bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Herbár liečivých bylín od Miriam Latečkovej

Toto je kniha, ktorú si nielen prečítate, ale môžete ju aj dotvárať. Zbierať bylinky a lisovať, vkladať...tak ako sme to robievali v detstve. Nový nádherne spracovaný Herbár.

Nájdete v ňom 20 byliniek. Môžete ich použiť ako liek, ale aj v kuchyni. Nechýbajú tipy na voňavé bylinné čaje, sirupy ci tinktúry. Okrem toho sa dozviete aj o histórii a vzniku herbárov.

Vďaka tomuto Herbáru sa naučíte:

  • ako si správne založiť svoj vlastný herbár
  • v akom množstve, kedy a aké bylinky zbierať
  • vybrať si vhodné kvety do herbára a naopak, ktoré radšej ponechať na lúke
  • ako presne sušiť a uchovávať jednotlivé rastliny.

„Pri tvorbe nášho Herbára sme mysleli na všetko, pretože vieme, že zachovávanie tradícií robí život zaujímavým a obohacuje ho,“ tvrdí autorka Miriam Latečková, milovníčka byliniek a zakladateľka projektu Babičkina záhrada. „Okrem množstva bylinných receptov mu nechýba ani možnosť zaznamenať si poznámky alebo príbehy, ktoré sa vám spájajú so zberom bylín. Pre vaše vlastné bylinkové dobrodružstvo sme pripravili špeciálne strany, kde si môžete usušené bylinky nalepiť.“

Herbár zostavila Miriam tak, aby sa vám s ním dobre pracovalo, aby bol praktický a aby práca s ním bola intuitívna.
V prvej časti herbára nájdete praktické tipy a rady pre prácu s bylinkami, ich výberom, zberom, sušením aj lisovaním. Spísala vlastné praktické skúsenosti, aby tvorba herbára pre bola vás radosťou a zábavou.
V druhej časti herbára nájdete 20 jej obľúbených byliniek, ktoré sú ľahko dostupné a bez veľkého pátrania ich nájdete na celom Slovensku. Vybrala tiež také, ktoré sú nenáročné na lisovanie, aj v prípade, ak ste úplný začiatočník.

Ak by sa vám málilo nazbieraných byliniek podľa tohto herbára, autorka pripravila pre vás čisté stránky na pridanie ďalších. Môžete si tak herbár obohatiť o ďalšie byliny, ktoré vás zaujali a ktoré chcete mať vo svojej zbierke. Stačí už len doplniť názov bylinky, jej účinky, prípadne osvedčený recept.

„Tvorba herbára nie je rýchla, práve naopak. Spomaľuje uponáhľaný život okolo nás. Je to od začiatku do konca fascinujúca voňavá cesta, upokojujúci relax, kreatívne vyjadrenie, harmónia v duši, komunikácia s prírodou, spôsob meditácie aj nekonečné poznanie. Tak nech vás táto cesta baví,“ odkazuje autorka Herbára Miriam Latečková. 

Každá časť roka má svoje rastlinné skvosty, a preto so zakladaním herbára, resp. výrobou nemusíte vôbec čakať na najvhodnejšie obdobie roka. Také aj tak neexistuje.
jarou klíči a kvitne všetko, čo by v herbári rozhodne nemalo chýbať, a vďaka lisovaniu si túto krásu môžete uchovať na dlhé roky.
Jeseň zase ponúka vďaka svojej farebnosti úžasné rastlinné divadlo, ktoré nevybledne ani po rokoch v herbári.
Zima je zase ideálnym časom, kedy môžete vylisované rastlinky do herbára lepiť a dopĺňať k nim liečebné účinky a recepty.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.