bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skDobrá sestra, z ktorej budete očarení...

Vedci dnes tvrdia, že do siedmich rokov života si netvoríme reálne spomienky, ale ja si pamätám veľa z toho roku, keď som mala päť. Spomienky na mamu, mňa a Rose, ako sme sa zobúdzali pri čvirikaní vtákov, natiahli si oblečenie a ponáhľali sa na autobusovú zastávku. Boli sme také nadšené, že sme skoro vždy prišli ešte skôr, ako knižnicu otvorili. Čas sme si krátili na lavičke vonku alebo, ak pršalo, schúlené pod markízou a dočítavali sme svoje knihy, kým sa dvere knižnice neotvorili...

Dobrá sestra spája romantiku, napätie, rodinnú drámu, no dokáže aj pobaviť a rozosmiať vás. Obľúbite si jej postavy, preniknete im pod kožu. A pochopíte, že niekedy vie ticho hovoriť oveľa jasnejšie, naliehavejšie a možno aj zlovestnejšie ako slová.

Fern Castleová je utiahnutá mladá žena, ktorá pracuje v miestnej knižnici. So svojím dvojčaťom, sestrou Rose, sa stretáva trikrát do týždňa u nej doma na večeri. Neznáša totiž davy ľudí, jasné svetlá a silný hluk a takto jej to najlepšie vyhovuje. Fern má dôsledne zorganizovaný život a akákoľvek zmena v zabehanom rytme môže mať pre ňu nebezpečné následky.

Keď zistí, že jej sestra Rose túži po dieťatku, ale nemôže otehotnieť, vidí to ako šancu odvďačiť sa jej za všetko, čo pre ňu dosiaľ urobila, a rozhodne sa darovať sestre svoje dieťa. Musí už len nájsť budúceho otca. Táto misia v základoch otrasie životom, ktorý si Fern starostlivo vybudovala, rozvíri temné vody minulosti a na povrch sa vynoria tajomstvá, ktoré mali ostať navždy pochované.

Udalosti sú podávané striedavo z pohľadu oboch sestier a postupne menia príbeh a aj naše vnímanie hlavných hrdiniek. Až na úplnom konci budeme schopní odpovedať na otázku, ktorá z nich je tá „dobrá sestra.“

Príbeh Dobrá sestra má svoju dynamiku, tajomno a určite sa dotkne aj vášho srdce. Najmä zraniteľnosť a tak trochu naivná povaha hlavnej hrdinky. Sally Hepworthová píše naozaj vynikajúce príbehy, ktoré sú dojímavé, silné, súčasne aj napínavé a prinútia vás zamyslieť sa nad vecami, nad ktorými ste dovtedy neuvažovali.

Zakaždým, keď siahnem po skvelých románoch Sally Hepworthovej, som úplne očarená. Páčilo sa mi, ako som pri čítaní tejto knihy čoraz lepšie spoznávala obe sestry, pričom sa moje pocity voči nim vyvíjali, menili a miešali. Ku koncu som sa od tohto príbehu nevedela odtrhnúť,“ tvrdí Nicola Moriartyová, autorka knihy You Need To Know.

Sally Hepworthová

Úspešná austrálska autorka siedmich románov. Posledný, ktorý zožal okamžitý úspech, je práve titul Dobrá sestra. V roku 2021 získal austrálsku literárnu cenu Dawitt Award udeľovanú za najlepšiu detektívku z pera ženy.

Autorka pôvodne pracovala na oddelení ľudských zdrojov a ako organizátorka podujatí. Písať začala, keď čakala prvé dieťa. Počas druhého tehotenstva napísala svoj druhý a donedávna najúspešnejší román The Secrets of Midwives (v slovenčine vyšiel pod názvom V spleti tajomstiev). Aj k napísaniu posledného románu ju inšpirovali deti – jej dcérky –, ako sa priznáva v závere knihy.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.