bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







České e-knihy nebudú, nikto ich nechce. (22.2.2011)

České e-knihy Ako je na tom Slovensko?

České vydavateľstvá sa nachádzajú v podobnej situácii, ako pred desiatimi rokmi hudobné spoločnosti. Sú konfrontované s novou technológiou elektronického čítania a pozerajú sa na ňu nedôverčivo. Hudobný priemysel vtedy pokrok ignoroval, čo sa mu nevyplatilo a dnes už stratené pozície ťažko dobehnúť. Ako sa zachovajú knižní vydavatelia?
České e-knihy Jeden rozdiel si treba uvedomiť hneď na začiatku. CD-čko sa dá skopírovať do digitálnej podoby v priebehu pár minút, no zdigitalizovať knihu je oveľa ťažšie, či už technologicky, tak aj časovo. Pirátom sa podobná námaha nemusí vyplatiť, tvrdia vydavatelia.
Najväčším svetovým obchodníkom s elektronickými knihami je Amazon, ktorý v roku 2007 začal predávať vlastnú čítačku Kindle a koncom vlaňajška z nej predal už viac kusov ako napríklad kníh s Harrym Potterom. Slovenské či české knihy na Amazone však nájdete len ťažko – Amazon ani Apple nemajú o naše trhy záujem. Sme príliš malí a pomerne nezaujímaví. Vydavatelia, ale najmä čitatelia sa môžu hnevať, no na rozhodnutí týchto gigantov sa nič nemení.

Vydavatelia nemajú s e-knihami skúsenosti a boja sa, že ak nebudú DRM (elektronická ochrana proti kopírovaniu) používať, budú okrádaní,“ tvrdí Martin Lipert z obchodu eReading.cz. DRM vyžaduje asi polovica z hŕstky vydavateľov vydávajúcich elektronické knihy. Mnohí vydavatelia nemajú s autormi dohodnuté práva na vydávanie elektronickej verzie a až zmluvy uzatvárané v posledných mesiacoch počítajú s oboma verziami.

Predaje e-kníh v Česku – napríklad v prípade spomínaného eReading.cz - len ťažko pokryjú náklady na hardvér a hosting a návratnosť investícií očakávajú tak o dva roky. Nie všetci sú však takí optimistickí a niektorí kníhkupci či vydavatelia považujú e-knihy za „kuriozitu pre technologických nadšencov“. Podobne je to na slovenskom trhu, kde začali predávať elektronické knihy Martinus a Rajknih.sk. Noviniek je však veľmi málo, často ide o knihy s vypršanými autorskými právami, zväčša len domáci autori a chýbajú viaceré väčšie vydavateľstvá. Martinus ponúka napríklad 106 kníh, česko-slovenský projekt Rajknih.sk oveľa viac, no často ide o okrajové, málo zaujímavé tituly. Len ťažko budete medzi nimi nachádzať súčasné bestsellery, či svetoznáme mená ako Grisham, Cook, Rowlingová, Coelho ai.
Problém je ten, že na trhu sa dá už kúpiť viacero typov čítačiek, ktoré podporujú rôzne formáty, ale nikto nevie, čo je primárne, na čo sa zamerať. „Navyše necítim žiadny dopyt,“ tvrdí Jan Kanzelsberger z jednej z najväčších sietí kníhkupectiev v Česku. Žiadnu revolúciu neočakáva, no podobný prístup vydavateľov sa nemusí v budúcnosti vyplatiť. „Je to priama podpora čierneho trhu. Kam myslíte, že sa obrátia majitelia čítačiek? Je to to isté ako s hudbou a nikam to nevedie,“ myslí si publicista Daniel Dočekal, ktorý prevádzkuje web o elektronických knihách bookz.cz.

České e-knihy Netreba samozrejme riešiť otázku, či elektronické knihy nahradia klasické. Čítanie papierovej knihy je taký unikátny zážitok, že sa ľudia len ťažko vzdajú. No e-knihy môžu byť zaujímavým doplnkom a pridanou hodnotou. Dnes sú však pre vydavateľov len investíciou navyše, ktorá sa tak skoro nevráti a nie je ani jasné, či sa vôbec vráti. Slovenský trh je malý, dopyt minimálny...na toto sa však nechce spoliehať vydavateľstvo Ikar, ktoré už tento polrok spustí ako najväčšie slovenské vydavateľstvo predaj e-kníh.

Zdroj a foto: Amazon, Aktualne.cz, Ikar