bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skDominik Dán napísal List zo záhrobia

DD. Dominik Dán. Alebo tiež dávka detektívnej drogy. Tak potom DDD :)

Tento TOP autor detektívok zásobuje svojich čitateľov už trinásť rokov pravidelnou dávkou napätia a zločinov z prostredia Nášho mesta.
Práve vychádza 26. krimi román bývalého kriminalistu s názvom List zo záhrobia.

List zo záhrobia
List zo záhrobia sa odohráva na úplnom začiatku deväťdesiatych rokov. Začína sa nová éra v dejinách nášho štátu, staré socialistické štruktúry sa rúcajú, nastupuje demokracia so všetkými kladnými aj zápornými dopadmi na bežných ľudí, policajtov nevynímajúc.
VB – Verejná bezpečnosť sa pretransformovala na Policajný zbor, ale otázka, kto ho bude tvoriť, vyriešená nie je. Stanú sa zo všetkých príslušníkov zo dňa na deň policajti? Čaká funkcionárov a politicky aktívnych príslušníkov odchod do civilu?
Doplatia na nové zmeny aj skúsení renomovaní kriminalisti, ako je komunista Eduard Burger, alebo ich nový režim omilostí?
Dilemu vyrieši osudové rozhodnutie novozvoleného prezidenta. Uvedie sa neuváženým, krátkozrakým činom – vyhlási širokú amnestiu. Nočné ulice Nášho Mesta sa presýtia ľudským odpadom, novodobí detektívi dostanú šancu poupratovať, dokázať spoločnosti svoju opodstatnenosť. Všetko sa mení, nová demokratická doba prináša nové vraždy, ktoré svojou brutalitou a beštiálnosťou ďaleko prevyšujú staré socialistické.
No všetko so všetkým súvisí, tieň minulosti sa vznáša nie len nad detektívmi, ale aj nad vrahmi. Na otázku, komu svitá na lepšie časy, zatiaľ nevie odpovedať nikto, všetko ukáže budúcnosť.

Najobľúbenejšie postavy
Sú čudné, jedinečné, z mäsa a kostí. Musíte si ich zamilovať. Partia vtipných vraždárov, ktorí odľahčujú stres, strach a pach mŕtvol z márnice svojským humorom.
Richard Krauz je detektív oddelenia vrážd. Mladý ambiciózny a príťažlivý. Obľúbenec starého Eda Burgera, ktorý ho zasväcoval ako prvý do detektívnej práce. Odolný voči zvádzaniu podsvetia, nie však proti zvádzaniu žien. Niet sa čo čudovať, baby na neho letia ako osy na med :)
Z duše neznáša písanie správ, hoci oplýva nevšedným literárnym talentom. Má hlboké encyklopedické vedomosti – najmä z medicíny a botaniky.  
Jozef Fischer je Krauzov parťák a priateľ prezývaný Chosé. Oplýva južanským šarmom a zmyslom pre čierny humor. Pri zvádzaní žien je neodolateľný. So svadbou je to už ťažšie. Nepolapiteľný ľahtikár, no keď ide do tuhého, skvelý detektív.
Edo Burger je jeden z najcharizmatickejších detektívov oddelenia vrážd. Patrí k nemu neodmysliteľný oblak dymu. Stále je mimoriadne ľudský, hoci má všade naokolo zlobu, vraždy, násilie. Vďaka svojej nekompromisnej povahe, zmyslu pre humor a férovosti sa teší obrovskému rešpektu nielen vo vedení polície, ale aj v podsvetí.
Ivan Mikovič, prezývaný Tlstý Váňa, si vychutnáva život...najmä v tuhej podobe. Každý deň potrebuje mega porciu tresky, či tlačenky. Je to však aj dobrý detektív.
Oto Hanzel je ďalší z generácie starších „vraždárov. Obetavý manžel a milujúci otec. Vo viacerých románoch je po boku Burgera. V ťažkých situáciách ale aj z nudy sa odreagováva rutinným čistením svojej zbrane.  V románe „Knieža smrť“ prichádza o manželku.
Pavol Kukučka je jeden z najmladších detektívov, prezývaný aj Kuky. Ovláda bojové umenia a vraždári ho vo viacerých vyhrotených situáciách majú radi po ruke. Miluje rastliny, najmä tie, ktoré majú vraždári v kancelárii.
Petra Pergnerová je nebezpečne krásna, nebezpečne múdra a nebezpečne odvážna detektívka oddelenia vrážd.  K vraždárom nastupuje v románe „Nehanebné neviniatko“, v románe „Na podpätkoch“ zas rozdáva svadobné oznámenia.
Ivan Canis je bývalý príslušník ŠtB, detektív na oddelení vrážd. Jedna z najdôležitejších postáv v prípade „Červený kapitán.“ Tajomný muž, ktorého nedokážete odhadnúť a málokto mu dôveruje, keďže vždy hrá na obe strany.
Mjr. Alexander Mayor je šéf oddelenia vrážd, ktorý na vraždárov síce s radosťou nahuláka, ale vždy im podrží chrbát, keď na nich tlačí vrchnosť, alebo médiá.
Mudr. Lengyel je súdny lekár. Pozná smrť zo všetkých strán, vo všetkých možných polohách, v každom veku, bez rozdielu pohlavia a vierovyznania. A aj keď je jeho správanie veľmi svojrázne, na jeho odhad a vedomosti sa vraždári môžu vždy stopercentne spoľahnúť.
Boss je Krauzov priateľ z detstva, informátor a neskôr jeden z najvplyvnejších ľudí z podsvetia „nášho mesta“.

Dominik Dán
Viac ako 25 rokov sa zaoberá vyšetrovaním zločinov. Osobné kontakty s vrahmi, lupičmi, únoscami a inou „lepšou spoločnosťou“ mu umožnili pochopiť nepísané zákony podsvetia. Z bohatých skúsenosti čerpá pri písaní mrazivo autentických detektívnych príbehov, tak je to aj v novinke List zo záhrobia.
Podľa románu Červený kapitán bol nakrútený úspešný akčný film.
Predchádzajúcou knihou s poradovým číslom 25, Cigaretka na dva ťahy, prekonal hranicu milión predaných výtlačkov, čo svedčí aj o silnej a vernej fanúšikovskej základni. Pri príležitosti pokorenia významného míľnika ich preto spolu s vydavateľstvom prekvapil zberateľskou a limitovanou edíciou románu s obalom od karikaturistu Danglára.

Milan Buno, literárny publicista

 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.