prepojené nové tvrdenia.

„Do istej miery chce autor svojou knihou provokovať. Sám však v úvode hovorí, že si nenárokuje na to, aby podal komplexný obraz o Hitlerovi ako o osobnosti, politikovi, o človeku, ktorý viedol Nemecko, rozpútal druhú svetovú vojnu a má na svedomí mnohé zločiny proti ľudskosti,“ hovorí historik Schvarc, ktorý si knihu prečítal. 

PODCAST. Vypočujte si rozhovor s historikom M.Schvarcom o novinke Hitler: Posadnutý túžbou ovládnuť svet. Buď na Spotify alebo na Apple podcasty.

V moderných dejinách nenájdeme kontroverznejšiu a pravdepodobne ani väčšmi nenávidenú postavu, akou je Adolf Hitler. Zverstvá, ktoré napáchal nacistický režim Nemeckej ríše počas druhej svetovej vojny už opísalo mnoho renomovaných historikov.
Profesor Brendan Simms prináša širší pohľad na Hitlerove pôsobenie a názory. Okrem jeho vražednej nenávisti, zameranej voči židovskému obyvateľstvu, sa zameriava aj na Hitlerovu túžbu ovládnuť svet a boj proti anglo-americkému obyvateľstvu a globálnemu kapitalizmu.

Biografia Hitler: Posadnutý túžbou ovládnuť svet prináša tri veľké a vzájomne prepojené nové tvrdenia.
Po prvé, hlavným záujmom Hitlera počas celej jeho kariéry bol skôr anglo-americký a globálny kapitalizmus než Sovietsky zväz a boľševizmus.
Po druhé, že Hitlerov názor na nemecký volk (národ) – aj keď bol očistený od Židov a iných „nežiaducich“ ľudí – bol veľmi nejednoznačný, pričom odrážal pocit menejcennosti v porovnaní s „Anglosasmi“.
Po tretie, že sme sa z veľmi pochopiteľných dôvodov príliš zamerali na Hitlerovu vražednú „negatívnu eugeniku“ proti Židom a iným „nežiaducim“ ľuďom, a nie dosť na to, čo považoval za svoju „pozitívnu eugeniku“, ktorú navrhol tak, aby „povýšil“ Nemcov na úroveň ich britských a amerických rivalov. To znamená, že nám uniká miera, do akej bol Hitler limitovaný celosvetovým bojom nielen proti „svetovému židovstvu“, ale aj proti „Anglosasom“.

„Mojou ambíciou nie je len „prísada“, poskytnutie nového rozmeru existujúceho rámca. Skôr si želám, aby moja práca bola chápaná ako „náhrada“. Ak sú tvrdenia v tejto knihe udržateľné, je potrebné zásadne prehodnotiť Hitlerov životopis a možno aj históriu Tretej ríše,“ tvrdí profesor Brendan Simms.

 „Odporúčam túto knihu čitateľom, ktorí majú radi históriu. Napriek tomu, že ju napísal profesor z Cambridgskej univerzity, nie je napísaná takým ťažkým štýlom, ako by ste možno čakali. Je napísaná takým ľahším perom,“ dodáva historik z SAV Michal Schvarc, ktorý si knihu Hitler: Posadnutý túžbou ovládnuť svet prečítal.

Brendan Simms je profesor dejín medzinárodných vzťahov na Cambridgeskej univerzite. Medzi jeho najvýznamnejšie monografie patria Unfinest Hours: Britain and the destruction of Bosnia, ktorú zaradili do užšej nominácie na Cenu Samuela Johnsona, a Europe: The Struggle for Supremacy, 1453 to the Present, ktorá vyšla v roku 2013 a zaznamenala priaznivé ohlasy.

Milan Buno, knižný publicista

 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.