bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skHenrich Krejča: „Mali by ste takú božskú trpezlivosť venovať sa jednej veci 10 rokov?“

Veľká kniha rastlín je unikátne, bohato ilustrované dielo, ktoré v ucelenej forme podáva obraz flóry celej strednej Európy. Aktualizované texty pútavou formou predkladajú informácie o živote, rozmnožovaní, rozširovaní, výskyte rastlín a o ich význame pre človeka. Ale tiež údaje o ochrane rastlín, prírodných rezerváciách a chránených územiach. V osobitnej časti sa kniha venuje minerálom, horninám a skamenelinám.

Hlavnou časťou a ťažiskom celého diela sú informácie o viac ako 1700 druhoch rastlín, ktoré sú vyobrazené na jedinečných veľkých farebných ilustráciách. Ich autorom je známy akademický maliar Jindřich Krejča. Tomuto vynikajúcemu výtvarníkovi sa s neuveriteľnou presnosťou podarilo zobraziť aj voľnému oku neviditeľné detaily rastlín, a tak harmonicky skĺbiť svet reality s výtvarným umením.

Jeho syn Henrich Krejča chodieval za otcom do ateliéru každý deň a rád ho pri práci pozoroval. Čo však nie vždy otcovi vyhovovalo, pretože to bola nesmierne pedantná práca. „Tam bolo treba dávať pozor na každý jeden odtieň listu, pretože to znamená inú rastlinu, iný druh. Preto bol otec neraz zatvorený v ateliéri aj dvanásť-štrnásť hodín, a pokiaľ tú jednu rastlinu nedokončil, tak neodišiel,“ spomína si H.Krejča.

Celý rozhovor s Henrichom Krejčom o Veľkej knihe rastlín, ale aj o cestovaní a novinárčine si môžete vypočuť v podcaste Knižný kompas:

Najnovšie vydanie Veľkej knihy rastlín z vydavateľstva Ikar predstavuje obsahovo prepracované, aktualizované a doplnené dielo, na ktorom pracovali desiatky posudzovateľov, recenzentov, pôvodných i nových autorov – odborníkov vo svojej oblasti. Dielo je jediné svojho druhu, aké bolo doteraz na Slovensku publikované, preto je už desaťročia vyhľadávané nielen odborníkmi a študentmi, ale i laickou verejnosťou. Nemalo by chýbať v žiadnej rodinnej knižnici.

Kolektív autorov, ktorý na zobrazenie a názorné priblíženie vybral 1 700 druhov rozličných divo rastúcich rastlín strednej Európy, sa pokúsil okrem ich stručného opisu populárne-vedeckou formou poukázať na rozmanitosť, zložitosť, ale i účelnosť usporiadania rastlinstva na zemskom povrchu.

„Môj otec si dohľadal každú jednu rastlinu a miešal farbu tak dlho, až kým mu naozaj stopercentne nesedela s tým originálom, s realitou. Skôr ju proste nevymaľoval. O to má táto kniha väčšiu hodnotu,“ upozorňuje H.Krejča.

Pozrite si aj video, v ktorom Henrich Krejča predstavuje túto nádhernú encyklopédiu:

V roku 2019 vyšla encyklopédia Veľká kniha živočíchov, v ktorej nájdete vyše 1600 ilustrácií Jindřicha Krejču a prehľad fauny celej strednej Európy. Nové invázne druhy živočíchov doplnila mladá talentovaná ilustrátorka a odborníčka na zoológiu. Všetky živočíchy sú zobrazené v systematickom poradí od jednobunkovcov až po cicavce.

Milan Buno, knižný publicista

 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.