bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skFrankie Kozmon a detektívny príbeh Volavka

Padol výstrel, klesla na kolená, potom sa zrútila tvárou k zemi. Tupo civel na dieru, ktorú jej guľka vyvŕtala do hlavy. Nebola to malá dierka, ale veľký kráter ako na Mesiaci. Najnechutenejší bol kus lebky, čo sa celkom neoddelil od hlavy. Nalepili sa naň kusy mozgového tkaniva a chumáč vlasov, ktorý vyzeral horšie než guča mačacích chlpov.

Zvieracia detektívna séria pokračuje. Začal to Potkan. Nasledovala Rosnička, Kukučka, Vlk, vlani Červ a teraz je tu Volavka. Nové slovenské krimi s vyšetrovateľom Marekom Wolfom a zásadnou otázkou – je to len sebaklam alebo sa dostal na stopu niečomu oveľa väčšiemu?

Marek Wolf sa ocitá na mieste činu ešte pred príchodom polície: obeťou vraždy je jeho mama, vražednou zbraňou služobná devina a hlavným podozrivým brat Patrik. Ten ušiel z nápravnovýchovného zariadenia, no Wolf aj napriek dôkazom verí v jeho nevinu. Pátra po bratovi a celkom zabúda na vyšetrovanie, ktoré nestihol uzavrieť. Až kým nenadobudne podozrenie, že prípad Červ s maminou vraždou súvisí.

Pomyslel si na nevlastného brata. Marek mu ponúkal šancu na normálny život. Bola vôbec niekedy reálna? Ak aj áno, patrila do minulosti. Už sa definitívne rozpadla. Čo ho čaká teraz? Väzenie? Život na úteku? Zostala mu iba jedna možnosť, a tá sa mu vonkoncom nepáčila.

Karol Lupták, stále mimo služby, hľadá nezvestnú kamarátku svojej dcéry. Stopy ho zavedú do luxusného hotela vo Viedni, z ktorého Laura za záhadných okolností zmizla. Bezpečnostná kamera ju zachytila potácať sa po chodbách, zo záberu sa stratila pri mraziacej miestnosti a na žiadnom ďalšom sa už neobjavila. Lupták je presvedčený, že Laurino zmiznutie súvisí so známou americkou speváčkou, ktorá v tú noc v hoteli organizovala súkromný večierok.

Volavka nadväzuje na predchádzajúcu Kozmonovu knihu Červ. A je v podstate zavŕšením príbehu, ktorý rozohral už v Kukučke. Je preto zaujímavé sledovať rôzne prepojenia a dopovedané náznaky, takže čitateľ má popri napínavom príbehu ďalší bonus: tak trochu hru a radosť z toho, že všetko do seba presne zapadá.
Kozmon sa tiež vracia do minulosti, najmä v súvislosti s Wolfovým otcom Liamom, aby odhalil určité skutočnosti, ktoré majú vplyv na vyšetrovanie v súčasnosti. Autor si tak evidentne dal veľmi záležať na súvislostiach, prepojení niektorých línií, nenecháva nič otvorené a postupne uzatvára... Nie je to však posledný diel série. Teraz si síce dá trošku oddych (pred koncom roka by mu mal vyjsť spoločný psychotriler s úspešnou slovenskou autorkou Luciou Saskovou), no Volavka určite nie je finále jeho zvieracej série.

„Obálka Volavky je jednoznačne moja najobľúbenejšia zo zvieracej série. Fotka od Petra Plichtu, ktorú sme použili, ma zaujala, už keď som ju videl prvýkrát. O to viac ma teší, že sa to podarilo a dokonca Veronika (teda "dievča z obálky") s Volavkou ochotne zapózovala,“ teší sa Frankie Kozmon.

Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Vlado Kobielsky:

Milan Buno, knižný publicista
Foto: Peter Plichta

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.