bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Svetová digitálna knižnica (22.4.2009)

Svetová digitálna knižnica UNESCO spustilo nový projekt

Národné knižnice v spolupráci s UNESCO (Organizácia OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru) spustili v Paríži projekt Svetovej digitálnej knižnice, ktorá obsahuje najstaršie písomnosti ľudských dejín. Medzi knihami, rukopismi, mapami a tlačami, ku ktorým majú užívatelia bezplatný prístup, je napríklad najstaršia európska mapa Nového sveta. Na príprave internetovej knižnice sa podieľalo aj Slovensko.

Svetová digitálna knižnica

Na stránke je možné pozrieť si stránku po stránke originálne texty so sprievodným slovom kustódov zbierok a historikov. Zastúpené sú aj prvé filmové snímky či fotografie z 19. storočia z čias Osmanskej ríše, arabské či perzské kaligrafie. V internetovej knižnici je možné vyhľadávať v siedmich jazykoch: angličtine, arabčine, čínštine, francúzštine, portugalčine, ruštine a španielčine. Obsahuje však materiály aj v ďalších jazykoch.

Svetová digitálna knižnica umožní miliónom užívateľov dostať sa prostredníctvom internetu do archívov veľkých medzinárodných aj národných knižníc. Súčasťou sú nielen digitalizované knihy, ale aj snímky máp a rukopisov, tiež fotografie a filmy. UNESCO dúfa, že knižnica rozšíri porozumenie medzi kultúrami a sprístupní kultúrnu pokladnicu sveta ľuďom, ktorí iné možnosti k nahliadnutiu do nich nemajú.

Projekt vytvorila s 32 partnerskými organizáciami knižnica Kongresu USA, ktorá je aj hlavným dodávateľom obsahu. Na projekte spolupracovala aj Alexandrijská knižnica. Po technickej a obsahovej stránke jej pomáhali národné knižnice a inštitúcie okrem Slovenska aj zo Saudskej Arábie, Brazílie, Číny, Egypta, USA, Francúzska, Japonska, Veľkej Británie, Holandska, Ruskej federácie, Srbska, Švédska, Kataru, Mali a Mexika.

Na rovnakom princípe fungujú už tri svetové knižnice: Google Book Search, Europeana a Projekt Gutenberg.

Zdroj a foto: Time