bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skFantasy séria Kniha prachu pokračuje. Tajné spoločenstvo

Philip Pullman sa vo svete preslávil trilógiou Temné hmoty, za ktorú získal aj viaceré ocenenia. Podľa knihy Zlatý kompas nakrútili rovnomenný film v réžii Chrisa Weitza s hviezdnym hereckým obsadením. Na tejto sérii vyrastali mnohí mladí čitatelia a teraz vychádza Pullmanovi nová séria Kniha prachu.

Prvý diel La belle sauvage vyšiel v slovenčine pred dvomi rokmi a teraz pribudol druhý s názvom Kniha prachu – Tajné spoločenstvo. Táto trilógia rozpráva príbeh o mladom chlapcovi Malcomovi, ktorý sa vďaka svojej zvedavosti pripletie tam, kam nemá. Osud ho spojí s Lyrou a rozhodne sa ju za každú cenu ochrániť pred nebezpečenstvom.
A propos, Lyra je aj hlavnou postavou série Temné hmoty a je zaujímavé toto prepojenie, aj pohľad do minulosti.

V novej druhej časti série Kniha prachu sa posúvame o 20 rokov neskôr od tej prvej. Vtedy sa Lyra ocitla na začiatku rušnej cesty svojho života. V Tajnom spoločenstve ju spoznávame ako Lyru Zlatoústu. Už dávno nie je dieťa... Lyrin vzťah s jej démonom Pantalaimonom sa natoľko komplikuje, že sa obaja dostávajú na miesta a do zložitých situácií, o akých by sa im ani nesnívalo.
Aj Malcolm, ktorý sa kedysi odhodlal zachrániť maličkú Lyru pred povodňou a prenasledovateľmi, sa vydáva na cestu, teraz už ako zrelý muž so zmyslom pre povinnosť a s túžbou konať správne. Ich nebezpečné a dobrodružné cesty vedú naprieč Európou až do Ázie za strateným mestom démonov, tajomstvami púšte a záhadou tajomného prachu.

Pozrite si BOOKtrailer:

Druhý diel série Kniha prachu – Tajné spoločenstvo, a vlastne celá séria je veľmi nápaditá dobrodružná série, v ktorej sa opäť ukazuje Pullmanov talent vytvoriť strhujúci príbeh. Okrem akcie, dobrodružstva a fantasy sveta je to však aj skvelý pohľad na to, ako možno porozumieť sebe samému. Ako pochopiť okolitý svet, vyznať sa v ňom a nestratiť sa...
Okrem úžasnej imaginácie sa Pullman predviedol opäť ako výborný rozprávač, štylista, ktorý vás vtiahne do príbehu a vy máte pocit, že každá jedna veta spieva.

Philip Pullman je britský autor fantasy literatúry. Už v detstve stratil otca, ktorý bol pilotom R.A.F. Vyrastal len s matkou, nevlastným otcom a dedom, ktorý pôsobil ako duchovný na anglickom vidieku. Pullman študoval v Oxforde na Exeter College, potom pár rokov učil angličtinu na strednej škole, neskôr sa stal asistentom na Westminster College v Oxforde. Do povedomia čitateľov sa zapísal sériou Sally Lockhart, ale svetový úspech získal až trilógiou Temné hmoty (IKAR 2007, 2018). Prvý diel s názvom Zlatý kompas sa dočkal aj filmového spracovania s hviezdnym hereckým obsadením – Nicole Kidmanovou a Danielom Craigom. Philip Pullman získal za svoju tvorbu niekoľko významných ocenení, predovšetkým cenu Nibbie a Whitbreadovu cenu za najlepšiu britskú knihu roka.


Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Boris Farkaš:

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.