bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skHerečka Reese Witherspoon: „Táto kniha si získala moje srdce.“

Vstúpte do sveta výnimočnej hudobnej skupiny, ktorá vystrelila nahor...no zrazu sa akoby prepadla pod zem. Je to fascinujúci román o sláve, láske, hudbe a o tom, čo sa stane, keď sa šťastie pominie a zhasnú reflektory.

Daisy Jones & The Six je príbeh raketového vzostupu rockovej kapely, ktorej hudba charakterizovala jednu éru a ktorej náhly rozpad vyvolal množstvo nezodpovedaných otázok. Pripravte sa na bláznivý, nezabudnuteľný výlet do Los Angeles 70. rokov, sex, drogy a rock and roll!

„Daisy Jones & The Six som zhltla za jediný deň a šialene som sa do tejto knihy zamilovala. Daisy a kapela The Six si získali moje srdce a som presvedčená, že si získajú aj to vaše,“ tvrdí slávna hollywoodska herečka Reese Witherspoon.

Len čo sa úspešná rocková kapela The Six spojila so začínajúcou speváčkou Daisy Jonesovou, vypuklo hotové šialenstvo. Ich piesne ovládli hitparády, ich albumy zneli z každého gramofónu, ich koncerty po celej krajine boli beznádejne vypredané.
A potom, 12. júla 1979, sa z ničoho nič rozpadli.

Nikto netušil prečo. Až doteraz.
Ich vzťahy boli divoké rovnako ako ich hudba – boli priateľmi, milencami, bratmi aj rivalmi. Sami neverili tomu, aké mali šťastie, kým oň neprišli.
Táto kniha zachytáva príbeh ich začiatkov i búrlivých nocí, ale každý z nich si pravdu pamätá trochu inak. Jediné, čo všetci vedia s istotou, je fakt, že od chvíle, keď Daisy Jones bosá vystúpila na pódium v klube Whisky, kapela sa navždy zmenila. Pri tvorbe hudby totiž nikdy nejde iba o hudbu. A niekedy môže byť veľmi ťažké určiť, kde sa končí melódia a začínajú sa city.

„V tejto knihe som sa pokúsila pravdivo vykresliť cestu renomovanej rockovej kapely sedemdesiatych rokov Daisy Jones & The Six k sláve, ako aj odkryť udalosti, ktoré viedli k ich náhlemu a neslávne známemu rozchodu počas turné v Chicagu,“ približuje autorka Taylor Jenkins Reid. „Posledných osem rokov som viedla množstvo osobných rozhovorov s členmi kapely, s ich rodinnými príslušníkmi, priateľmi a známymi osobnosťami zo sveta hudobného priemyslu, ktoré ich v tom čase obklopovali.“

Kniha je koncipovaná ako záznam ich rozprávania. Vznikol z týchto stretnutí, ako aj z príslušných e-mailov, korešpondencie a textov piesní. Všetky texty piesní z albumu Aurora nájdete na konci knihy.

Taylor Jenkins Reid je úspešná americká spisovateľ ka, pochádza z Marylandu. Popri písaní kníh pôsobí aj ako televízna scenáristka a esejistka. S manželom, dcérou a psíkom žije v Los Angeles. Podľa knihy Daisy Jones & The Six pripravuje produkčná spoločnosť Reese Witherspoonovej trinásťdielny seriál pre Amazon. V hlavnej úlohe Daisy Jonesovej sa predstaví vnučka Elvisa Presleyho Riley Keough.

„Ak ste niekedy túžili cestovať v čase, v tomto príbehu si prídete na svoje. Prenesiete sa do Los Angeles 70.rokov a bude to skutočne nezabudnuteľný výlet plný sexu, drog a rockenrollu. Je to však príbeh nielen o hudbe, ale aj o ľuďoch. O tom, ako si môžu ubližovať, aj keď sa ľúbia. O tom, aká zničujúca môže byť závislosť. Ale aj o druhých šanciach,“ dodáva Kristína Nemcová z vydavateľstva Slovenský spisovateľ, kde táto jedinečná kniha vyšla. 

 

Zostala po nich Aurora...

V albume Aurora nájdete všetko — romantiku, hĺbavosť, smútok aj výbušnosť. V ére arénového rocku sa kapele Daisy Jones & The Six podarilo vytvoriť niečo, čo znelo intímne, ale čo sa pokojne mohlo hrať aj na štadiónoch. V albume boli neprekonateľné bubny a spaľujúce sóla, piesne, ktoré ťali priamo do živého, samozrejme, v tom najpozitívnejšom zmysle slova. A pritom mali veľmi osobný charakter. Akoby Daisy a Billy stáli hneď vedľa vás a spievali jeden pre druhého.

Album má niekoľko vrstiev, čo je jeho najväčšia prednosť. Na prvé počutie znie ako album na voľný čas. Môžete si ho púšťať na párty, môžete ho počúvať, keď sa ženiete po diaľnici. Ale keď sa započúvate do textov, zistíte, že je to album na intímne chvíle. Môžete sa pri ňom vyplakať, môžete sa pri ňom milovať...

 

Prečítajte si úryvok z knihy Daisy Jones a The Six:

A po Daisy šli všetci — speváci, gitaristi, technici. Vždy som si o ňu robil starosti. Občas som na ňu aj trochu dohliadal. Mal som ju naozaj rád. Bola oveľa zaujímavejšia než čokoľvek, čo sa dialo okolo nej.

DAISY: Naučiť sa čo-to o sexe a láske bola pre mňa tvrdá škola. Dostala som lekcie o tom, že muži si vezmú, čo chcú, a vôbec nemajú pocit, že by vám niečo dlhovali. O tom, že od vás budú chcieť len jedno.
Možno boli dievčatá, ktoré muži nevyužívali — napríklad Cynthia Plaster Caster alebo členky skupiny GTO, neviem. Ale pre mňa zozačiatku nebolo ľahké pohybovať sa v takomto prostredí.
Panenstvo som stratila s niekým, kto… vlastne je to úplne jedno. Bol to bubeník a bol odo mňa starší. Stretli sme sa v hale hotela Riot House. Pozval ma k sebe do izby na kokaín a povedal mi, že som dievča jeho snov.
Priťahoval ma hlavne preto, lebo ja som priťahovala jeho. Lichotilo mi, že ma považuje za niečo mimoriadne. Zúfalo som túžila po pozornosti. Kým som sa nazdala, ležali sme v posteli. Spýtal sa ma, či viem, čo robím. Prikývla som, hoci odpoveď znela nie. Lenže všetci básnili o voľnej láske a o tom, aký je sex super. Ak ste boli kúl, ak ste boli hipisák, sex ste milovali.  Celý čas som čumela do stropu a nevedela som sa dočkať, kým skončí. Vedela som, že by som sa mala hýbať, ale ležala som ako kus dreva, taká som bola vystrašená. Jediné, čo sa v izbe ozývalo, bol šuchot našich šiat o plachtu.
Netušila som, čo robím, ani prečo robím veci, ktoré robiť nechcem. Ale odvtedy som už absolvovala množstvo terapií. A keď vravím množstvo, myslím to doslovne. Teraz to už chápem. Chcela som byť s týmito slávnymi mužmi, lebo som nevedela, ako sa ináč cítiť dôležitá. A myslela som si, že keď chcem medzi nimi zostať, musím ich uspokojovať.
Keď konečne skončil, postavil sa. A ja som si stiahla šaty. Potom mi povedal, že sa pokojne môžem vrátiť dolu za priateľmi. Nemala som tam nijakých priateľov. Pochopila som však, že chce, aby som vypadla. Čo som aj urobila. Viac sa ku mne nepriznal.

SIMONE JACKSONOVÁ: (speváčka, hviezda diskoték): Daisy som si všimla na parkete v nočnom klube Whisky a Go Go. Každý si ju musel všimnúť. Priťahovala všetky pohľady. Ak bol zvyšok sveta striebro, Daisy bola zlato.

DAISY: So Simone sme sa spriatelili. Stala sa mojou najlepšou priateľkou.

Milan Buno, knižný publicista
Foto: © Elly Schaefer, Slovenský spisovateľ

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.