bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skDnes nie je len Valentín. Ale aj sviatok kniho-darčekov!

Áno, 14.február je síce sviatkom zamilovaných, ale nielen to. Nás knihomilov teší, že dnešný deň je aj Medzinárodným dňom darovania knihy. Tak čo keby sme vám darovali nejakú tú knihu?:-)

International Book Giving Day si pripomínajú po celom svete, vlani sa doň zapojilo asi 30 európskych krajín. Cieľom akcie je podporiť vzťah detí k čítaniu...a k tomu sa veľmi radi pridáme. Keby sme Den danoravia knihymohli dať like, tak poriadny LIKE:-)

Ak sa chcete zapojiť aj vy, stačí darovať niektorému z detí knižku. Novú alebo staršiu, na tom nezáleží.
Prípadne nechajte knihu v čakárni detského lekára, v detskom centre, zastavte sa v niektorej škôlke či centre voľného času. Jednoducho vyberte knihu a nechajte ju na mieste, kde sa k nej môže dostať dieťa. Vyberte však niečo zábavné, milé, nič kontroverzné a dospelácke.
Alebo ešte jeden tip – vezmite banánovú škatuľu, naukladajte do nej knihy, po ktorých už asi nesiahnete a len vám zaberajú miesto, a darujte ich nejakej charitatívnej organizácii, detskému domovu ap.

Darujte knihu
Tak čo, pridáte sa k dnešnému Medzinárodnému dňu darovania knihy?
Autor tohto článku daruje dnes svojim dcéram dve knihy, predškoláčke Kým pôjdem do školy  a škôlkárke jej obľúbenú Barborku a jej zážitky. V pravom stĺpci vedľa článku nájdete zopár ďalších tipov, ktoré sme prelúskali a odporúčame.

Potešte deti...a my potešíme vás.
Darujeme vám knihy. Troch z vás potešíme knižkou, no neprezradíme, akou:-)
Napíšte nám pod tento článok, kedy ste naposledy darovali knihu...či by ste sa dnes zapojili do akcie a darujete nejakú knižku dieťaťu...či vám niekto cudzí daroval knihu (alebo niekto, od koho by ste to nečakali)...jednoducho, podeľte sa o skúsenosti a spomienky súvisiace s darovanými knihami.
Pozorne si ich prečítame a popoludní vyberieme troch z vás, ktorých obdarujeme peknou knižkou.
Tešíme sa. Váš BUX.sk

Milan Buno
14.februára 2014

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Komentáre

(14. februára 2014 v 10:42)
Knihu som naposledy darovala malej 3-ročnej neterke. Najväčšiu radosť nemala zo samotnej knihy, ale z toho že je tá kniha ružová :) Naopak knihu som dostala naposledy od priateľa na Vianoce, bola to nová kniha od Matkina, ktorá mi skompletizovala zbierku :)
(14. februára 2014 v 10:46)
Minulý rok som si dala záväzok, že každý mesiac darujem našej mestskej knižnici knihu a aj sa mi to podarilo. Veľmi rada čítam a všetci doma to dobre vedia, preto mi vždy na vianoce a k narodeninám darujú knihy. Ja tiež rada darujem knihy svojim blízkym s pocitom, že knihou nikdy nič nepokazíš a zároveň sa držím slov Komenského "Kto nemiluje knihy, nemiluje múdrosť.."
(14. februára 2014 v 10:46)
Knihami pravidelne obdarujem najbližších pri rôznych príležitostiach, napr. narodeniny, meniny, vianoce. Už sme ako rodina darovali knihy aj iným deťom. Išlo o knihy, z ktorých moje deti už "vyrástli".
(14. februára 2014 v 10:47)
Knihu som naposledy darovala pred dvoma tyzdnami mojmu synovi, bola to knizka o najlepsich rozpravkovych hrdinoch, velmi sa z nej tesil a naposledy som dostala knihu od mojho manzela :).
(14. februára 2014 v 10:47)
Len celkom nedávno sme darovali nášmu drobcovi knižky Smelý zajko a Smelý zajko v Afrike. Mali sme doma prastarý dotrhaný výtlačok a malému sa knižka tak páčila, že chcel mať svoju vlastnú, novučičkú. Teraz sa z nej učíme naspamäť úryvok na súťaž, tak nám držte palce :-)
(14. februára 2014 v 10:48)
Naposledy som darovala knihu sestričke, švagrovi, kamoške na Vianoce(knihy pod stromčekom nesmú chýbať), ak sa dostanem domov ku svojim knihám tak sa určite zapojím do tejto súťaže, ak nie dnes, tak v blízkej budúcnosti sa určite odhodlám k poslednej možnosti banánovej škatule ;) ... a pevne dúfam, že ak budem zdielať Váš status o dnešnom oveľa krajšom sviatku ako Valentín, moji lúbezní príbuzní si to všimnú a potešia ma dnes nejakým knihodarčekom :)) možno práve kvoli tomu začnem mať aspon trochu rada Valentín .a inak naposledy som bola obdarovaná hned štyrmi knihami na Vianoce .(a vraj Ježiško nakupoval u Vás) :)
(14. februára 2014 v 10:48)
Knihu som darovala včera synovcovi na narodeniny.Mal z nej veľkú radosť.Je o zvieratkách,čo žijú v lese.Ja som dostala naposledy knihu na Vianoce od dcérky.Volá sa Delfíni,Láska a Osud.
(14. februára 2014 v 10:48)
U nás je kniha darom najvzácnejším. Daruje sa stále a každému, rodine, priateľom. S knihou darujeme radosť, dobrodružstvo, kus srdca a fantázie. Nič ma nepoteší tak, ako dobrá kniha a mojich blízkych rovnako.
(14. februára 2014 v 10:49)
Kniha je podľa mňa najvhodnejším darčekom ku každému sviatku, ale pre človeka, ktorý aj číta a nielen kniha zapadne prachom niekde v polici. Deťom som kupovala knihy stále, ale iba najstaršej dcére ostala táto láska k čítaniu. V každej voľnej chvíľke si urobíme pohodlie s voňavou kávou a dobrou knihou.
(14. februára 2014 v 10:50)
My sme naposledy darovali knizky do kniznice.Po smrti nasej krsnej mamy ostalo neskutocne vela knih. Bolo nam luto to vyhodit, pretoze vyhodit knihu je hriech. Tak sme ich vsetky zbalili a darovali sme ich nasej kniznice :-) nadherny pocit na dusi :-)
(14. februára 2014 v 10:51)
Myslím si, že každý kto požičiava knižky ráta aj s takou možnosťou, že sa mu nikdy nevrátia. Čo sa aj mne pár krát stalo :) Ale kedy som naposledy obdarovala človeka? Každé narodeniny kupujem všetkým členom rodiny i kamarátom knižky. A z času na čas ich obdarujem len tak. Knižka je ríša, v ktorej nemyslíš na problémy a podrží ťa nad vodou. Pretože vždy vyhrá dobro nad zlom. Takže z času na čas obdarujem aj bez príležitosti rodinu či kamarátov, pretože chcem, aby verili na zázraky a na lepší život. A kedy som bola obdarovaná ja? Asi pred 3dňami mi kamarát dal knižku na učenie, ktorú už nepotreboval a ja ju teraz dosť potrebujem. Za čo mu veľmi ďakujem. A dátum kedy som JA naposledy darovala knižku? Asi pred mesiacom mojej kamarátke keď prežívala osobnú krízu.
(14. februára 2014 v 10:51)
Knihu mi kúpili vždy len rodinný príslušníci a raz kamarátka, od tej by som to fakt nečakala, keďže ona knihy nečíta. Ja darujem knihy v jednom kuse, najmä svojím deťom, párkrát aj manželovi a aj detičkám v rodine :) Síce väčšina z nich ešte nevie čítať, ale zatiaľ sa tešia aspoň z obrázkov. S mojím najmenším (4r) sme si minulý rok čítali Harryho Pottera :) Počúval, ani sa odo mňa nepohol. Keď som prestala čítať, hneval sa, chcel sám, no nevedel :)
(14. februára 2014 v 10:52)
Naposledy som darovala knižku asi pred 2 týždňami sestre k narodeninám, dnes som si darovala knižku sebe a budem rozmýšľať, ako sa dnes ešte zapojím do tejto krásnej akcie a komu môžem spraviť radosť ...
(14. februára 2014 v 10:52)
Naposledy som darovala knihu asi pre dvoma dňami svojej tete. Vedela som, že rada číta, keďže je už na dôchodku, ale nečakala som, že sa jej až takto poteší. Povedala mi, že vždy od svojich detí a vnúčat dostáva len kozmetiku, ale že nikdy im nenapadne kúpiť jej knihu, pričom ju by to potešilo najviac :) Zlepšilo mi deň, keď som videla, ako knihy dokážu stále a v každom veku potešiť :) A mňa prekvapilo, keď som na Vianoce dostala knižku od priateľovej mamy. Naozaj som to nečakala a ešte väčšie prekvapenie bolo, keď som si balíček roztvorila a bola tam kniha od J. Austen, ktorú úplne zbožňujem. Mám ale pocit, že v tom mala tak trochu prsty aj moja polovička :) Netušila som však, že dnes je taký krásny medzinárodný deň (okrem Valentína samozrejme) :) A ďakujem,že ste ma na to "upozornili". Idem popremýšľať čo a komu by som mohla podarovať. Teším sa z takýchto dní, ktoré robia svet krajším!! :)
(14. februára 2014 v 10:53)
Včera kolegyni =) krásna encyklopedická India - jej cestovateľský sen =) rada robím radosť knihami, o to väčšia je moja, keď sa trafím =) naposledy som dostala knižné prekvapko od priateľa minulý utorok..len tak z lásky (= prvú časť komixu "Muži, ktorí nenávidia ženy"
(14. februára 2014 v 10:53)
Knihy darujem kazdorocne svokre a svagrinej, pretoze su rovnake knihomolky ako ja :-) viem, ze k stastiu im viac netreba, nieje pre nas nic krajsie ako nadychnut sa vone novej knihy. Keby sa dal z tejto vone vyrobit parfum, sme velkoodberatelky :-) Ja som bola prijemne prekvapena nedavno, na istom bazare som pisala na kupu knihy ednej predavajucej. Po 2 dnoch mi napisala, ze mi knihu nepreda ale daruje, pretoze u nich ju tak ci tak nikto necita. A nazaj o par dni mi prisiel balicek. Bola som v miernom.soju kedze knizka vyzera ako nova a este som sa s takym niecim nestretla... A co sa tyka dnesneho dna - ideme s malou dcerkou na den otvorenych dveri do skolky, kedze nato aby do nej zacala chodit jej este rocik chyba. A navstevu spojime prave s prinesenim par detskych kniziek detom. U nas su zatial zbytocne a tam urcite budu v dobrych rukach :-)
(14. februára 2014 v 10:54)
Darovala som knihu dnes ráno, presne 8:00 a to som ani nevedela, že je Medzinárodný deň darovania knihy. Som učiteľka slovenského jazyka a literatúry na základnej škole v Nitrianskom kraji a mojím cieľom je vzbudiť v deťom záujem o knihy. Nechcem sa chváliť, ale počas mojej 5-ročnej praxe na ZŠ najmä vďaka mne začali deti viac čítať. Máme žiačku, deviatačka, nikdy nič neprečítala, až keď som požičala knižku Na vine sú hviezdy. Odvtedy nevie prestať s čítaním, po rady a knihy chodí za mnou a dnes som jej spravila radosť, a jeden výtlačok tejto knižky som jej darovala i s venovaním na pamiatku, očká sa jej zaleskli a ja som dostala to najväčšie objatie na svete. Milujem svoju prácu!
(14. februára 2014 v 10:54)
Mame som darovala knihu Luna našepkava a chystam sa dalšie, lebo taketo ju strašne zaujmaju. Už mam deti odrastené tak možno aj ano aj ked umna sa žiadna kniha nevihodí. Dostala som od švagrinej 2 knihy o aure.Lečivá sila aury a Zmen svoju auru a poviem vam, že to som vobec nečakala a aj na som vianoce som dostala od muža knihu A hory odpovedali ozvenou už je davno prečítaná
(14. februára 2014 v 10:55)
ja som naposledy niekoľko kníh darovala svojím najbližším na Vianoce. Ja som bola obdarovaná dvoma knihami pred týždňom, len tak, pre radosť :)
(14. februára 2014 v 10:55)
Ja veľmi rada upujem mojej dcére knihy, a ona aj veľmi rada počúva keď jej z nich potom čítam. Dokonca si ich veľmi rada prezerá. Teším sa z toho , že má kladný vzťah ku knihám ako ja. A verím , že keď sa naučí čítať bude ich aj čítavať. Môj malý knihmoľ dostáva knihu aspoň raz za mesiac :-D
(14. februára 2014 v 10:55)
Keďže čítanie je mojou vášňou a mám aj svojich obľúbených autorov, rodinní príslušníci sa ma zvyknú opýtať, akú knihu by som si priala. Nie sú si istí, či ju už nemám :) Knihy dostávam často, ale väčšinou viem aké. Naposledy som dostala starú kuchárku od mojej babičky (keďže my dve zvykneme spolu vypekať a veľa som sa práve od nej naučila), aby som mala všetky overené recepty v jednej knihe. To ma nesmierne potešilo. Pracujem v škole a priniesla som veľa kníh z detstva. A keďže ste mi pripomenuli aký je dnes krásny medzinárodný deň, určite aspoň jednu z nich niektorému žiakovi podarujem :)
(14. februára 2014 v 10:56)
Naposledy som darovala knižku Hry o život: trilógia kamarátke k narodeninám, strašne po nej túžila po zhliadnutí filmu 8) A v decembri som zobrala za veľkú tašku mojich starých detských kníh do našej mestskej knižnice a darovala som aj jednu novinku - 100-ročný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol. Na Vianoce som dostala veľké prekvapko od krstných - nové vydanie knihy Hobit a na narodeniny od kamarátky Angelológiu. Dnes konkrétne nemám v pláne darovať niekomu knižku, obdarujem, keď mám na to prostriedky a peniažky. Najradšej beriem do mestskej knižnice, pretože tam si to môžu prečítať aj viacerí 8)
(14. februára 2014 v 10:56)
Knižky som darovala zatiaľ najčastejšie blízkym, konkrétne mojim neterkám a synovčekovi, ktorýc veľmi potešili. Predsa len stará dobrá klasika bez vplyvu americkej kultúry. Ja som knižku získala od môjho fyzikára čo ma veľmi potešilo, pretože je to veľmi múdra knižka a už pár rokov ma sprevádza mojou cestou za vzdelaním. :)
(14. februára 2014 v 10:56)
Ja som naposledy darovala dcerke knihy na Vianoce,krsnatu knihu na Vianoce a svokre knihu na Vianoce.Nemala by som problem sa zapojit.Ja teraz cakam na postovne zdarma a objednam si knihu :otcovi som odpustila...
(14. februára 2014 v 11:00)
Kniha je pre mňa osobne najkrajším a najlepším darom. Je to taký môj únik z reality, taký malý kus toho naivného bezstarostného detstva, kde sa verilo že dobro bude odmenené a zlo naopak. Alebo potom inšpiratívne skutočné príbehy, o dolných ľuďoch ktorí si zaslúžia obdiv. Naposledy som darovala kamarátke knihu k meninám od jej obľúbeného Paola Coehla. A ja som naposledy dostala Inferno od mamy na Vianoce. :) Inak potešilo že dnešný deň má aj iný vyznám, krajší než ten šialený umelý americký sviatok
(14. februára 2014 v 11:00)
Naposledy som darovala knihy na Vianoce, tiež moje detské knihy charite...
(14. februára 2014 v 11:03)
Mám 53 rokov a už od malička nás knihy sprevádzali životom.Viedla nás k tomu mama,pretože veľmi rada čítala a hoci nás bolo 9 detí našli sa nejaké korunky na knižky a čas na čítanie.Dobre si spomínam,ako mama vravela,že otec šomral keď večer čítala,tak si svietila baterkou aby ho nerušila a aj tak knihe neodolala...a to mala postupne 9 malých detí...no a ten pekný vzťah k čítaniu nám poniektorým ostal stále..ja osobne veľmi rada darujem knihy k sviatku,moje deti mali každé Vianoce a sviatky obohatené o knihu a dodnes je to tak...Majú u nás čestné miesto a ja som vaším verným fanúšikom,knihe skrátka neodolám..
(14. februára 2014 v 11:05)
A zabudla som..naposledy som knihu darovala dcére k narodeninám v januári..
(14. februára 2014 v 11:06)
Naposledy som darovala mamke knižku Varíme diabetikom. Veľmi sa jej potešila, keďže bola ešte "nováčik" v tejto chorobe a dozvedela sa odtiaľ možno aj viac informácií ako od lekárov v nemocnici, tak mi bola potom veľmi vďačná. Vtedy to bolo ťažké obdobie a aspoň takto som ju trochu potešila. V krabici mám uložených plno mojich detských kníh a veru že neviem čo s nimi, či počkať na moje vlastné deti keď ich raz budem mať :D alebo ste mi teraz dali niekoľko dobrých nápadov :)
(14. februára 2014 v 11:07)
Mám 18 rokov. Knihy som naposledy darovala na Vianoce a to súrodencom a mamke. Keďže je dnes ten medzinárodny deň darovania kníh a mám darovať knihu deťom tak to s radosťou spravím. Študujem za učiteľku, a keďže mám prax v školskom klube detí, aspoň im dnes poviem o tom aký je dnes deň a darujem im knihy, ktoré ja už nepotrebujem :)
(14. februára 2014 v 11:08)
Nedávno sme darovali knihu pani triednej ucitelke, ktora odisla na matersku. Stale daruvavame knihy synovcom z edicie Klub zahad. Aj nasim detom nosi knihy Jezisko. Nastastie som obklopena ludmi, ktori este nezanevreli na knihu a radi s knihami travia cas.
(14. februára 2014 v 11:14)
Knihy sú úžasné, milujem ich a preto ich považujem aj za skvelý darček. Naposledy som knihy darovala na Vianoce ockovi, krstným rodičom, bratrancovi, sesternici a snúbencovi. Tomu rovno 5 kníh naraz. :) A predtým som zas darovala knihy sestrám dvojičkám na narodeniny. No a knihy aj často dostávam. Naposledy to bolo včera od snúbenca, predtým na Vianoce od snúbencovej rodiny a pár dní predtým od snúbenca na meniny dve knihy. A dnes sa už síce do akcie asi nezapojím, ale neter má v nedeľu narodeniny a dostane od nás knihu. Nekonečný príbeh. :)
(14. februára 2014 v 11:23)
Ja rada darujem knihy mojim dceram,skolacke Sisi a predskolacke Barborke,ktora ma rada knihy o svojej menovkyne. Moj otec je tiez taky knihomol ako ja takze jemu sa chystam kupit kod 1,kod 9 u nas cita uz mamina.takze kniham zdar
(14. februára 2014 v 11:23)
Mám dve krásne krstné dcérky. V lete mali krstiny a keďže už majú 3 roky darovala som im krásnu detskú bibliu. Ešte keď boli malé asi 5 mesačné darovala som im knižku z látky takú o zvieratkách, doteraz ju nepustia keď idú večer spinkať.
(14. februára 2014 v 11:25)
Zbožňujem knihy. Rodina to mala a má pri výbere darčeka jednoduché - stačila kniha. Knihy zbožňuje 99% členov našej rodiny, takže ku každému sviatku - meniny, narodeniny, Vianoce je medzi darčekmi aj kniha ... Mám však 14 ročného bratranca, ktorý je tým jedným, zvyšným percentom ... od detstva nerád číta... Takže jemu sa snažím každé Vianoce vybrať knihu, ktorá by ho mohla zaujať, ktorú by chcel prečítať ... verte mi, vôbec to nie je jednoduché ... :)
(14. februára 2014 v 11:27)
Naposledy som darovala knižku mojej malej susede. Nema doma dobre zazemie (otec pije), tak travi dost vela casu u nas. Ja knihy milujem a snazim sa ju tym nakazit :) Asi pred tyzdnom sa mi podarilo v pivnici vyhrabat detsku knizku Rozpravky Cierneho Filipa. Je to jedna z najkrajsich knih mojho detstva. Tak som jej ju darovala. Tesila sa tak velmi, ako keby som jej dala iphone a tablet ...a vsetky tie veci, ktore decka v dnesnej dobe povazuju za "naozaj" dolezite. Taka malickost. Stastne sme boli obe :) A ci mi niekto cudzi daroval knizku - asi pred mesiacom som zhanala jednu knizku od Deverauxovej, ktora uz bola dlho beznadejne vypredana a ozval sa mi jeden pan, ze ju ma. Tak sme si dohodli stretnutie pred jeho panelakom. Prisla som na dane miesto o pat minut skor. Pan vsak ani o 20 minut neprisiel. Tak som mu volala, ci sa nieco nestalo, ci to plati. Ospravedlnil sa, ze uz ide a ked vysiel von, krasne sa usmial, podal mi knizku a povedal, ze to mam ako darcek, kedze som na neho musela cakat. Vtedy som z toho bola uplne paf. Islo iba o par eur, ale to, ze ten clovek bol uplne cudzi clovek urobil voci mne take pekne gesto, aby sa ospravedlnil za meskanie, na mna zaposobilo. A tak.Zelam vam vsetkym krasny den.
(14. februára 2014 v 11:29)
o tejto super akcii pocujem prvykrat, ale ako sme rastli, tak nasa mama nam uvolnovala policiky pre nove knizky prave tym, ze tie,ktore boli uz mimo nas vekovy dosah, nosila do skolky v nasom meste. tak putovali aj niektore hracky, ci nevypisane farbicky, far.papiere, ci ine pomocky ...
(14. februára 2014 v 11:30)
Krásny Velentínsky dník želám :) Ja mám knihy veľmi rada :) pamätám si ako som knihy čítala večer v noci pod paplonom ...a svietila si baterkou :D :D :D Naposledy som knihu dostala na narodeniny a darovala dcére :) Do akcie by som sa určite zapojila,prípadne by som sa ešte možno viac priklonila k banánovej škatuli :p :)
(14. februára 2014 v 11:39)
JA som pred pár dňami darovala knihu do knižnice. A pamätám si že asi pred tromi rokmi mi moja kamarátka darovala jednu knihu ktorú som strašne chcela a ona mala dve. Tak ma neskutočne potešila. Do akcie sa zapájam pravidelne, pretože prečítané knihy ktoré ma nezaujali darujem ďalej.
(14. februára 2014 v 11:45)
Naposledy som darovala knihu na Vianoce .Mojím deťom a švagrinej.Ja si osobne myslím ,že kniha je najlepší darček na svete. Veľa sa človek naučí a aj zabaví.Moja sestra a ja sme sa preto dohodli ,že vždy na sviatok si podarujeme knihu a zatial to dodržiavame. Prajem krásny deň.Marika
(14. februára 2014 v 11:48)
Milujem knihy a naposledy som darovala dnes ráno priateľovi na Valentína a pre dcérku detskú knihu anglickych slov. Knihy darujem a vždy budem, aj dospelym a hlavne deťom. Kniha je základ života pre všetkých. Aj deťom ktoré nedostávajú od svojich rodičov. Niekto si myslí, ze preco to robit? Ale treba to robit a dávat vsetkym detom trochu lasky, ktoru nedostavaju doma. Ja mam dcerku a byt matkou je to naj na svete. Knihu jej kupujem kedykolvek. Napr. teraz na ceste je klasicka knižôčka mojho detstva "Už ho vezú!" Pravidelne darujem aj hracky oblecenie. Pomoct treba. Hoci nemame vela, aj s tým málom s treba podelit. Niekto ma hojne a nevie čo je to darovať.
(14. februára 2014 v 11:49)
U nas sa standardne daruju knihy na vianoce, najvacsiu radost ma vzdy svokor.
(14. februára 2014 v 11:51)
Už dlhšiu dobu sme doma špekulovali, čo so staršími knižkami, ktoré sme zdedili, či s tými, ktoré u nás dlho a smutne už len zapadali prachom. Nakoniec sme sa obrátili na Domov použitých kníh, a doteraz sme vytriedili takmer 200 kníh, o ktorých veríme, že si nájdu ďalšieho majiteľa, ktorého potešia :)
(14. februára 2014 v 11:55)
Zdravím, tak začnem asi pekne po poriadku. Darovanie mojich prvých kníh si síce nepamätám, bola som totiž príliš malá, no viem, ktoré to sú, pretože ich stále ešte mám(Pozri ako rastú -mačiatko a aj psíka). Mamička mi čítavala, no nemala na to príliš veľa času, a tak keď som začala chodiť do škôlky, naučila som sa čítať aby som vždy nemusela čakať večer na maminu. Prvú vyhranú knihu som dostala za prvé miesto recitácie v škôlke. Bola to kniha Dumbo (lietajúci slon). S recitáciou som dostávala knihy každý rok až do strednej školy. Všetky knihy mám uschované, a čakajú na moje deti. Samozrejme som dostávala knihy aj na rôzne sviatky. Pamätám si ako sesternice dostávali na Vianoce šminky, zrkadielka, bábiky a ja knihu, a bola som najšťastnejšia :) Na vianoce a narodeniny sa vždy niekto nájde, kto je obdarovaný u nás knihou. Mamina dostávala knihy pravidelne, no teraz už moc nie, pretože nevydrží s čítaním (bolia ju príliš oči). Mrzí ma, že si aspoň nedá čítať :( Knihy som darovala skôr rodine a priateľom, a raz do knihobežníka. Ale Vaša akcia ma zaujala. V našom meste máme centrum pre týrané mamičky s deťmi. Vždy sme tam k novému roku nosili vytriedené oblečenie, ale (aj keď netuším prečo) nikdy ma nenapadlo prísť tam s knihami. Ďakujem za nápad, ktorý ma mal napadnúť už dávno. A keď už som písala o prvých zážitkoch a darovaní, napíšem aj o posledných. Knihu som darovala posledne včera expriateľovi na jeho narodeniny. Aj keď už nie sme dlho spolu, obaja sme veľkí milovníci knih a nezabudli sme na to. Mám šťastie, že terajší priateľ to akceptuje. A samozrejme, darované budú aj dnes tomu nášmu stredisku. A k darovanej knihe pre mňa? to bolo pred dvoma týždňami. Ležala som v nemocnici. Našli mi aneurizmu v hlave. Som rada, že mi čítanie nerobí problém a môžem s ním pokračovať. Navštívila ma teta, ktorá sa vrátila zo zahraničia a prišla aj s knihou (Veronika sa rozhodla zomrieť - P. Coelho). Aj keď túto knihu mám, čo ona vedieť nemohla, kedže sme v kontakte dlho neboli, veľmi ma potešila :) Teraz už ležím doma v posteli, a konečne mám viac času dohnať nedočítané. Snažím sa za deň prečítať aspoň jednu. Dnes som začala s Utorky s Morriem - Mitch Albom. Dúfam, že ste sa mojim príbehom moc nenudili. Prajem príjemný zvyšok dňa.
(14. februára 2014 v 12:02)
Moji kamaráti vedia, že to čo ma najviac poteší je kniha a kvalitná horká čokoláda :)Máme takú dohodu, že sa vždy spýtame oslávenca, čo by ho potešilo, predsa, sme už dospelí :)No najviac, čo ma prekvapilo, bola básnická zbierka od Milana Kováča - Nežná, ktorú som márne hľadala kade tade a bez úspechu a tiež Čajka Johnatan Livingston. Všade beznádejne vypredané, nemali ich ani v antikvariátoch :( No moje narodeniny boli pred pár rokmi mega čarovné, keď mi tieto dve knižky daroval kolega z práce. Slovami sa to popísať ani nedá. O to väčšie prekvapenie pre mňa bolo, že ich našiel v antikvariátoch v ČR. No a sama sebe si :) som urobila radosť asi 4 roky dozadu, keď som v jednom antikvariáte našla knižku Macramé, ako dieťa som sa z nej učila túto techniku zapletania :) Kniha je jeden veľký poklad, nevyrovná sa jej ani ebook... pre mňa to nie je ono :) a ak sa k tomu pridajú spomienky, nie je nad to :)
(14. februára 2014 v 12:08)
Neviem, či je na svete lepší darček ako kniha. Určite aj dnes nejakú darujem! Mám doma knihy aj pre detičky a pre tú radosť v detských očiach, to určite stojí. Nezabudnem ako som podarovala knihu neterke a nechcela sa s návštevou už ani baviť, proste sa začítala do knihy a nič a nikto ju nezaujímal. Najradšej však obdarovávam knihami tak, že sa pri predchádzajúcom rozhovore s danou osobou nepriamo dopátram k tomu, čo sa jej páči, čo by chcela, resp. potrebovala. Naposledy, min. týždeň to bola kniha pre moju kamarátku o cukrovke. Nedávno na ňu ochorela a nevie sa s tým vyrovnať. A v knihe nájde všetky otázky a odpovede, ktoré by mala poznať o svojej chorobe. V dnešnej dobe elektronických médií veľa ľudí prechádza na online knihy, ale pre mňa to nemá to čaro. Pretože knihu človek musí cítiť, nie len vidieť. Musí s ňou ten obsah prežívať a pri tom ju držať v ruke. A čo ma najviac potešilo, dar od mojej dobrej kamarátky. Bola to kniha s venovaním od jedného slovenského autora. Často dostávam knihy od rodiny a priateľov, minule som však dostala len tak od šéfa mojej dobrej kamarátky. Som si prezerala poličku s knihami u nich v práci(nedá sa nevšimnúť si takú poličku)a obdivovala v nej knihy. On mi z ničoho nič hovorí, nech si jednu vyberiem a je moja. Nečakala som to, bolo to skvele, ten pocit sa nedá opísať. Neviem, či všetci knihomoli prežívajú tak skvelý pocit, tú radosť v duši, ak dostanú knihu. Je jedno či je nová, stará, proste je to kniha. Osobne si myslím, že ani neexistuje zlá kniha.
(14. februára 2014 v 12:15)
Moja sestra vôbec nieje na knihy ...dala som jej prečítať jednu z mojich obľúbených Plameň a Kvet...veľmi sa jej páčila a mňa potešilo že konečne prečítala nejakú knihu celú že som sa rozhodla darovať jej ju :-)...Ja knihu dostanem len zriedka keď mám sviatok lebo ľudia v mojom okolí si myslia že je to škoda peňazí a tak mi darujú radšej nejakú sprostosť :-/
(14. februára 2014 v 12:21)
Naposledy som daroval knihu mojej priatelke o Michaelovi Jacksonovi pretoze ho zboznuje:) Bolo to v lete v Dubaji a kupil som ju v jednom nadhernom a obrovskom knihkupectve Kinokuniya. Priatelka mi taktiez darovala knizku...naposledy teraz v januari:) Rad darujem knizky takze sa urcite este zapojim:)
(14. februára 2014 v 12:25)
Nasla som si zalubu v tajnom obdaruvavani. Ak v antikvariate natrafim na knihu od Maria Puza, ktoreho fanusikom je priatel, kupim ju a schovam mu ju niekde (pod postel, do spprtoveho vaku, medzi saty). Stalo sa uz, ze knizku nasiel po mesiaci pod postelou, kedy som na nu uz zabudla aj ja :-) Okrem toho je beznou zalezitostou takto na sviatok potesit blizkych kamaratov a rodinu :-) Kniha je podla darcek, ktory dokazete vyjadrit to,.co sa niekedy slovami neda...ale na to treba dlho hladat a vyberat. Najkrajsia, ktoru som dostala do daru bola Kufor na sny od Dusana Duseka. Dostala som ju od kamaratky na narodeniny. V tom obdobi som mala casto zlu naladu, bola nespokojna so svojou pracou a skolou...Kufor na sny ma vyliecil :-)
(14. februára 2014 v 12:32)
Krásny dník prajem, ja darujem knihy mojej dcérke vždy k narodeninkám, meninkám a samozrejme na Vianoce (no to ešte stále nosí Ježiško) knihy miluje, hoci má len 6.5 roka má encyklopédie o zvieratách a dinosauroch a to je pre ňu raj.....po večeroch si čítame a ona vie pomenovať snád všetky zvieratká a živočíchy v nich.......knihami som obdarovala aj kamošku a syna druhej kamarátky ( Za múrom )a samozrejme aj seba knihou ,,Prežiť,,.....dnes by som sa zapojila do obdarovania a to knihou ,,Mačky,, z Vášho kníhkupectva samozrejme pre moje srdiečko dcérku, krorá doma nemôže mať živé mačiatko, pre alergiu,hoci by veľmi chcela... tak aspoň by som to kompenzovala takto......ja som zatiaľ knihu ako dar nedostala od nikoho ale chystám sa, že si od Vás doprajem knihu od Stephena Kinga-Joyland a už teraz sa na ňu teším......
(14. februára 2014 v 12:39)
Dobrý deň :) Knihu som naposledy darovala v januári - svojmu synovi k narodeninám. A ďalšiu darujem v nedeľu manželovi k narodeninám. :) Naše deti sú knihomolovia po nás :), takže kniha musí byť ku každému sviatku. :) Kniha je jednoducho krásny darček a v našej rodine obľúbený. (tým myslím nielen moju (teraz)najbližšiu rodinu, ale aj švagrovcov, súrodencov...). A ďalšou milou tradíciou je, že keď si oslávenec prečíta najnovší darček, tak ho s radosťou posunie prečítať ostatným (žánrovo rovnako zameraným členom :) Najviac ma prekvapila kniha od mojich kolegov- ktorí napriek tomu, že sme vtedy spolu pracovali krátko, poznali moju vášeň pre knihy a tak mi namiesto obligátnej bonboniéry darovali krásnu knihu o anjeloch:)
(14. februára 2014 v 12:42)
Naposledy som darovala knihu na Vianoce kamarátke, ona mne darovala tiež knihu, to je darček na nezaplatenie :) zapojila by som sa do akcie, veď kniha je super darček :) na každý sviatok si prajem knihu, už ich dostávam aj mimo sviatkov, keď si niekto pozrie môj wishlist :)
(14. februára 2014 v 12:49)
Naposledy som darovala knihu mojej mame na meniny...dnes sa určite zapojím do akcie a knihy darujem mojím deťom... :)
(14. februára 2014 v 12:51)
Darovanie kníh na sviatok- či už meniny, narodeniny a pod. - je normálna vec, aspoň v našej rodine. Tento deň je ale o inom. Aj ja som už darovala knihy do mestskej knižnice a aj do domova soc. služieb. Keď som dostala knihy po mojich rodičoch, zrazu som mala veľa kníh dvojmo, a tak mi prišlo najrozumnejšie podať ich ďalej takouto cestou. A je zvláštne, že po rokoch sa mi tento čin vrátil. Keď som bola bez práce a teda som nemohla kupovať nové knihy, dostala som od priateľky asi 10 kníh, ktoré už prečítala a posunula ich mne. Môžem povedať, že v oboch prípadoch som mala veľmi dobrý pocit.
(14. februára 2014 v 13:11)
Leporelo "Ako išlo vajce na vandrovku" som práve dnes darovala môjmu milovanému dvojročnému "Valentínkovi" - synčekovi.
(14. februára 2014 v 13:18)
Darovanie knihy je v mojej rodine samozrejmosť. So sestrou si dávame knihy na meniny, narodeniny aj Vianoce. Naposledy som darovala knihu sestre na Vianoce bola to 50 odtieňov sivej. V knihách som sa našla nedávno a každý z priateľov mi ich dáva a ja sa neviem dočkať kedy si ich prečítam. Najlepšia kniha, ktorú som dostala bolo na moju osemnástku od spolužiačiek a to Iskrivá, ktorá mi chýbala do zbierky. Darovať knihu je podľa mňa pekné a mňa to vždy poteší.
(14. februára 2014 v 13:21)
Ja som raz dostala knihu Lexikón slušného správania :) asi som si to zaslúžila. Ale musím povedať, že keď mám problém s tým, kto komu navrhuje tykanie, ako osloviť v liste a podobne, tak som rada, že mám po čom siahnuť do knižnice. Do tejto dnešnej akcie by som sa rada zapojila, ešte neviem ako ale niečo vymyslím. Možno by som mohla "zabudnúť" nejakú knihu v autobuse :)
(14. februára 2014 v 13:24)
asi pred rokom po vinociach necala som to som dostala knihu co ma naozaj potesila. A darovala som slovenske rozpravky od dopsinskeho.Kedze mam rada Romantiku zo sucasnosti Fantsy a detektivky dostala som Harlequinky pribehy co sa vzdy skoncia statstne. A uprimne som necakala ze ich dostanem v takom mnozstve.takze ked mam naladu na nieco romanticke idem do niektorej harlequnky :-)
(14. februára 2014 v 13:29)
Uplne poslednu knihu, ktoru som darovala, bola pre syna Mimi a Liza. No a sebe som si kupila eknihu Policia. Doma sa mame velmi radi a velmi radi si ako darceky davame knihy.
(14. februára 2014 v 13:44)
Tak začal by som tým,že dnešný deň všetci berú za deň zaľúbených,ale prečo nieje viac známy Deň darovania knihy??? Ale ved možno aj tí zaľubení si podarujú knihu... Ja som naposledy daroval knihu na Vianoce svojej mamke čím som ju veľmi potešil a ja som dostal knihu naposledy od babky a tá bola super...Ak by som dnes mohol darovať knihu dieťaťu hned by som to urobil... Kniha je niečo krásne...
(14. februára 2014 v 14:01)
Je krásne ak si ľudia darujú navzájom knihy, preto som prekvapená tým, že o book giving day počujem vôbec prvý krát. Naposledy som darovala knihu s názvom Dievča s bocianími nohami svojej kamarátke pred pár týždňami. Keďže si vždy k Vianociam želám prekvapenie vo forme kníh, som veľmi šťastná ak tam dáku nájdem a posledný krát som dostala hneď knihy. Určite by som darovala dieťaťu knihu, keďže viem, že v knihe sa dá nájsť aj vlastný príbeh alebo len jednoducho relaxovať najlepším spôsobom aký poznám a tuším, že poobede navštívim kníhkupectvo aby som sestre urobila radosť. :)
(14. februára 2014 v 14:05)
Milujem knihy, bohužiaľ nikdy ma nikto nečakane knihou neobdaroval. Možno snáď Ježiško a takmer vždy sa trafil. Ja obdarúvam knihami môjho 2,5 ročného syna. Som rada, že zdedil lásku ku knihám po mne a nie po manželovy. Každý deň si niečo pekné prečítame a tak nám knihy pribúdajú aj do jeho knižnice. Momentálne sa mu pripravujem kúpiť knihu Mimi a Líza, lebo sme takmer dennne chodili okolo bilbordu na ktorom bola upútavka na tento večerníček veľmi sa mu páčil.
(14. februára 2014 v 14:10)
Knihy je podľa mňa najlepší darček, a preto ich veľmi rada darujem. - rodičom, súrodencom, kamarátom, komukoľvek, o kom viem, že rád číta. Už som knihy aj darovala, napr.minulý rok bola u nás v KE burza kníh, kde mohol ktokoľvek doniesť akékoľvek knihy a aj si nejaké na oplátku zobrať - ja som doniesla asi 7 kníh, len tak, bez nároku na akýkoľvek spätný prospech. Taktiež som doniesla knihy a časopisy na tzv.Zónu bez peňazí. Celkovo sa snažím, aby knihy obiehali a aby potešili čím viac ľudí, knihy si požičiavame aj s kamarátkami aj s kolegyňami. Ja som knižky dostala naposledy na Vianoce a dostávam ich na každý sviatok, lebo moje okolie vie, že literatúru milujem. Nečakaným darčekom bola kniha 100 najväčších divov Indie od kamarátky. Tá ma veľmi potešila, lebo pred pár mesiacmi som v Indii bola, veľmi som si túto krajinu zamilovala a hlavne som vôbec nevedela, že takáto kniha existuje - takže som objavila kopec nových krásnych miest v Indii a mám pár desiatok dôvodov, prečo sa do tejto výnimočnej krajiny znova vrátiť:)
(14. februára 2014 v 14:18)
Knihy milujem, nielen dostávať ale aj darovať. Okrem toho že som na Vianoce darovala knihy manželovi aj deťom, nedávno som darovalal knihu priatelke k meninám. Nerada ich požičiavam, sú to také moje zlatíčka, ku každej mám osobitý vzťah a bojím sa, že keď požičiam, mohla by sa mi nevrátiť. A to by ma mrzelo.
(14. februára 2014 v 14:32)
Darovanie knihy je pre mňa veľmi komplikovaným dobrodružstvom. Celá moja rodina či priatelia sa správajú plne Antiknižne. Ja pibehujem stále s nejakou knižkou,stále listujem a kupujem knižky, ale moje okolie ma doslova nevie pochopiť. Pre nich je maximum Časopis a obrázky.D Keď neradi čítajú a môj prvý napad na darček vždy býva kniha, mám to ťažké .D O darovaní knižky deťom, počujem prvý krát,je to super napad, ale ocenili by to? Moja mladšia sestra by mi knihu otrepala o hlavu. A napad je skvely a verim, ze niekto by urcite darovane knizky ocenil. Idem triedit a uvidim či nájdem detské knižky.
(14. februára 2014 v 14:49)
Naposledy som darovala knihu na Vianoce. A nebola to len jedna. Knižku som darovala mamke a aj kamarátke keďže oboch čitateľský štýl už poznám. A naposledy mi knižku nečakane darovala mamka na (takisto) Vianoce čo ma nesmierne prekvapilo keďže u nás doma je všeobecne známe, že mne sa ťažko kupujú knižky keďže som ich už veľmi veľa prečítala. Neviem, ale mňa osobne poteší akákoľvek bez ohľadu na žáner, alebo ktorej vekovej skupine je odporúčaná. Ja som taká všečitateľka. :)
(14. februára 2014 v 15:01)
Knihu som kupovala dcére tieto posledné Vianoce .bola v angličtine,spisovateľka Jodi Picoult,názov My sisterrs Keeper
(14. februára 2014 v 15:28)
Zbožňujem knihy. Knihy podarúvam, ale i rada dostávam. Som učiteľkou a raz som mala v triede žiačika, ktorý pochádzal s chudobného prostredia, kde nebolo, čo jesť nie to ešte kúpiť, či darovať knihu. A tak som 10 ročnému chlapcovi na Vianoce podarovala rozprávkovú knihu, nádherne ilustrovanú. Bola to prvá jeho naozajstná kniha v živote. Doteraz i posledná... No nikdy nezabudnem na ten náhderný pohľad vďaky...
(14. februára 2014 v 15:37)
Knihami obdarúvam vždy na narodeniny, meniny, Vianoce... pokiaľ o obdarovanom viem, že aspoň trochu rád číta (našťastie mám v okolí dosť ľudí, ktorých kniha poteší a mňa teší knihy vyberať a kupovať). Ja takisto dostávam na všetky sviatky samé knihy, ale minulý a tento týždeň som zažila veľké prekvapenie. Začiatkom roka som čítala knihu Cinder od Marissy Meyer a strašne sa mi páčila. Vychválila som ju aj kamarátke, ktorá si ju tiež prečítala a bola rovnako ako ja nadšená. A potom z ničoho nič mi prišla poštou Scarlet, ktorá je pokračovaním Cinder, kamarátka mi ju bez môjho vedomia objednala :) Nakoniec to zhodila na oneskorený darček k meninám, čo som chtiac-nechtiac musela prijať. A potom nasledoval ďalší šok, séria pokračuje ďalšou knihou Cress, ktorú som si hneď chcela objednať, ale kamarátka ma zastavila, že aj tá je už na ceste ku mne :) Ževraj ako skorý darček k narodeninám (o 4 mesiace :D)
(14. februára 2014 v 16:01)
Ja obdaruvam knihami najma svoju mamu, ktora knihy miluje. Teda miluje ich citanie, najma romanticke knihy, ktore jej zvacsa kupujem na Vasej stranke. Knihami "obdaruvam" aj seba. No a uz sa neviem dockat, kedy zacnem kupovat knihy svojmu 10mesacnemu synovi. Este je len maly, no uz teraz rad listuje, preto sme mu kupili knihu Moja prva kniha-Svet okolo nas, kde sa uci poznavat, listovat a vytvarat vztah ku kniham.
(14. februára 2014 v 16:05)
knihy su fajn darček
(14. februára 2014 v 16:07)
:-) Velmi Krasny den je 14.2. Den darovania knihy.... Prave dnes mi dorucili knihy, ktore mam v plane darovat. A Su Aj pre deticky. :-) Pre mojho synceka Matejka k meninam, ktore onedlho oslavi a pre nasu malu kamaratku Gretinku k jej prvym narodeninam, ktore oslavi ten isty den ako Matejko meniny. Ja milujem knihy. A velmi rada ich Aj darujem. Ale fakt Aj obdarovany musi inklinovat ku kniham. Ja sama by som tiez bola velmi rada obdarovana knihami, ale velmi malo ludi v mojom okoli vyberie tutor altetnativu, ked sa rozhoduje pre darcek na nejaky moj sviatok. Tak ja si to kompenzujem. Sama si ojednavam knihy pri kazdej moznej prilezitosti. Ci svojej knihovni si nechavam zvecsa moje srdcovky, o ktorych viem, ze sa ich oplati citat viackrat. Ostatne knihy po precitani vyuzivam ako darcek pre blizkych. :-)
(14. februára 2014 v 17:08)
U nas je zvykom k sviatkom hlavne detom darovat knizky.samozrejme aj hracku :-) ale bez knizky to nejde. tak su aj nauceni. k Vianociam tiez. dokonca chodime do knihkupectva a aj si sami vyberaju co sa im paci. a som velmi rada,ze maju ku kniham vztah a radi citaju.
(14. februára 2014 v 17:28)
Ako študentka som bola schopná za knihu minúť posledné peniaze ...kníh mám skutočne veľa, trochu ich občas oprášim, dobrý nápad niektorú z nich darovať, ale dnes to už nestihnem. Aj zajtra je deň ...
(14. februára 2014 v 18:28)
Ja milujem knižky, rada ich dostávam aj darujem k sviatkom. Momentálne som na infuzkach kôli vážnym problemom z chrbticou tak dnes žial nikoho neobdarujem ,
(14. februára 2014 v 18:45)
na lavicke autobusovej zastavky pred zalkadnou skolou v hliniku nad hronom,zlata kniha rozpravok
(14. februára 2014 v 19:43)
Ja som na váš podnet dnes zavesila knihu Opice z našej police susedom, ktorí majú dvoch nezbedných chlapcov :)
(14. februára 2014 v 19:48)
No...knihy väčšinou nedarujem kedže v tejto dobe veľmi málo ľudí číta knihy :( Mám obrovské štastie že ma k tomu ťahalo od mala.Takže knihy skôr požičiavam iným prípadne si ich požíčavam ja.(Okey väčšinou ja).Ale napriek tomu som naposledy darovala knihy mojej sestre a nie obyčajné ale z mojho detstva.A k naposledy darovanej knihe mne? :) Na vianoce!!
(14. februára 2014 v 20:45)
darovala som knizky svojim znamym ..dostala som aj ja vela knih ktore som si dobre uzila...no najviac ma vsak prekvapila kniha ktoru som dostala darovanu od cloveka ktoreho som poznala 30 minut aj s cestou..:) bola to velmi zaujimava knizka ktora mi dost zmenila knizku a nic podobne som do vtedy necitala ..myslim taky typ knizky..:)..bol to pre mna taky nezabudnutelny zazitok a tu knihu mam doteraz vylozenu osobite od inych aj ked vazim si aj tie..:)preto si myslim ze darovanie knih ktore uz dakto nepotrebuje je velmi pekna a dorba myslienka..:)
(14. februára 2014 v 21:11)
Už som darovala jednu tašku a aj som dostala a mám znovu ďalšie na darovanie
(14. februára 2014 v 22:58)
dnes som knihu dostala, a darovala som dve - synovi a manželovi k Valentínkovi
(14. februára 2014 v 23:54)
NA VIANOCE SOM DAROVAL VNUČKE ROZPRÁVOČKY,NO EŠTE NA NE NEMÁ ROZUM,ALE ONA ICH BUDE MAT RADA
(15. februára 2014 v 7:35)
knihy milujem a neviem si predstavit vianoce bez nich...celá rodinka sme dostali každy svoje čo nas zaujíma...