bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skGénius Stephen Hawking a jeho Vesmír

Vesmír je stále neuveriteľne fascinujúci priestor, ktorý láka nielen expertov, ale aj nás, obyčajných ľudí. A Stephen Hawling nám dokázal pootvoriť  dvere do tohto úžasného sveta.

http://data.bux.sk/book/032/325/0323258/medium-vesmir_v_orechovej_skrupinke.jpgTáto kniha má zvláštnu moc a môže meniť životy. Nie je takých veľa, no niektoré majú schopnosť ovplyvniť vaše zmýšľanie a pohľad na život. Publikácia Vesmír v orechovej škrupinke získala v roku 2002 Cenu Aventis – v tom čase najprestížnejšie ocenenie za vedecko-populárnu literatúru.

Vesmír v orechovej škrupinke je základným čítaním pre každého, kto chce porozumieť vesmíru, v ktorom žijeme. Nové vydanie titulu najslávnejšieho svetového fyzika vyšlo k  25. výročiu Vydavateľstva Slovart.

vesmirUž v geniálnej knihe Stručná história času Hawking príjemnou formou vysvetľuje ako vznikol vesmír, prečo sa čas pohybuje iba dopredu, otvára otázku nekonečnosti vesmíru a iných dimenzií, čiernych a červích dier, hmoty a anti­hmoty. To všetko doplnené o úžasné ilustrácie.

Vo vašej domácej knižnici by nemala chýbať aj kniha Vesmír v orechovej škrupinke.
Je to voľné pokračovanie svetoznámeho bestselleru Stručné dejiny času. Stephen Hawking sa pokúša odhaliť svätý grál vedy – nepolapiteľnú teóriu všetkého. Prístupným a hravým spôsobom hľadá spojenie Einsteinovej všeobecnej teórie relativity s myšlienkou Richarda Feynmana o viacnásobných históriách do úplnej zjednotenej teórie, ktorá opíše všetko, čo sa deje vo vesmíre.

Objednajte si Vesmír v orechovej škrupinke.
Kupit bux.sk

ČO JE ČAS? Pýta sa Stephen Hawking. Je to večne sa valiaci prúd, ktorý odnáša preč všetky naše sny, ako o tom hovorí starý hymnus? Alebo je ako železničná trať? Možno má slučky a odbočky, a preto môže pokračovať smerom dopredu, a napriek tomu sa aj vrátiť do predošlej stanice na hlavnej trati...

Vesmír v orechovej škrupinke je pútavá kniha, ktorá je pochopiteľná aj pre laikov. Zrozumiteľná pre bežného čitateľa, všetko názorne vysvetlené a popísané, pričom Hawking konfrontuje dané javy a veci s dobre známymi, aby sme to mali naozaj ako „polopate“.

Prečítajte si krátky úryvok z knihy Vesmír v orechovej škrupinke:

ĽUDSKÉ POKOLENIE CHCELO VŽDY OVLÁDAŤ budúcnosť, alebo aspoň predpovedať, čo sa stane. To je dôvod, prečo je astrológia taká populárna. Astrológia tvrdí, že udalosti na Zemi majú súvis s pohybmi planét po oblohe. Toto je vedecky testovateľná hypotéza, alebo bola by, keby astrológovia išli s kožou na trh a vyslovovali konkrétne predpovede, ktoré by sa dali overiť. Oni však majú rozum a svoje predpovede formulujú tak nejasne, že sa dajú považovať za splnené, nech sa to skončí akokoľvek. Tvrdenia typu, že „osobné vzťahy sa môžu prehĺbiť“ alebo „budete mať finančne výhodnú príležitosť“ nemožno nikdy vyvrátiť.

Skutočný dôvod, prečo väčšina vedcov neverí astrológii, nie je vo vedeckom dôkaze alebo v jeho absencii, ale v tom, že astrológia nie je zlučiteľná s inými teóriami, ktoré boli overené experimentom. Keď Kopernik a Galileo objavili, že planéty obiehajú okolo Slnka, a nie okolo Zeme, a Newton objavil zákony, ktorými sa tento pohyb riadi, stala sa astrológia úplne neprijateľným učením. Prečo by mali mať polohy vzdialených planét na nebeskom pozadí akékoľvek korelácie s makromolekulami na malej planéte, ktoré samy seba nazvali inteligentný život? Práve v toto nás astrológia nabáda veriť. Pre niektoré teórie opisované v tejto knihe neexistuje nijaký experimentálny dôkaz, rovnako ako pre astrológiu, ale veríme im, pretože sú v súlade s teóriami, ktoré boli úspešne overené.

Milan Buno, 15.6.2016

tralala

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.