bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skFrida Kahlo - aká bola? A ako sa stala takou slávnou maliarkou?

Včera sa konečne konala vernisáž. Predstav si, kto prišiel zablahoželať Tvojej Friduche! Boli tam všetci — velikáni ako Picasso a Kandinskij, aj Paalen, Miró a, prirodzene, Duchamp, ale aj hajzlíci Breton a jeho pätolizači.
 

Zajtra alebo pozajtra sa pôjdem s Picassom najesť, pozval ma. Má takmer šesťdesiat, takže je starší ako Ty, Žabiak, ale je nesmierne vitálny. Páčia sa mi takí ľudia — pracujú, uvažujú, podávajú výkony. Ľudia ako Ty alebo Nickolas Muray, poriadni pracanti.

Frida Kahlo je jedna z najslávnejších maliarok na svete. Jej dielo patrí do kultúrneho bohatstva Mexika a jej autoportréty sa stali ikonickými. Ak máte radi životopisy, tak tento je doslova nabitý emóciami, veľmi pútavý a inšpiratívny. Volá sa Frida a autorkou je uznávaná nemecká historička a publicistka Maren Gottschalková.

V roku 1938 prichádza Frida Kahlo do New Yorku, aby tam uviedla svoju prvú samostatnú výstavu. A zatiaľ čo doma sa jej rúca manželstvo so slávnym maliarom Diegom Riverom, v Amerike zažíva triumfálny úspech – newyorské umelecké kruhy ju oslavujú, nachádza nových priateľov a nemá núdzu ani o ctiteľov. Do jej života opäť vstupuje úspešný fotograf Nickolas Muray, ku ktorému už dlhšie prechováva hlboké city.

A práve tento vzťah tvorí kostru celého románu. Frida zažíva vzrušujúce chvíle aj v Paríži, kam odchádza na pozvanie Andrého Bretona. Stretáva sa s velikánmi tamojšej umeleckej scény - Pablom Picassom, Marcelom Duchampom, Maxom Ernstom či Joanom Miróom, ktorí pozitívne hodnotia jej originálnu tvorbu, odrážajúcu jej zložitú, náruživú a nespútanú podstatu.

Po šiestich mesiacoch v zahraničí sa Frida Kahlo vracia do rodného Mexika už ako uznávaná umelkyňa a nezávislá žena, pripravená na nový začiatok tak v umení, ako aj v súkromnom živote.

Čo hovorí o životopise autorka Maren Gottschalk?

Frida je mimoriadne vydarená biografia, ktorá vychádza v edícii Životy slávnych. Nepribližuje celý život Fridy – napokon, takých životopisov vyšlo už viacero. Sústredí sa najmä na obdobie jej vzostupu, keď doslova ohúrila celý umelecký svet a stala sa maliarskou hviezdou.
Frida Kahlo fascinuje mnohých ľudí – svojím životom, samotnými obrazmi. Možno ste vedeli, že k maľovaniu sa vlastne dostala náhodou: keď sa ako 18-ročná viezla v autobuse, vrazila do nich električka a Frida skončila so zraneniami pripútaná na lôžku. Dokonca mala zlomený stavec, musela nosiť korzet a keďže musela stále ležať, z nudy začala maľovať. Na posteľ jej namontovali podstavec, ktorý jej dovoľoval maľovať opretej, keďže sa nemohla veľmi hýbať. Prvý obraz bol portrét jej priateľky Cristiny. Neskôr začala maľovať seba, keďže zvyčajne bola sama a ako tvrdila – seba pozná najlepšie. Takže z asi 200 jej obrazov sú drvivá väčšina autoportréty. 

„Maren Gottschalk opisuje život umelkyne, ktorej autoportréty poznáme všetci, pomocou nádherných obrazov, výstižných opisov a skvele vypointovaných dialógov. Fridin život bol poznačený nespočetnými sklamaniami i obrovskou bolesťou, no táto výnimočná žena a umelkyňa nikdy nestratila schopnosť milovať ani chuť žiť,“ napísali v Rheinische Post.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.