bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skElon Musk. Fascinujúci životopis o geniálnom technologickom podnikateľovi

Toto je obsiahly a detailný životopisný príbeh technologického magnáta, ktorý formuje a ovplyvňuje svet. Je osobný, miestami až intímny. Podrobný v jeho podnikateľskej sfére. Tesla, SpaceX, OpenAI, či Twitter.
Portrét Elona Muska od životopisca, ktorý už dokázal zaujať inými biografiami Waltera Isaacsona.
Elon Musk.

 „Elon Musk mi umožnil, aby som ho dva roky sledoval, pozval ma na svoje stretnutia, doprial mi desiatky rozhovorov a neskorých konverzácií, poskytol mi e-maily a textové správy a povzbudil svojich priateľov, kolegov, rodinných príslušníkov, nepriateľov a bývalé manželky, aby sa so mnou porozprávali. Nepožiadal ma o prečítanie tejto knihy pred jej vydaním ani ju nečítal či nijako ju neriadil,“ tvrdí autor Walter Isaacson.

Keď bol Elon Musk malý, žil v Južnej Afrike a pravidelne ho šikanovali spolužiaci. Jedného dňa ho skupinka zhodila z betónových schodov a kopala doňho, až mu z tváre zostala opuchnutá kopa mäsa. Týždeň ležal v nemocnici. Fyzické jazvy však boli zanedbateľné v porovnaní s citovými, ktoré mu spôsobil jeho otec, darebák, inžinier a charizmatický fantasta v jednej osobe.
Keď sa Elon vrátil z nemocnice domov, otec mu vynadal. „Musel som hodinu postojačky trpieť, keď na mňa kričal, nazýval ma idiotom a hovoril mi, že som jednoducho nanič,“ spomína.

Otcov vplyv na jeho psychiku pretrváva až dodnes. Z Elona sa stal tvrdý, ale aj zraniteľný muž s dušou večného dieťaťa, mimoriadne vysokou toleranciou voči riziku, túžbou po dráme, epickým zmyslom pre rôzne misie a maniackou náruživosťou, ktorá je bezcitná a niekedy deštruktívna.

Rád sa sústredil na prácu. K zvyšku života občas pristupoval ako k nepríjemnému rozptýleniu. „Samotné množstvo času, ktoré som trávil v práci, bolo také extrémne, že bolo veľmi ťažké udržať si akýkoľvek vzťah,“ priznáva. „SpaceX a Tesla mi dali zabrať aj individuálne. Venovať sa obom spoločnostiam naraz bolo takmer nemožné. Takže som takmer neustále pracoval.“

Isaacsonov vyše 700-stranový životopis Elon Musk ide riadne do hĺbky, cítiť v nej autorovo majstrovstvo, vie vystihnúť podstatu, vytiahnuť zaujímavé momenty, dokáže ich podať...no možno až pričasto necháva priestor Muskovi, aby „predal“ svoju vlastnú predstavu. Svoje videnie a chápanie sveta.
Napriek tomu stojí táto biografia za prečítanie, či už máte radi Elona Muska, neznášate ho alebo je vám ukradnutý. Pretože je to príbeh neobyčajného muža so všetkým dobrý a zlým, čo v sebe ukrýva. Geniálneho chlapíka, ktorý veľa dokázal a ešte o ňom budeme počuť.
Napokon, Walter Isaacson tak trochu nastavil vzor písania životopisov. Najmä v neopakovateľných biografiách Leonarda da Vinci, Benjamina Franklina, Einsteina, či Steva Jobsa.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.