bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skDokážete prehodnotiť svoje názory, ak sa menia okolnosti?

Dobre počúvať neznamená len menej rozprávať. Ide o súbor zručností, ktoré sa týkajú kladenia otázok a odpovedania. Kľúčové je už prejaviť väčší záujem o stanovisko druhého, nesnažiť sa hodnotiť jeho postoj ani dokázať svoj vlastný. Všetci sa môžeme v počúvaní zlepšiť, ak budeme klásť naozaj zvedavé otázky, za ktorými sa neskrýva zámer opravovať, zachraňovať, radiť, presviedčať či zlepšovať...

Ešte si to premysli je bestseller od svetoznámeho psychológa Adama Granta, ktorý už napísal štyri knižné hity a jeho prednášky z konferencií TED majú viac ako 20 miliónov videní.

Inteligencia sa zvyčajne považuje za schopnosť myslieť a učiť sa. V dnešnom rýchlo sa meniacom svete sú však čoraz dôležitejšie iné kognitívne schopnosti, a to schopnosť prehodnotiť svoj názor a odnaučiť sa staré vzorce uvažovania. Znie to jednoducho, ale má to háčik.

Je predsa omnoho pohodlnejšie presviedčať sa o vlastnej pravde, ako trápiť sa pochybnosťami.
Je príjemnejšie počúvať iba tie názory, vďaka ktorým sa cítime neomylne, namiesto myšlienok, ktoré našu pravdu spochybňujú. Nesúhlas totiž pričasto vnímame skôr ako hrozbu pre svoje ego, než ako príležitosť naučiť sa niečo nové. A úspešnú diskusiu komplikuje ďalší paradox – čím sme bystrejší, tým menej vidíme vlastné obmedzenia.

Psychológ Adam Grant v knihe Ešte si to premysli ponúka návod, ako uprednostniť duševnú flexibilitu pred tvrdohlavosťou. Ukazuje nám, prečo je dôležité zachovať si otvorenú myseľ, pochybovať o svojich pravdách a klásť si otázky. Lebo len tí najlepší sú schopní zmeniť svoje stanovisko, prehodnotiť vlastný názor a neboja sa kritiky. Ak poznanie posilňuje, potom vedomie, že nevieme všetko, z nás robí múdrejších.

Keď zistíme, že sa môžeme mýliť, typická obrana znie: „Mám právo na svoj názor.“ Rád by som vás opravil. Áno, máte právo na názory vo svojej hlave. Ak sa však rozhodneme prezentovať názor nahlas, nazdávam sa, že je našou zodpovednosťou ukotviť ho v logických faktoch, vysvetliť okoliu svoje argumenty a názor zmeniť, ak získame presvedčivejšie dôkazy.

Prečítajte si napríklad, ako padol BlackBerry a vzlietol Apple, práve kvôli tomu, že šéf BB odmietol upraviť svoj názor, pohľad na trh, hoci všetko hovorilo proti nemu. V článku Sila pochybností. Príbeh ako BlackBerry zlyhal a Apple vzlietol.

„Autor láskavo provokatívne otvára okno do neznáma a ponúka techniky ako prinútiť hlavu zostať zvedavou, odhadzovať staré pravdy či plány a pátrať po nových,“ hodnotí knihu šéf Martinusu Michal Meško. „Upozorňuje však, aby sme v prvom rade rozmýšľali ako vedci: stanovili si hypotézy a overovali ich na dátach, pretože to nám umožní ľahšie aktualizovať náš pohľad na veci, keď objavíme ďalšie fakty. Naučme sa užiť si pocit, keď sme sa mýlili, pretože to znamená, že sme sa naučili niečo nové.“

Adam Grant

Pôsobí na Whartonovej škole v Pennsylvánii ako odborník na organizačnú psychológiu. V rebríčku hodnotenia študentmi sa už siedmy rok umiestnil na prvom mieste. V praxi svojich klientov učí, ako naštartovať motiváciu a viesť tvorivejší a plnohodnotnejší život.
Kniha Ešte si to premysli vychádza vo vydavateľstve Ikar.

Je autorom štyroch bestsellerov, ktoré viedli v rebríčkoch New York Times. Záznamy z Adamových prednášok na konferenciách TED majú na internete viac ako 20 miliónov pozretí. Je takisto autorom úspešného podcastu WorkLife with Adam Grant. Medzi jeho klientov, či už ako autora alebo konzultanta, patria Google, Národná basketbalová liga, Bridgewater a Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov.
Žije vo Philadelphii s manželkou Alison a tromi deťmi.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.