bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe iBux.skEurópa. Najkrajšie výlety

„O cestovaní mnohí uvažujú ako o najlepšej investícii. Aj keď stojí isté prostriedky, robí nás bohatšími,“ tvrdí cestovateľ Juraj Kucharík. „Predsa len, nadobudnuté zážitky, poznatky a skúsenosti nám nikto nemôže zobrať. Letecké, autobusové či železničné spoločnosti sa predbiehajú v boji o zákazníka s najvýhodnejšími ponukami. Sami doma si cez internet môžeme pohodlne zabezpečiť a uhradiť cestovné lístky, ubytovanie, prenajať si auto v cieľovej destinácii či objednať vstupenky do múzeí a galérií, aby sme sa vyhli dlhým radom tvoriacim sa pred svetovými kultúrnohistorickými pamiatkami.“

Aj preto napísal pre vydavateľstvo Dajama výborného turistického sprievodcu, aký nám tu už dlho chýbal.
Prvý diel nového a bohato ilustrovaného sprievodcu po Európe obsahuje pätnásť výletov po európskych mestách a oblastiach v rámci deviatich krajín.
Názov je jednoduchý a jasný: Európa – Najkrajšie výlety.

Ponúka obraz o vybraných miestach a motivuje k ich návšteve.

To najlepšie z Toskánska
V jadre Uhorského kráľovstva
Naprieč Moravou
Do štyroch najväčších miest Bavorska

To je len pár kapitol-výletov. Kniha vás zavedie do deviatich krajín – Česko, Maďarsko, Rakúsko, Poľsko, Nemecko, Taliansko, Portugalsko, Grécko a Spojené kráľovstvo.

Sprievodca Európa – Najkrajšie výlety je prioritne určený na jednodňové či víkendové návštevy mies a všetky výlety vychádzajú z vlastnej skúsenosti autora, v rámci ktorej sa potvrdzuje fakt, že nemusíme mať plnú peňaženku peňazí na ich absolvovanie.
Autor Juraj Kucharík vybral miesta, kam sa možno zo Slovenska výhodne dopraviť letecky, vlakom či autobusom (ba dokonca aj na bicykli). Väčšina výletov má charakter okružných jázd, ktoré môžete spolu s rodinou či priateľmi jednoducho absolvovať tiež autom.

Objednajte si novinku Európa – najkrajšie výlety.

Námestie Stary Rynek, Poznaň

V turistickom sprievodcovi je predstavených takmer osemdesiat miest a lokalít. Z miest sú uvedené najvýznamnejšie pamiatky a lokality, ktorých návšteva je usporiadaná do formy prechádzok.
Šesť vybraných miest - Praha, Budapešť, Viedeň, Rím, Lisabon a Atény - je spracovaných ako samostatný výlet ideálny na predĺžený víkend.

Návštevy európskych miest v rámci predĺženého víkendu sa stali veľmi populárne. Okrem poznávacích ciest mnohí tiež cestujú do zahraničia za prácou, za rodinnými príslušníkmi či za návštevou rôznych podujatí.
Aj im je určená knižka Európa – Najkrajšie výlety. Nemusíte sa striktne držať navrhnutých trás, môžete ich tiež kombinovať. Autor cielene vybral susedné krajiny Slovenska, resp. tranzitné krajiny, cez ktoré sa často cestuje na dovolenky, a tak sa v nich možno zastaviť na výlet.

Zámok Lednice

Pozrite si úryvok z knihy Európa – Najkrajšie výlety:

Lednicko-valtický areál (UNESCO)

Tento pozoruhodný krajinný celok neďaleko hraničného mesta Břeclav patrí k najväčším tzv. komponovaným krajinám v Európe. Od roku 1996 je na Zozname UNESCO. Oblasť, sformovanú v priebehu 18. a 19. storočia do podoby prírodného parku, tvorí viacero kultúrnych a prírodných pamiatok. O túto úpravu sa postarali členovia šľachtického rodu Lichtensteinovcov. K najznámejším pamiatkam patria zámky v obciach Lednice a Valtice.

Zámok Lednice získal dnešnú podobu rozsiahlou prestavbou pôvodného renesančného zámku. Úpravu v 19. storočí poňali stavitelia v historizujúcom novogotickom slohu a dotkla sa predovšetkým výzdoby fasád a interiéru zámku – pribudli kazetové stropy, nábytok či mramorové krby. Súčasťou zámku je aj Kostol sv. Jakuba staršieho či palmový skleník. Obľúbeným cieľom návštevníkov parku, ktorý  sa rozprestiera za zámkom, je minaret. Viac ako 60 m vysoká rozhľadňa ponúka krásny výhľad na okolie.

Asi 6 km dlhá Bezručova aleja spája Lednice s vinohradníckym mestečkom Valtice. Nachádza sa tu ranobarokový Kostol Nanebovzatia Panny Márie a južne od námestia je situovaný zámok. Pôvodne gotický hrad prestavali v renesančnom a neskôr v barokovom slohu. Za zámkom sa nachádza park ideálny na prechádzky a oddych.

K ďalším pozoruhodným kultúrnohistorickým a stavebným pamiatkam areálu patria súsošie Tri Grácie, novogotická Kaplnka sv. Huberta, Janův hrad – umelá zrúcanina z 19. storočia, empírový lovecký zámok Pohansko, Apolónov chrám, Dianin chrám, klasicistická Kolonáda na Rajstně s vyhliadkovou terasou či Maurská vodáreň.

Milan Buno, 20.5.2017

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.