bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skFENOMÉN LARSSON: iPhone aplikácia + móda podľa Lisbeth

Stieg Larsson je jednoducho fenomén.  Od roku 2005 sa predalo 62 miliónov jeho kníh v 47 krajinách celého sveta. Neuveriteľné číslo, no kto čítal trilógiu Millennium, nebude prekvapený. Najnovšie vyšla špeciálna aplikácia pre iPhone, môžete sa obliecť ako hackerka Lisbeth Salanderová a prezradíme, prečo musela nosiť jej predstaviteľka v hollywoodskej verzii filmu parochňu na intímnych miestach.

Muži, ktorí nenávidia ženyPri príležitosti svetovej premiéry filmu Davida Finchera Muži, ktorí nenávidia ženy uviedlo švédske vydavateľstvo Norstedts na trh unikátnu aplikáciu Chasing Salander - The Girl with the Dragon Tattoo.

Aplikácia v angličtine je určená pre iPhone, predáva sa odvčera a cena je do sedem dolárov. Ilustrácie vytvoril fotograf Pieter ten Hoopen, text napísal Fredrik T Olsson a hlas prepožičal Shanti Roney. Aplikácia obsahuje vyše sto zaujímavých faktov o pozadí knihy Muži, ktorí nenávidia ženy. Môžete spoznať svet Millennia očami zabijaka a počas pátrania po Lisbeth Salanderovej navštívite spoločne štrnásť miest z knihy. Každá scéna obsahuje 2-3 minútový čítaný komentár sprevádzaný fotografiami konkrétneho miesta. V aplikácii nájdete aj množstvo detailov zo sveta Millennia – ako fiktívneho, tak aj reálneho.

Muži, ktorí nenávidia ženyHackerka Lisbeth Salanderová je fascinujúca postava a nedávno prezentovali módu podľa tejto hrdinky. Kostýmová výtvarníčka Trish Summerville, ktorá robila kostýmy v americkej verzii filmu Muži, ktorí nenávidia ženy, sa spojila s H&M a móda à la Lisbeth je na svete. Prirodzene, nečakajte žiadne sladké a ružovučké modely. Kolekcii dominujú odtiene čiernej a šedej, ktoré občas doplní tmavo červená alebo obnosená biela.

Vo všetkých modeloch nájdete kúsok komplikovanej osobnosti Lisbeth. Úzke nohavice z obnosenej džínsoviny alebo z tmavej kože, pohodlné mikiny s kapucňou, či kožené bundy. Vysoké tenisky, kožené topánky... výber je široký, modely rozhodne zaujímavé.

A čože to je s tou parochňou?

Americká herečka Rooney Mara (26) – ktorú mimochodom kritika vychválila do nebies – sa zdôverila, že v nahých scénach filmu Muži, ktorí nenávidia ženy musela nosiť malú parochňu na onom intímnom mieste. O tom, ako by malo jej intímne ochlpenie vyzerať, sa vraj dlho a urputne diskutovalo (keďže režiséra Davida Finchera poznáme ako veľkého detailistu, ani sa nečudujemeJ). Lisbeth je totiž vo viacerých scénach úplne nahá. „O umelom ochlpení sa hovorilo neustále, hoci podľa mňa si to väčšina divákov ani nevšimne,“ myslí si Rooney. Nuž, teraz už hej, milá RooneyJV novém filmu jsem musela nosit paruku na intimních místech, přiznala Rooney Maraová

Jedna z vecí, na ktorých Fincherovi záležalo, bola farba parochne.  „V knihe mala Lisbeth pôvodne blond vlasy, ktoré si farbila, takže sme dali vyrobiť intímnu parochňu v sýto blod farbe, aby to sedelo,“ dodala Rooney.

Ak by ste sa chceli presvedčiť o tom na vlastné oči a navyše skôr ako všetci ostatní na Slovensku, máme pre vás tip. Už dnes večer budú celebrity čítať z jednotky Muži, ktorí nenávidia ženy – Ľuboš Kostelný, Tamara Heribanová, Marián Slovák, Danica Jurčová, Petra Bernasovská a Dado Nagy. O 21:00 v kníhkupectve Martinus na Obchodnej 26 rozdajú aj 100 lístkov na špeciálnu projekciu nového filmu Muži, ktorí nenávidia ženy. O vyše týždeň skôr ako bude oficiálna premiéra!