bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skDo hĺbky. Objavte svet vo veľrybe

Pred niekoľkými rokmi som pomáhala zatláčať vráskavca dlhoplutvého, ktorý uviazol na plytčine, naspäť do mora. Hneď nato som však bola svedkom, ako ho vlny opäť vyplavili na breh a ako sa zadusil pod vlastnou váhou. Trvalo tri dni, kým veľryba uhynula, a za ten čas sa stala verejnou atrakciou...

Smutný úvod...no zároveň začiatok fascinujúceho rozprávania o ohromujúcom živote veľrýb a o tom, čo nás tieto zvieratá môžu naučiť. Kniha Do hĺbky: Svet vo veľrybe vám v niektorých pasážach vyrazí dych. Prekvapí vás a možno šokuje. Každá strana je nasiaknutá láskou k prírode, krásnymi detailmi, ktoré potešia...no zároveň vystrašia.

Šéfredaktorka pre detskú literatúru a non-fiction vo vydavateľstve Ikar Lucia Hlubeňová:

„Rebecca Giggs podáva svoje osobné skúsenosti a vedecké poznatky veľmi pútavým spôsobom. Ak si myslíte, že viete o veľrybách pomerne dosť, táto kniha vás vyvedie z omylu. Dočítate sa v nej o veľrybách, ktoré sú také zriedkavé, že im vedci nedali ani meno. Alebo o veľrybách, ktoré zmenili chemické zloženie atmosféry. Priznám sa, že knihu som nevedela pustiť z rúk a dovolím si tvrdiť, že je to pre mňa jedna z najlepších tohto roku, ktoré som prečítala. Vrelo ju odporúčam,“ odkazuje šéfredaktorka L.Hlubeňová.

Kniha spája prírodovedu, filozofiu a ďalšie vedné disciplíny a snaží sa nájsť odpovede na otázky:

  • Ako veľryby vnímajú ekologickú zmenu?
  • Ako ľudské technológie prenikli do kultúry veľrýb a ako ju zmenili?
  • Čo nás môže pozorovanie veľrýb naučiť o zložitom, krehkom a nádhernom živote?

Dozviete sa o veľrybích piesňach, ktoré sa šíria po celom svete v pravidelných vlnách ako popové skladby. Vyberiete sa do Japonska na palubu lode, ktorá loví veľryby, a ponoríte sa do najhlbších morí, aby ste zistili, ako sa plastové znečistenie šíri v podmorskom prostredí.

Autorka ponúka živý opis prírodného sveta a zároveň jasne definuje a do hĺbky analyzuje výzvy, ktorým ľudia čelia, keď sa snažia vcítiť do iných živých tvorov a pochopiť svoje miesto na planéte.

Kniha Do hĺbky: Svet vo veľrybe získala viaceré ocenenia, napríklad v roku 2021 Medailu Andrewa Carnegieho za výnimočnosť v non-fiction. Bola tiež finalistom Kirkus Prize za non-fiction v roku 2020. Úžasný príbeh o živote veľrýb, ktorý môže všeličo naučiť nás samých. O sebe, o našej planéte, aj našich vzťahoch k iným druhom zvierat. Rebecca Giggs skúma prírodný svet s neuveriteľnou zvedavosťou, vnímavosťou a vie nám to sprostredkovať spôsobom, ktorý si zamilujete. Je citlivá, učí sa, snaží sa pochopiť, píše poeticky, no súčasne má všetko podložené faktami. Posledné desiatky strán tvoria zdroje – rôzne články, knihy, výskumy. Nič nenechala na náhode.

Rebecca Giggs je autorka z Perthu v Západnej Austrálii. Jej práce vyšli v zborníkoch Best Australian Essays (Najlepšie austrálske eseje), Best Australian Science Writing (Najlepšie austrálske vedecké práce), Best Australian Stories (Najlepšie austrálske príbehy), v časopisoch Granta, Aeon, The Atlantic, The New York Times Magazine a Griffith Review. Vo svojej populárno-náučnej tvorbe sa zameriava na to, čo si ľudia myslia o zvieratách a ako s nimi súcitia v čase technologických zmien a ekologickej krízy. Do hĺbky je jej prvá kniha.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.