bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skElektronický papier priťahuje (4.2.2009)

Elektronický papier priťahuje  Získava si čoraz viac fanúšikov

Ľudia sa opäť vracajú k čítaniu kníh a môže za to elektronický papier. Displeje z elektronického papiera sú oveľa tenšie, ľahšie a pružnejšie ako dnešné monitory na počítačoch alebo displeje na mobiloch. Zlepšila sa aj výdrž - napojené na batériu vydržia funkčné oveľa dlhšie ako akékoľvek iné zobrazovacie zariadenie. Čo je však najväčšie plus – tento materiál neunavuje oči a nekazí zrak. Pri zobrazení sa vyrovná papieru.
Prvá bola spoločnosť Sony, keď v septembri 2006 predstavila svoje zariadenie Sony Reader. Je trochu väčšie ako dlaň a jediné, čo dokáže, je obracať virtuálne strany na obrazovke z elektronického papiera. Aj tak spôsobilo revolúciu podobnú tej, keď prišla spoločnosť Apple s MP3 prehrávačom iPod. Státisíce Američanov sa pustili opäť do čítania kníh. Už ich však nemajú uložené vo svojej knižnici, ale na jednej malej SD karte, ktorá sa vkladá do Sony Readera.

Po Sony Reader prišli desiatky ďalších zariadení na čítanie kníh. Čítačka Kindle od firmy Amazon.com však priniesla ďalšiu novinku – čítanie novín. Čitateľom sa v zariadení objavia vždy ráno nové vydania ich obľúbených denníkov. O niekoľko dní sa na trhu objaví čítačka Plastic Logic, ktorá dokáže naraz zobraziť celú stranu novín vo veľkom formáte.

U ľudí si podľa informácií magazínu získavajú obľubu aj audioknihy, knihy na počúvanie. Najčastejšie zaznievajú v autách počas cesty do alebo z práce, mladší si ich prekopírujú do MP3 prehrávačov alebo iPodov. Klasické vydavateľstvá preto postupne zahŕňajú do svojej ponuky aj audioknihy. Na Slovensku si tak môžete vypočuť napríklad svetový bestseller Harry Potter a Kameň mudrcov, fantasy knihu Zlatý kompas, Coelhovho Alchymistu, ale aj príbeh slovenskej bestselleristky Táni Keleovej-Vasilkovej Modrý dom.
Všetky tieto tituly vyšli aj v knižnej podobe.

Zdroj: InformationWeek
Foto: Oilandglory.com