bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







S.Hawking vo vážnom stave (22.4.2009)

S.Hawking Známy vedec stále v nemocnici

Svetoznámy britský matematik a astrofyzik Stephen Hawking je stále vo veľmi vážnom stave v Addenbrookovej nemocnice severne od Londýna. Vedec v uplynulých troch týždňoch bojoval s infekciou hrudníka a podľa hovorcu „sa už dlhšie necítil veľmi dobre“. Jeho príbuzní očakávajú, že sa z infekcie hrudníka úplne zotaví a nasledujúce dni bude v nemocnici iba na pozorovaní. Hawking už desaťročia trpí tzv. amyotrofnou laterálnou sklerózou. Ide o nervové ochorenie, ktoré zapríčiňuje postupné odumieranie svalstva. Pohybuje sa na invalidnom vozíku a dorozumieva sa len vďaka počítačom riadenému syntetizátoru reči.
67-ročný Stephen Hawking je na univerzite nositeľom prestížnej funkcie Lucasian Professor of Mathematics, ktorú udelili svojho času aj Isaacovi Newtonovi. Po celom svete sa stal známym predovšetkým svojimi prácami na tému čiernych dier. Bol však ocenený za mnoho svojich vedeckých prác, týkajúcich sa skúmania vesmíru. Hawking pracuje 30 rokov na odbore aplikovanej matematiky a teoretickej fyziky na Univerzite v Cambridge. „Veríme, že profesor Hawking sa medzi nás čoskoro vráti,” povedal pre BBC vedúci odboru Peter Haynes.

Hoci je Hawking vážne postihnutý, aktívne sa venuje fyzike, písaniu a verejnému životu. Diagnózu mu určili, keď mal 21 rokov. Lekári vtedy tvrdili, že nebude žiť viac ako dva, tri roky. Jeho knihy Stručná história času prepracovaná do diela Ešte stručnejšia história času a Vesmír v orechovej škrupinke sa stali populárnymi na celom svete. Známa a obľúbená je tiež zbierka esejí Čierne diery, detské vesmíry.

V roku 1971 poskytol Hawking matematickú podporu teórii Veľkého tresku, ktorá vysvetľuje vznik vesmíru. Tiež vyhlásil, že následne po Veľkom tresku sa vytvorili prvotné čierne diery. Ukázal, že povrchová plocha čiernej diery sa môže zväčšovať, nikdy sa však nemôže zmenšovať, že pri zrážke čiernych dier existuje limit pre množstvo žiarenia, ktoré môže byť vyžiarené, a tiež, že sa čierna diera nemôže roztrhnúť na dve oddelené čierne diery. V roku 1981 Hawking navrhol, že vesmír, hoci nemá žiadnu hranicu, je konečný, a v roku 1983 to aj matematicky dokázal.

Zrejme vzhľadom k svojej záľube v irónii a sarkazmu sa Stephen Hawking podieľal i na rôznych krátkych výstupoch v televíznych hrách a skečoch, kde sám hosťoval. Zahral si v seriáli Star Trek (ako študent bol horlivým čitateľom science fiction), sediac vo svojom vozíku prestavenom na vrtuľník sa objavil i v seriáli Simpsonovci, v seriáli Futurama predstavoval člena prísne tajnej skupiny starajúcej sa o zachovaná kontinua časopriestoru a podobne.

Zdroj a foto: CNN, BBC, Wikipédia